Opis rezonansu magnetycznego to kluczowy element, bez którego trudno zaplanować terapię. I choć samo badanie odpłatnie można wykonać bez długiego oczekiwania, to już nie tak dobrze wygląda sprawa samego opisu. Na ten bowiem, w zależności od placówki, która się tym zajmuje, trzeba nierzadko poczekać nawet kilka tygodni.
Co możesz zrobić w takiej sytuacji, gdy zależy ci na czasie, bo chcesz jak najszybciej rozpocząć leczenie problemu zdrowotnego, z którym zgłosiłeś się do ortopedy?
Czy zawsze musisz czekać na opis radiologa, czy też może istnieją inne sposoby, by cały proces znacznie przyspieszyć? Okazuje się, że jest na to sposób, o którym wciąż niewiele osób wie.
Rezonans magnetyczny w ortopedii — kiedy jest wykorzystywany
Rezonans magnetyczny jest jedną z najbardziej uniwersalnych metod diagnostycznych stosowanych w ortopedii. Pozwala dokładnie obejrzeć w formie trójwymiarowego obrazu zarówno tkanki miękkie i kości, jak i ich poszczególne warstwy.
Ortopeda może zlecić wykonanie tego badania, aby ocenić stan tkanek, gdy doszło u ciebie do zwichnięcia, złamania, degeneracji mięśni, zerwania mięśnia, czy też urazu skrętnego, a to tylko wybrane przypadki, gdzie rezonans magnetyczny okazuje się bardzo pomocny.
Dużą zaletą tego badania jest to, że wolne jest ono od szkodliwego promieniowania, na które narażony jesteś w diagnostyce RTG. W przypadku rezonansu magnetycznego wykorzystywane jest pole magnetyczne o dużym natężeniu. Rejestrowane i przekształcane przez aparaturę widmo, będące wynikiem oddziaływania pola magnetycznego na jądra atomów wodoru znajdującego się w tkankach (jako elementu składowego wody), pozwala uzyskać bardzo dokładny obraz wnętrza wybranej części ciała.
Opis rezonansu magnetycznego — co może zawierać i kto zwykle go sporządza
Raport radiologiczny po wykonaniu rezonansu magnetycznego standardowo zawiera kilka ważnych dla dalszego postępowania medycznego informacji. Mowa tu między innymi o:
- opisie:
- części ciała, która została poddana badaniu,
- techniki, którą wykorzystano przy badaniu,
- użytego sprzętu,
- zastosowanych sekwencji obrazowania,
- czasu trwania,
- zmian, które mogą wymagać interwencji medycznej,
- ocenie poszczególnych struktur, które lekarz prowadzący może zobaczyć na zdjęciu,
- zaleceniach dotyczących dalszego postępowania.

Nawet niewielkie urazy i z pozoru niewielkie dolegliwości mogą wymagać interwencji medycznej. Z pomocy ortopedy możesz też skorzystać w przypadku opisu wyników badań diagnostycznych.
Gdy zależy ci na czasie i nie chcesz odwlekać rozpoczęcia terapii, umów się na konsultację, zabierz ze sobą wyniki badań i zgłoś się w umówionym terminie.
Standardowo tego rodzaju opis sporządza wykonujący badanie radiolog, który posiada ku temu odpowiednie kwalifikacje oraz doświadczenie. Efekty jego pracy stanowią ważne źródło informacji dla lekarza, który leczy danego pacjenta. Są też punktem wyjścia do planowania terapii lub pogłębionej, dalszej diagnostyki, jeśli zachodzi taka potrzeba.
Z czego może wynika długi czas oczekiwania na opis rezonansu magnetycznego?
Choć samo badanie jest bardzo cenne i niesie ze sobą wiele korzyści, to już same procedury związane z otrzymaniem opisu mogą opóźnić rozpoczęcie leczenia. A to, w przypadku niektórych schorzeń narządu ruchu może zwiększać ryzyko pogłębienia się stanów chorobowych. Niewykluczony jest też rozwój dodatkowych zmian patologicznych w uszkodzonej części ciała.
Na opóźnienie wyników rezonansu magnetycznego może mieć wpływ:
- duża ilość wykonywanych badań w porównaniu z liczbą radiologów przygotowujących opisy,
- zbyt skomplikowane procedury w danym centrum medycznym,
- rozległość miejsca poddanego badaniu,
- duża liczba zmian patologicznych wymagających szczegółowej analizy, których opis ma znaleźć się w raporcie końcowym.

Nie zawsze dochodzi do opóźnień i może się zdarzyć, że opis rezonansu magnetycznego otrzymasz bardzo szybko. Jeśli to możliwe, dowiedz się wstępnie, kiedy możesz się spodziewać raportu przygotowanego przez radiologa. A gdyby okazało się, że musisz czekać kilka tygodniu lub pomimo wcześniejszych zapewnień, po tygodniu wyników wciąż by nie było, wykorzystaj to, co otrzymałeś tuż po badaniu. O czym dokładnie mowa?
Opis rezonansu magnetycznego — gdzie najszybciej go otrzymasz
Jeśli ze względu na stan zdrowia i konieczność jak najszybszego przeprowadzenia zabiegu bardzo zależy ci na czasie lub po prostu nie chcesz czekać zbyt długo na wyniki rezonansu magnetycznego, opis możesz uzyskać znacznie szybciej.
Standardowo po przeprowadzeniu badania, surową jego wersję w postaci obrazów 3D otrzymujesz na płycie CD, którą później możesz dołączyć do swojej dokumentacji medycznej. A gdy już ją masz, zamiast czekać na opis rezonansu magnetycznego przygotowany przez wykonującego go radiologa, przekaż płytę osobiście lekarzowi ortopedzie, który zajmuje się twoim leczeniem. On również posiada niezbędne kwalifikacji, by odpowiednio zinterpretować otrzymane obrazy. Pomogą mu one ocenić stan poszczególnych tkanek i zdecydować o wyborze najlepszej w tym przypadku formy leczenia.
Zamiast więc czekać kilka tygodni, a nawet dłużej na sam opis, wykorzystaj ten czas na leczenie i rozpoczęcie rehabilitacji. Dzięki temu nie tylko zmniejszysz ryzyko pogorszenia stanu zdrowia, ale też wcześniej wrócisz do codziennych aktywności.