Gdy pojawia się nagły ból w dolnej części kręgosłupa, bardzo możliwe, że pierwszą myślą, jaka przychodzi ci do głowy, jest lumbago lub postrzał.
Co dokładnie kryje się pod tym znanym pojęciem, jakie objawy mu towarzyszą i co możesz zrobić, by się od nich uwolnić?
Czym jest lumbago?
Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa lumbalis, co w tłumaczeniu na język polski oznacza lędźwiowy. Wskazuje tym samym na lokalizację dolegliwości, którą tak właśnie określamy. Zdarza się, że niektórzy zamiennie określają to bólem w krzyżu lub postrzałem.
Dolegliwości pojawiają się szczególnie u osób w przedziale wiekowym między 35. a 55. rokiem życia. To grupa aktywna zawodowo, ale nie zawsze dbająca o narząd ruchu. Skutkiem tego mogą być przeciążenia dolnego odcinka kręgosłupa i tworzenie się dużego napięcia w znajdujących się tu mięśniach.
Określenie „postrzał” wskazuje też na to, iż ból pojawia się nagle i może skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Niestety, dolegliwość ta nie mija od razu, dlatego warto skorzystać z pomocy medycznej, by skrócić jej odczuwanie.
Przy ostrym lumbago ból może ci dokuczać do półtora miesiąca, a to i tak niewiele w porównaniu z lumbago podostrym (do 3. miesięcy) i przewlekłym, gdzie dolegliwości bólowe połączone z ograniczeniem ruchomości w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, mogą trwać powyżej 3 miesięcy.
Jakie są możliwe przyczyny lumbago?
Warto wiedzieć, że lumbago to nie choroba, a objawy o różnym nasileniu i charakterze. Ból może być bowiem piekący, ostry, promieniujący, silniejszy wieczorem i po wysiłku, a także przy schylaniu się i podczas siedzenia.
Lumbago należy do dolegliwości nieswoistych. Oznacza to, że prócz zmian zwyrodnieniowych, które mogą, ale nie muszą dawać takie właśnie dolegliwości, trudno jednoznacznie określić inne możliwe przyczyny.

Zabiegi przeprowadzone przez doświadczone fizjoterapeutę to skuteczny sposób na uwolnienie się od różnego rodzaju dolegliwości.
Niezależnie, czy boli cię szyja, cierpisz z powodu postrzału, czy też odczuwasz dolegliwości w innych częściach narządu ruchu, umów się na konsultację do jednego z naszych specjalistów. Zdiagnozuje on przyczyny i zaplanuje dostosowaną do twoich potrzeb terapię.
Są jednak czynniki, które zwiększają ryzyko postrzału. Należy do nich:
- niezdrowy, siedzący tryb życia i związana z tym znikoma aktywność fizyczna, co skutecznie osłabia mięśnie grzbietowe,
- obciążająca kręgosłup nadwaga i otyłość,
- mocno obciążająca plecy praca fizyczna lub zbyt intensywne treningi bez regularnych okresów przeznaczonych na regenerację.
- długotrwałe wykonywanie określonych czynności w pochylonej pozycji ciała,
- gwałtowny, nagły skręt i zmiana ułożenia ciała,
- zła technika podnoszenia ciężkich przedmiotów z ziemi,
- odruchy angażujące dolną partię pleców, w tym silny kaszel, kichanie, czy śmiech.

Domowe sposoby na lumbago
W pierwszych dnia od pojawienia się lumbago warto wykorzystać domowe sposoby na złagodzenie dolegliwości bólowych i zmniejszenie objawów stanu zapalnego. Pomocne w tym mogą się okazać zimne okłady, które sprawdzają się właśnie w początkowej fazie postrzału.
Kąpiele
Możesz też zaopatrzyć się w sól Epsom i kąpać się w jej roztworze. Rozgrzejesz w ten sposób bolące miejsca i skutecznie zmniejszysz napięcie w mięśniach przykręgosłupowych. Sama sól zadziała kojąco, zredukuje napięcia i stres oraz złagodzi ból mięśni i stawów. Zawarty w niej magnez i siarka również pozytywnie wpłyną na cały organizm, w tym zmniejszą stany zapalne i wesprą działanie mięśni.
Domowy masaż
Zanim zgłosisz się do specjalisty, możesz z pomocą bliskiej osoby wykonać prosty, delikatny masaż obolałego miejsca. Jeśli nie masz ku temu przeciwwskazań, możesz wykorzystać matę do akupresury, która pomaga uzyskać efekt głębokiego przekrwienia i złagodzić tym samym objawy bólowe.
Przeczytaj także: Ból pleców a masaż – czy i jak on działa
Pomoc fizjoterapeuty przy postrzale
Jeśli chcesz od początku zastosować formy terapii ukierunkowane właśnie na złagodzenie dolegliwości związanych z lumbago, możesz skorzystać z pomocy fizjoterapeuty. Działania terapeutyczne dostosuje on do twojej aktualnej kondycji, wieku, wagi, stylu życia oraz intensywności bólu.
Z pewnością nie będą to ćwiczenia zbyt intensywne. Ich celem ma być bowiem odciążenie kręgosłupa i zmniejszenie napięcia mięśniowego w tym miejscu.

Pomocne w tym może się okazać:
- suche igłowanie,
- kinesiotaping,
- laseroterapia,
- pole magnetyczne,
- manipulacja kręgosłupa,
- ćwiczenia w wodzie,
- ćwiczenia zmniejszające przeciążenia i przywracające sprawność,
- krioterapia,
- ultradźwięki.
Korzyści może też przynieść regularne uprawienie jogi, przy czym tu również warto skorzystać z pomocy wyszkolonego trenera. Wybierze on odpowiednie asany, co pozwoli ci uniknąć dodatkowego obciążenia kręgosłupa.
Ból przy lumbago może utrudniać też nocny odpoczynek, dlatego warto przyjmować jak najwygodniejsze pozycje ciała. Należy do nich spanie na plecach lub na boku na dobrze dobranym pod względem twardości materacu.
Przy dużym i intensywnym bólu, możesz porozmawiać z lekarzem na temat doraźnego przyjmowania leków przeciwbólowych.
Jak zapobiegać lumbago?
Jeśli nie chcesz doświadczyć bólu spowodowanego przez lumbago i związanych z nim ograniczeń w codziennym funkcjonowaniu, warto przyjrzeć się swojemu stylowi życia. Jeśli okaże się, że:
- zbyt mało jest w nim regularnej aktywności fizycznej,
- twoje miejsce pracy jest nieergonomiczne,
- masz dużą nadwagę lub cierpisz na otyłość,
- nie dbasz o przyjmowanie prawidłowej postawy ciała zarówno w pozycji siedzącej, jak i stojącej,
- żyjesz w ciągłym stresie i nie korzystasz z żadnych technik relaksacyjnych,
- nie dbasz o prawidłową technikę podnoszenia ciężkich przedmiotów,
- śpisz na zbyt miękkim materacu,
warto wprowadzić tu niezbędne zmiany. Dzięki temu nie tylko zmniejszysz ryzyko postrzału, ale też pozytywnie wpłyniesz na funkcjonowanie całego ciała, w tym narządu ruchu.
Źródło:
gemini.pl/poradnik/artykul/lumbago-czym-jest-postrzal-i-jak-go-leczyc/?srsltid=AfmBOorUILrgzL2ULgWn2vHPVIlon-jBUrY7HTq-4n-vkdiB5O76SCB4
www.medme.pl/choroby/lumbago,207.html