Ból mięśni i ścięgien, poranna sztywność stawów, czy też ograniczenie ruchomości to tylko wybrane objawy wskazujące na entezopatie. I choć samo w sobie zaburzenie to nie jest groźne, to przy braku reakcji na pojawiające się dolegliwości i rezygnacji z pomocy medycznej, mogą doprowadzić do zmian wymagających interwencji chirurgicznej.
Czym dokładnie są entezopatie, jak możesz je wstępnie rozpoznać i jakie czynniki zwiększają ryzyko ich pojawienia się?
Co to są entezopatie i pod jaką postacią mogą występować?
Entezopatie to nie choroba, a bardziej zaburzenie, do którego zwykle dochodzi w wyniku długotrwałego przeciążania przyczepów więzadeł, ścięgien, torebki stawowej lub powięzi do kości.
Nieleczone, może prowadzić do powstawania entezofitów, czyli zwapnień, które są wynikiem odrywania się włókien ścięgien od chrząstki.
Dolegliwości z tym związane mogą też być objawem konkretnej choroby, w tym spondyloartropatii zapalnej lub zaburzeń związanych z metabolizmem. Stąd objawy związane z entezopatiami możesz odczuwać zarówno miejscowo, jak i w formie ogólnej, w zależności od rodzaju choroby.
Ze względu na to, iż w twoim ciele istnieje wiele przyczepów w układzie mięśniowo-szkieletowym, entezopatie należą do zaburzeń bardzo często diagnozowanych przez lekarzy reumatologów, ortopedów, czy lekarzy sportowych.
Zaburzenia te mogą wystąpić pod postacią:
- entezopatii:
- rozcięgna dłoniowego (przykurcz Dupuytrena),
- mięśnia podkolanowego,
- więzadła rzepki (kolano skoczka),
- rozcięgna podeszwowego,
- guza kulszowego,
- choroby de Quervaina,
- zespołu krętarzowego,
- zapalenia ścięgna piętowego,
- łokcia golfisty i tenisisty,
- palca trzaskającego.

Z fizjoterapii możesz korzystać zarówno po przebytym urazie i zabiegu operacyjnym, jak i wtedy, gdy w twoim narządzie ruchu pojawiły się pewne nieprawidłowości.
Jeśli tak właśnie jest, umów się na konsultację do naszego specjalisty. Zdiagnozuje on przyczyny i zaplanuje dostosowaną do twoich potrzeb terapię oraz przygotuje zestaw ćwiczeń do wykonywania w domu.
Entezopatie — co może być przyczyną
Czynników, które mogą doprowadzić do entezopatii, jest co najmniej kilka. Zwykle zaburzenie to spowodowane jest przeciążeniami, do których dochodzi na przestrzeni dłuższego okresu. Skutkiem tego nierzadko są też mikrourazy ścięgna. Spowodowane to jest jego intensywnym eksploatowaniem, co ma miejsce między innymi w trakcie uprawiania sportu. Gdy brakuje regularnej regeneracji po ciężkiej pracy lub treningu, przeciążone włókna ścięgien są rozrywane, a w miejscu ich przyczepu do kości, niszczona jest chrząstka stawowa.
Entezopatie mogą też być jednym z objawów chorób autoagresywnych, w tym reumatoidalnego zapalenia stawów.
Do innych możliwych przyczyn entezopatii należą między innymi:
- wady:
- postawy,
- budowy stawów,
- budowy kości,
- zaniedbywanie rozgrzewki przed treningiem i rozciągania po jego zakończeniu,
- zbyt duże napięcie mięśniowe,
- wadliwa biomechanika stawów,
- predyspozycje genetyczne.

