Przymusowo przechylona w stronę ramienia głowa, z brodą w rotacji poprzecznej w przeciwnym kierunku, to charakterystyczny objaw wskazujący na kręcz szyi. Zdarza się, że towarzyszy temu też uniesienie barku, ku któremu skierowana jest głowa. Schorzenie to może przyjmować postać kręczu szyi poziomego, pionowego, skośnego lub skrętnego. Kręcz szyi może by zdiagnozowany zarówno u dzieci, jak i u dorosłych.
Co może się do tego przyczynić i na czym polega leczenie?
Kręcz szyi — jakie są rodzaje?
Ze względu na czas wystąpienia oraz możliwe przyczyny, można doświadczyć jednego z kilku rodzajów tej dolegliwości. To może być:
- wrodzony kręcz szyi — diagnozowany u dzieci, u których podczas porodu doszło do obrzęku mięśni, skutkującego skróceniem włókien mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego,
- dermatologiczny kręcz szyi — może się pojawić, gdy doznałeś oparzenia lub z powodu urazu na szyi pojawiły się blizny, przez co skóra na szyi ulega skróceniu i tym samym może tymczasowo ograniczać ruch,
- oczny kręcz szyi — przy porażeniu mięśni skośnych zewnątrzgałkowych, odpowiedzialnych za obracanie i pochylanie głowy,
- kręcz szyi reumatologiczny — diagnozowany jako jeden z objawów wybranej choroby reumatologicznej,
- neurogenny kręcz szyi — występuje jako jeden ze skutków wypadku lub poważnych zaburzeń neurologicznych, w tym na przykład udaru,
- dystonia szyjna — spowodowana nagłym ruchem, przeciążeniem fizycznym lub stresem emocjonalnym, co skutkuje zwiększonym napięciem mięśni szyi i niejako ich zaciśnięciem, a każda próba skrętu lub obrotu głową powoduje ból.
Warto wiedzieć, że typowe objawy kręczu szyi mogą towarzyszyć też poważnym problemom zdrowotnym, które wymagają interwencji medycznej. Dlatego, zamiast czekać, aż miną, powinieneś skonsultować się z ortopedą lub lekarzem pierwszego kontaktu.

Zabiegi przeprowadzone przez doświadczone fizjoterapeutę to skuteczny sposób na uwolnienie się od różnego rodzaju dolegliwości.
Niezależnie, czy boli cię szyja, czy też odczuwasz dolegliwości w innych częściach narządu ruchu, umów się na konsultację do jednego z naszych specjalistów. Zdiagnozuje on przyczyny i zaplanuje dostosowaną do twoich potrzeb terapię.
Możliwe przyczyny kręczu szyi u dorosłych
Kręcz szyi nie ma jednej przyczyny. Zarówno ten występujący jako ostry oraz podostry, jak i kręcz szyi przewlekły, może być wywołany wieloma różnymi czynnikami. Należą do nich między innymi:
- choroby reumatyczne,
- stany zapalne,
- przeciążenia,
- dyskopatie kręgosłupa,
- czynniki genetyczne,
- uszkodzenie mięśnia mostkowo-obojczykowo- sutkowego,
- nieprawidłowe ukrwienie szyi,
- zawianie,
- dźwiganie i przenoszenie ciężkich przedmiotów,
- spastyczne napięcie szyi,
- niedowład szyi,
- reakcja na leki, w tym te stosowane w leczeniu depresji lub innych chorób psychicznych,
- zespół Sandifera,
- choroba refluksowa przełyku,
- przyjmowanie niewłaściwej postawy podczas korzystania z komputera.

Kręcz szyi — na czym polega leczenie
W łagodzeniu dolegliwości związanych z kręczem szyi pomocne mogą się okazać przepisane przez lekarza leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Wskazane mogą też być leki zwiotczające mięśnie szyi oraz iniekcje z toksyny botulinowej.
Na pewno jednak pierwszą formą leczenia z wyboru jest leczenie zachowawcze w postaci zabiegów i dostosowanych do indywidualnego przypadku ćwiczeń. Jeśli więc cierpisz na kręcz szyi, zgłoś się do fizjoterapeuty. Wybierze on odpowiednie metody terapeutyczne, które zmniejszą napięcie mięśniowe w obrębie szyi i barku. Ich celem jest też skorygowanie ustawienia głowy, która mocno odbiega od swojej naturalnej pozycji.
Pomocny w przypadku kręczu szyi może się okazać:
- masaż,
- ultradźwięki,
- laseroterapia,
- kinesiotaping,
- stretching.
Ważny w korzystaniu z pomocy fizjoterapeuty jest też element edukacyjny. Aby jego działania przyniosły spodziewany efekt, powinny być kontynuowane przez ciebie w domu. Do tego zaś potrzebna jest niezbędna wiedza na temat rodzaju i sposobu wykonywania określonych ćwiczeń. Dowiesz się też, jakiej poduszki pod głowę powinieneś używać w trakcie spania i które maści rozgrzewające mogą zmniejszyć dolegliwości. Poznasz też właściwe pozycje, które należy przyjmować w trakcie korzystania z komputera, by nie powodowały zbyt dużego, asymetrycznego napięcia mięśni.

Jak ograniczyć ryzyko wystąpienia kręczu szyi?
Niezależnie, czy doświadczyłeś skutku kręczu szyi i nie chcesz tego przeżywać ponownie, czy też nie chcesz dopuścić, by w ogóle coś takiego cię spotkało, warto wprowadzić pewne działania profilaktyczne. Są na tyle proste i korzystnie wpływające na całe twoje ciało, że na pewno nie będziesz mieć problemów z ich zastosowaniem.
Dlatego najlepiej już od tej chwili:
- dbaj po właściwą postawę ciała przyjmowaną zarówno w pozycji siedzącej, jak i stojącej, by twoje uszy i ramiona były w jednej linii z biodrami,
- nie zginaj szyi i nie przechylaj głowy w trakcie rozmowy przez telefon,
- rób regularne przerwy na wykonanie kilku ćwiczeń rozluźniających mięśnie szyi i kręgosłupa w trakcie pracy w pozycji siedzącej,
- zadbaj o ergonomię miejsca pracy lub rozrywki przy komputerze,
- zaopatrz się w odpowiednią poduszkę, która dobrze podpierać będzie szyję w trakcie snu,
- unikaj przeciążania jednego z ramion, co nierzadko ma miejsce w trakcie noszenia ciężkich siatek z zakupami,
- uważaj na przeciągi.
Jeśli jednak pojawi się u ciebie kręcz szyi, skonsultuj się z lekarzem lub fizjoterapeutą. Im wcześniej skorzystasz z ich pomocy, tym szybciej uwolnisz się od dolegliwości, które mocno utrudniają codzienne funkcjonowanie.
Źródło:
www.webmd.com/parenting/baby/what-is-torticollis
www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK539857/