Fizjoterapia bez diagnozy lekarskiej to dość częsta praktyka, która w niektórych przypadkach może przynieść więcej szkody, niż korzyści. Nie znaczy to, że fizjoterapeuta nie ma wystarczającej wiedzy, by zdiagnozować osobę, która zgłasza się do niego po pomoc. Problem pojawia się wówczas, gdy specjalista ten nie korzysta ze wsparcia ortopedy lub innego lekarza, gdy zachodzi taka potrzeba. Poszerzona diagnostyka wykonana przez lekarza może bowiem ujawnić problemy zdrowotne, które mogą umknąć uwadze fizjoterapeuty podczas pierwszej konsultacji.
Kiedy zatem warto od razu udać się do ortopedy, a dopiero potem do fizjoterapeuty, jeśli zajdzie taka konieczność?
Wizyta u ortopedy — kiedy powinna poprzedzić spotkanie z fizjoterapeutą
Wybór między ortopedą a fizjoterapeutą nie jest podyktowany brakiem kompetencji tego drugiego. Oficjalnie praktykuje on jeden z zawodów medycznych, do czego wymagane są wyższe studia na kierunku fizjoterapia i rehabilitacja. Na tym też nie koniec kształcenia. Każdy fizjoterapeuta nieustannie podnosi bowiem swoje kwalifikacje poprzez udział w szkoleniach, warsztatach i kursach specjalistycznych. To wszystko sprawia, że w wielu przypadkach może on samodzielnie ocenić stan zdrowia zgłaszającej się do niego osoby. Może też dobrać do tego skuteczne metody terapeutyczne.
Są jednak sytuacje, w których to ortopeda powinien być lekarzem diagnozującym i to do niego powinieneś się zgłosić w pierwszej kolejności. Co powinno cię do tego skłonić?
Duży ból
Dana część narządu ruchu nie zawsze boli tylko wtedy, gdy doszło do poważnego urazu. Zdarza się, że ból narasta, a jeśli go zlekceważysz w początkowym okresie, może ulec nasileniu i utrzymywać się przez większość czasu. Możesz wówczas pomyśleć, że to zwykłe przeciążenie albo inny problem, który wystarczy rozmasować lub poddać działaniu zabiegu u fizykoterapeuty.
W takiej sytuacji fizjoterapia bez diagnozy lekarskiej może nie wystarczyć. Lepiej więc, jeśli od razu umówisz się do ortopedy, ponieważ przyczyna może być dużo poważniejsza.
Stan zapalny, który nierzadko daje dolegliwości bólowe, zwykle wymaga leczenia farmakologicznego lub iniekcji, a o tym może zdecydować właśnie lekarz ortopeda.

Z fizjoterapii możesz korzystać zarówno po przebytym urazie i zabiegu operacyjnym, jak i wtedy, gdy w twoim narządzie ruchu pojawiły się pewne nieprawidłowości.
Jeśli tak właśnie jest, umów się na konsultację do naszego specjalisty. Zdiagnozuje on przyczyny i zaplanuje dostosowaną do twoich potrzeb terapię oraz przygotuje zestaw ćwiczeń do wykonywania w domu.
Wypadek
Jeśli ulegniesz wypadkowi, niezależnie od okoliczności, w których do niego doszło, powinieneś zgłosić się do lekarza. To może być ortopeda lub specjalista dyżurujący na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Tego rodzaju sytuacje wymagają bowiem dokładnej diagnostyki w postaci badań obrazowych. Pozwala ona wykluczyć lub potwierdzić złamania czy też inne poważne obrażenia ciała.
Uszkodzenie kolana w postaci zerwanych więzadeł
To rodzaj urazu, w którym fizjoterapeuta wkracza do działania albo razem z ortopedą, albo dopiero po przeprowadzonym zabiegu. Same zabiegi, ćwiczenia i inne formy terapii rehabilitacyjnej nie są wystarczające, ponieważ organizm sam nie jest w stanie się zregenerować. Dopiero rekonstrukcja więzadeł poprawiająca bierną stabilizację stawu może przynieść efekty, czego dopełnieniem będzie wcześnie wdrożona rehabilitacja pod okiem fizjoterapeuty.

Brak efektów rehabilitacji
Jeśli mimo wszystko zgłosiłeś się najpierw do fizjoterapeuty, ale nie czujesz wyraźnej poprawy stanu zdrowia, przerwij rehabilitację i zgłoś się do ortopedy. Dzięki temu nie tylko zaoszczędzisz czas, ale też unikniesz możliwych powikłań, do których mogłoby dość w przypadku braku pomocy ortopedycznej. Zdarza się bowiem, że dopiero poszerzona diagnostyka oparta o USG, RTG czy rezonans magnetyczny pozwala odkryć prawdziwe przyczyny twoich dolegliwości. Te zaś mogą dotyczyć zarówno uszkodzeń strukturalnych i kostnych, jak i tkanek miękkich.
W takim przypadku fizjoterapeuta będzie drugim specjalistą, do którego możesz trafić wraz ze szczegółową diagnozą odczuwanych dolegliwości w układzie ruchu.
Fizjoterapia bez diagnozy lekarskiej — kiedy okazuje się wystarczająca
Z pomocy fizjoterapeuty bez problemu możesz skorzystać w pierwszej kolejności, gdy po dłuższym okresie choroby czy prowadzenia siedzącego trybu życia, chcesz wprowadzić więcej aktywności do swojego życia. Trening dostosowany do twoich aktualnych możliwości, stanu zdrowia i celu, jaki chcesz osiągnąć, z pewnością przyniesie ci więcej korzyści, niż gdybyś podjął się tego wyzwania sam.
Fizjoterapia bez diagnozy lekarskiej wskazana jest również po doznaniu niewielkiego urazu, przeciążenia, czy zaburzenia zakresu ruchu. Gdyby się okazało, że problem jest poważniejszy, musisz się liczyć z koniecznością udania się do ortopedy na dokładniejszą diagnostykę i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Jednak, jak już wiesz, nie każdy fizjoterapeuta uzna to za konieczne, co może utrudnić powrót do optymalnej sprawności.
Również z blokadą segmentu ruchowego w kręgosłupie fizjoterapeuta bez problemu sobie poradzi za pomocą indywidualnie dobranych ćwiczeń.

Co zrobić, gdy pojawią się wątpliwości?
Jeśli mimo wszystko będziesz mieć wątpliwości, do którego specjalisty się udać, ważne byś nie odkładał wizyty na czas, gdy się tego dowiesz. Kluczowe jest odpowiednio wczesne skorzystanie z pomocy i monitorowanie postępów terapii, czyli polepszenia stanu zdrowia. Podstawowym kryterium, którym możesz się kierować przy wyborze specjalisty, jest wielkość urazu, stopień nasilenia dolegliwości oraz rodzaj zmian chorobowych, które pojawiły się w miejscu bólu lub uszkodzenia (opuchlizna, krwiaki, podwyższona temperatura, zniekształcony obrys itp.)
Im poważniejszy uraz i objawy, tym bardziej wskazana jest wizyta u ortopedy.