Jakie objawy mogą wskazywać na entezopatie?
Entezopatie bardziej zaawansowane, w przeciwieństwie do ich początkowego stadium, mogą skutecznie utrudniać codzienne funkcjonowanie, w tym uprawianie sportu.
Dlatego warto znać główne objawy, które należy skonsultować z lekarzem, by w porę rozpocząć terapię. Do tych, które powinny zwrócić twoją uwagę, należą między innymi:
- sztywność stawów, odczuwana szczególnie po dłuższym okresie bezruchu,
- obrzęk stawu,
- ból mięśni i ścięgien,
- odczuwalny w trakcie badania palpacyjnego ból przyczepów mięśni,
- zaczerwienienie w obrębie danego stawu,
- ograniczenie naturalnego zakresu ruchomości w stawie,
- ból promieniujący,
- tkliwość przyczepu ścięgna,
- wyraźne osłabienie mięśni w miejscu entezopatii,
- problemy z poruszaniem się lub wykonywaniem czynności z użyciem rąk (w zależności od obszaru, w którym występują entezopatie).
Przeczytaj także: Skolioza idiopatyczna — jak się objawia i na czym polega leczenie?
Na czym polega leczenie entezopatii?
Jak zwykle w przypadku tego rodzaju dolegliwości, proces leczenia uzależniony jest od co najmniej kilku czynników. Na rodzaj terapii wpływa obszar, w którym pojawiła się entezopatia, stopień jej zaawansowania, choroby towarzyszące, ogólny stan zdrowia, wiek i prowadzony styl życia.
Leczenie zachowawcze
Tym, od czego powinieneś zacząć jeszcze zanim umówisz się na wizytę do lekarza, jest odciążenie danej części ciała i ograniczenie aktywności fizycznej. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnych przeciążeń spowodowanych przez dźwiganie, uprawianie sportu, czy pracę fizyczną. Do tego ulgę może ci przynieść stosowanie zimnych okładów lub kompresów.
Po konsultacji medycznej lekarz może wdrożyć środki przeciwzapalne oraz zaproponować ostrzyknięcie osoczem bogatopłytkowym.
Leczenie operacyjne
Gdyby się jednak okazało, że leczenie zachowawcze nie przynosi spodziewanych efektów, a po wykonaniu odpowiednich badań lekarz stwierdzi u ciebie zmiany w postaci zwapnienia kości, konieczne może być przeprowadzenie zabiegu operacyjnego, połączonego z rekonstrukcją uszkodzonych struktur.

Fizjoterapia w leczeniu entezopatii
Już od pierwszych objawów entezopatii warto skorzystać z pomocy fizjoterapeuty. Tak naprawdę im wcześniej ograniczysz działania potęgujące to zaburzenie i skorzystasz z odpowiednich zabiegów, tym szybciej zahamujesz rozwój zmian i zmniejszysz ryzyko leczenia operacyjnego.
Fizjoterapeuta ma do dyspozycji wiele technik oraz terapii zabiegowych, które skutecznie wspierają procesy regeneracyjne oraz przywracanie równowagi w ścięgnach, więzadłach i powięziach. Tym samym pomoże ci on pozbyć się zmian entezopatycznych i poprawi funkcjonowanie zajętych przez nich części narządu ruchu.
W tym celu może zastosować:
- ultradźwięki,
- pole magnetyczne,
- laseroterapię,
- suche igłowanie,
- masaż poprzeczny i rozluźniający,
- terapię mięśniowo-powięziową,
- kinesiotaping,
- krioterapię,
- jonoforezę,
- falę uderzeniową,
- mobilizację stawów,
- taping.
Gdy wiesz już, czym są entezopatie i jak je wstępnie rozpoznać oraz co może się przyczynić do ich pojawienia się, warto wykorzystać tę wiedzę w praktyce. Jeśli jednak masz wątpliwości, czy dolegliwości, których doświadczasz, również wskazują na to zaburzenie, umów się na konsultację ortopedyczną. Po przeprowadzeniu niezbędnych badań lekarz postawi dokładną diagnozę i wybierze odpowiednią do przyczyny formę terapii. W połączenie ze wsparciem fizjoterapeutycznym i twoim zaangażowaniem w proces leczenia, po określonym czasie będziesz się mógł cieszyć wolnością od bólu i optymalną sprawnością.
Źródło:
ww.nowafarmacja.pl/blog/skrupulatny-przewodnik-po-entezopatii-jak-dbac-o-zdrowie-sciegien
www.doz.pl/czytelnia/a15248-Entezopatia__co_to_jest_Przyczyny_objawy_leczenie_najczestszych_entezopatii
podyplomie.pl/medycyna/16548,entezopatie