Ortopedia sportowa to dziedzina medycyny ukierunkowana na pomoc osobom aktywnym fizycznie. Każdy, kto regularnie lub tylko od czasu do czasu uprawia wybraną dyscyplinę sportową albo po prostu ćwiczy, może korzystać z pomocy lekarzy tej specjalizacji. A ponieważ ten styl życia nie tylko przynosi korzyści, ale też związany jest z ryzykiem urazów narządu ruchu, nie narzekają oni na brak pracy.
Jeśli więc sport i aktywności ruchowe stanowią ważną część twojego życia, podstawowa wiedza na temat ortopedii sportowej może okazać się dla ciebie pomocna.
Ortopedia sportowa — czym się wyróżnia
Wbrew temu, co w pierwszej chwili może ci przyjść na myśl, gdy chodzi o ortopedię sportową, nie jest ona skierowana głównie do zawodowych sportowców.
Grupa docelowa
Ci zwykle są pod opieką sztabów szkoleniowych i korzystają z dedykowanej opieki medycznej. Nie znaczy to oczywiście, że ortopeda sportowy, który pracuje z zawodowymi piłkarzami, siatkarzami czy skoczkami narciarskimi, nie pomaga amatorom. W przypadku tych pierwszych inny może być jednak proces leczenia, co związane jest z nastawieniem głównie na wyniki i osiągnięcia. Im szybciej zawodnik wróci do gry, tym większe szanse na wygrane, co zawsze przekłada się na korzyści całego klubu.
Inne podejście do pacjenta
Tym, co wyróżnia ortopedię sportową od tej ogólnej, jest nieco inne podejście do pacjenta. Zawsze jest to osoba aktywna, nierzadko regularnie ćwicząca, dla której sport jest czymś ważnym. Gdy dochodzi u niej do urazu, chce jak najszybciej wrócić do trenowania. I tu ma miejsce coś, czego nierzadko brakuje w przypadku leczenia pacjentów mniej aktywnych.
Jeśli dla ciebie również aktywność ruchowa jest czymś ważnym i lubisz spędzać w ten sposób czas, z pewnością wiesz, o czym mowa. Po doznanym urazie przełączasz się w tryb odzyskiwania sprawności. Wiesz przy tym, że stanie się to szybciej, jeśli w pełni zaangażujesz się we współpracę zarówno z lekarzem prowadzącym, jak i rehabilitantem. Nie tylko nie zastanawiasz się, dlaczego tak często masz przychodzić na zabiegi. Pytasz również, co jeszcze możesz zrobić we własnym zakresie w domu, by wesprzeć procesy regeneracyjne w swoim ciele.
Fizjoterapeuta specjalizujący się w pracy z pacjentami aktywnymi fizycznie wychodzi naprzeciw tego rodzaju oczekiwaniom. Wie on bowiem, że ciało sportowca jest w stanie przyjąć większe obciążenia w trakcie fizjoterapii. Do tego w ciele, które było aktywne przed urazem, procesy naprawcze zachodzą szybciej. Nie bez znaczenia jest też pozytywne nastawienie mentalne, które sprzyja zdrowieniu i nabieraniu sił.
Diagnostyka i nowoczesne metody leczenia w ortopedii sportowej
Praktycznie każda pomoc medyczna w przypadku pacjentów ortopedycznych składa się z dwóch najważniejszych elementów.
Diagnostyka w ortopedii sportowej
Efekty leczenia w dużej mierze zależą od dokładnej diagnostyki. To dzięki niej lekarz ortopeda dowiaduje się, do jakiego urazu doszło i jak poważne są uszkodzenia wybranej części narządu ruchu. Nie inaczej jest w przypadku ortopedy sportowego, który nierzadko ma do czynienia z bardzo skomplikowanymi urazami, które wymagają pogłębionej diagnostyki.
Zanim zaplanuje zabieg operacyjny lub wybierze skuteczne metody leczenia zachowawczego, wykonuje niezbędna badania. W ich trakcie może korzystać zarówno z tych powszechnych metod, do których należy badanie USG i zdjęcie rentgenowskie, jak i bardziej zaawansowanych. Zdarza się bowiem, że wynik tych pierwszych nie daje pełnego obrazu uszkodzeń, do których doszło w ciele pacjenta. Wówczas lekarz ortopeda może rozszerzyć diagnostykę o badanie z użyciem tomografu komputerowego i/lub rezonansu magnetycznego.
Leczenie połączone z rehabilitacją
O ile diagnostyka jest praktycznie taka sama, gdy chodzi o urazy sportowe i te, które zdarzają się osobom mniej aktywnym, to różnice nierzadko pojawiają się w procesie leczenia. Same techniki operacyjne, wśród których coraz częściej stosowane są te o mniejszym stopniu inwazyjności, jak choćby techniki artroskopowe, są takie same. Jednak inny bywa proces leczenia, który kończy się dopiero z chwilą powrotu do treningów. Tu nierzadko niezbędna jest współpraca różnych specjalistów.
Specjalistyczne wsparcie fizjoterapeutyczne
Sam chirurg ortopeda odpowiada za naprawę uszkodzeń, monitorowanie i konsultowanie, gdy zachodzi taka potrzeba. Na nim jednak nie kończy się skład zespołu, który bierze udział w leczeniu osób aktywnych sportowo. Po zabiegu operacyjnym do akcji wkracza fizjoterapeuta, który bardzo szybko pionizuje pacjenta i wdraża podstawowe działania w ramach rehabilitacji. Jej celem jest nie tylko chodzenie i obciążanie operowanej części ciała. Tu poprzeczka postawiona jest dużo wyżej. Organizm pacjenta ma bowiem być gotowy na dużo większy i bardziej intensywny wysiłek. Chodzi o ten podczas uprawiania sportów okazjonalnych lub w trakcie treningów, zawodów, czy rozgrywek.
Dlatego nierzadko niezbędne okazuje się wsparcie innych specjalistów, w tym internistów, radiologów, dietetyków, czy trenerów medycznych. Wiele zależy od tego, czy uprawiasz sport regularnie, czy tylko od czasu do czasu.
Fizjoterapeuta w przypadku sportowców może stosować nie tylko techniki łagodzące ból i przyspieszające gojenie. Nierzadko wykorzystuje też biologiczne metody regeneracji z użyciem komórek macierzystych. Wszystko po to, by pacjent nie tylko szybciej wrócił do trenowania. Ważne jest też, aby jego ciało było mocniejsze i lepiej przygotowane na obciążenia.
Edukacja pacjentów
Ortopedia sportowa, w tym również fizjoterapia skupia się nie tylko na leczeniu i szybkim powrocie do pełnej sprawności. W pracy z pacjentami istotną rolę odgrywa też edukacja, która ma na celu ograniczenie ryzyka doznania kolejnych urazów. Wiedza na temat działań profilaktycznych i wsparcie w ich stosowaniu to nieoceniona pomoc,. Możesz na nią liczyć, gdy korzystać będziesz z tego, co ortopedia sportowa ma do zaoferowania osobom aktywnym sportowo.
Źródło: