W porównaniu z zerwanym więzadłem krzyżowym, uszkodzenie łąkotki wydaje się niewielkim urazem. Jeśli jednak przyszłaby ci do głowy myśl, by go zlekceważyć, nie rób tego. Ten niewielki element twojego stawu kolanowego jest wbrew pozorom bardzo ważny. Dlatego każde zaniedbanie w jego leczeniu, może skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, które mogą objąć całe kolano. Ważna jest nie tylko sama operacja, ale też rehabilitacja po szyciu łąkotki.
Jak wygląda i czym różni się w zależności od rodzaju uszkodzenia łąkotki?
Na czym polega zabieg naprawy uszkodzonej łąkotki?
Przede wszystkim zabiegu nie należy się obawiać. Wykonywany jest w znieczuleniu zewnątrzoponowym, czyli od pasa w dół. Oznacza to, że w jego trakcie jesteś w pełni świadomy. Krótki jest też czas trwania zabiegu. W przypadku usunięcia fragmentu łąkotki zabieg trwa od 15 do 30 minut, a szycie około godziny.
Lekarz wykonuje zabieg małoinwazyjną techniką artroskopową. W zależności od rodzaju i rozmiaru uszkodzenia łąkotki, operacja polega na jej zszyciu lub usunięciu uszkodzonego fragmentu.
Przeczytaj też: Metody szycia uszkodzonych łąkotek i ich rehabilitacja
W Novum Ortopedia zabieg ten wykonywany jest w tak zwanej chirurgii jednego dnia. Oznacza to, że rano przyjmowany jesteś do ośrodka, a po wykonanym zabiegu przez kilka godzin leżysz na sali operacyjnej. W momencie, gdy znieczulenie przestaje działać i wraca czucie oraz kontrola mięśniowa w kończynach, przychodzi rehabilitant. Pionizuję cię i uczy chodzenia o kulach. To wystarczy, byś tego samego dnia wieczorem mógł wrócić do swojego domu.
Jak wygląda wizyta u fizjoterapeuty zaraz po zabiegu?
Rehabilitacja po szyciu łąkotki rozpoczyna się bardzo szybko. Już kilka godzin po zabiegu, na twojej sali pojawi się fizjoterapeuta. Przekaże ci, co możesz robić, a czego nie powinieneś. Wszystko po to, by przyspieszyć proces gojenia i dochodzenia do siebie po zabiegu.
Następnie nauczy cię, jak masz wstawać z łóżka i fotela, kłaść się oraz siadać. To ważne, bo dzięki temu twoja łąkotka ma szansę na prawidłową regenerację i zrośnięcie się.
Dowiesz się też, jak prawidłowo wykonywać zimne okłady, z czym wiele osób ma problem.
Kolejnym etapem wstępnej rehabilitacji jest nauka prawidłowego chodzenia o kulach. Przećwiczysz praktycznie sposób poruszania się z ich pomocą oraz dowiesz się, jakie ćwiczenia powinieneś wykonywać. Chodzi o ćwiczenia, dzięki którym przywrócisz zakres ruchu kończyny i od samego początku wzmacniać będziesz zarówno całą nogę, jak i mięsień czworogłowy, który bardzo szybko zanika.
Rehabilitacja po szyciu łąkotki.
Gdy przeszedłeś operację szycia łąkotki, powinieneś bardziej na nią uważać. Przede wszystkim chodzi o to, byś przez jakiś czas nie zginał kolana powyżej 90 stopni.
Okres, w którym powinieneś chodzić o kulach, wynosi w tym przypadku 6 tygodni i nie ulega skróceniu. W tym czasie następuje stopniowe dociążanie kończyny tak, aby ten proces był bardzo powolny. Oznacza to, że nie powinieneś mocno obciążać kończyny.
Warto wiedzieć, dlaczego akurat potrzebne jest aż 6 tygodni. Otóż zszyta łąkotka potrzebuje czasu, aby się zrosnąć. To, że założone są nici i jest ona zszyta, nie wystarczy do jej normalnego funkcjonowania. Jest to zrobione po to, by doszło do kontaktu uszkodzonych tkanek ze sobą, a prawda jest taka, że pewnych procesów biologicznych nie przyspieszymy. One muszą potrwać. Jeśli będziesz zbyt wcześnie obciążał nogę, to uszkodzisz operowaną łąkotkę.
Proces dociążania stawu po szyciu łąkotki jest zdecydowanie dłuższy i zależy od procesu rehabilitacji, który w danej chwili przechodzisz.
Rehabilitacja po usunięciu fragmentu łąkotki
Tego rodzaju operacja nie wymaga aż tak długiego okresu rekonwalescencji, co nie znaczy, że możesz z niego zupełnie zrezygnować. Kul w tym przypadku powinieneś używać jedynie przez pierwszy tydzień po zabiegu. W zależności od twojego stanu fizjoterapeuta może zdecydować o wydłużeniu tego okresu lub skróceniu.
Ten czas powinien ci wystarczyć na powrót do normalnej sprawności i umożliwić pełne obciążanie kończyny. Lepiej to jednak robić z udziałem kul łokciowych, ponieważ dzięki temu możesz stopniowo wchodzić w normalny tryb chodzenia.
Choć dochodzenie do siebie po usunięciu fragmentu łąkotki jest szybsze, to powinieneś mieć niejako z tyłu głowy, że przeszedłeś taki zabieg. Oznacza to, że była interwencja w staw, więc pełne obciążanie, czy powrót do uprawiania sportu, powinien trwać kilka tygodni dłużej, niż samo chodzenie o kulach. Właśnie do tego potrzebna jest pomoc fizjoterapeuty, który pomoże ci przygotować twój staw do pełnego dociążania.
Rehabilitacja po szyciu łąkotki i po usunięciu jej fragmentu — czy zawsze jest konieczna?
Może się okazać, co jest doświadczeniem wielu pacjentów, którzy przeszli zabieg usunięcia fragmentu łąkotki, że bardzo szybko poczujesz się dobrze. Tym samym możesz uznać, że nie potrzebujesz wsparcia fizjoterapeuty w powrocie do pełnej sprawności. I rzeczywiście, nikt nie może cię do tego zmusić. Mimo to warto rozważyć taką opcję. Dlaczego?
W trakcie wizyty u fizjoterapeuty będzie on mógł wyjaśnić ci, jak dobrze wykonywać poszczególne ćwiczenia i dostosuje ich intensywność do aktualnego stanu, w którym jest twój staw kolanowy oraz otaczające go mięśnie. Pomoże ci też przywrócić prawidłowy wzorzec chodu. Dzięki temu będziesz mógł bezpiecznie chodzić. Poza tym, abyś mógł wrócić do pełnych aktywności, ważna jest dobra stabilizacja mięśniowa, gorset mięśniowy, a osiągnięcie tego bez pomocy fizjoterapeuty może okazać się bardzo trudne.
Ze względu na małą inwazyjność zabiegu i zakres przeprowadzonej operacji, cały ten proces jest zwykle krótkotrwały.
Co innego, gdy twoja łąkotka wymagała szycia. Proces zdrowienia musi być poprzedzony wizytą u fizjoterapeuty, który poprowadzi cię przez kilka miesięcy. Nie uda ci się zrobić tego bez jego udziału. W pierwszym okresie pracować on będzie z tobą, aby przywrócić pełny zakres ruchu w stawie kolanowym i wdroży odpowiednie ćwiczenia wzmacniające, które zarówno poprawią stabilność kolana, jak i wzmocnią dany staw. Tak naprawdę po szyciu łąkotki rehabilitacja jest obowiązkowa i bez niej nie jesteś w stanie wrócić do prawidłowej formy. Bez przejścia krok po kroku całej rehabilitacji nie uda ci się też przywrócić prawidłowej funkcji kolana.