Taniec to jedna z tych form aktywności fizycznej, która przynosi korzyści nie tylko ciału fizycznemu, ale też umysłowi i naszej psychice. Gdy tańczysz, angażujesz mięśnie i stawy w całym organizmie, a przy tym rozładowujesz zgromadzone w ciele napięcia, wyrażasz emocje i skutecznie zwiększasz produkcję hormonu szczęścia, czyli endorfin.
Jako że twoje ciało z natury lubi ruch, warto wiedzieć, jak taniec wpływa na układ ruchu, w tym na sylwetkę i kluczowe stawy w twoim organizmie. Oto najważniejsze korzyści, które się z tym wiążą.
Dlaczego warto tańczyć?
Nie każdy lubi tańczy, ale tak naprawdę każdy może. Nie musisz brać udziału w zawodach tanecznych, czy zaliczać wszystkie okoliczne imprezy. Tańczyć możesz też w domu, tym bardziej, jeśli nie uważasz siebie za dobrego w tej aktywności i do tego nie do końca czujesz rytm. Jest tyle odmian tańca, że z pewnością znajdziesz coś dla siebie, co tobie sprawi przyjemność, a ciału przyniesie spore korzyści.
W trakcie tańca, w zależności od jego intensywności, możesz spalić nawet kilkaset kalorii i tym samym zadbać o smukłą sylwetkę oraz zdrową wagę ciała. Gdy tańczysz regularnie, zmniejszasz ryzyko zapadnięcia na choroby cywilizacyjne, w tym na cukrzycę, nadciśnienie, osteoporozę i choroby serca.
Taniec to też sposób na wyrażenie ekspresji, emocji i siebie w relacji z innymi. Gdy tańczysz, w twoim organizmie dochodzi do zwiększonego wydzielania serotoniny, dopaminy i endorfin. Czas spędzony na tańcu poprawia samopoczucie i pomaga pokonać zarówno fizyczne, jak i emocjonalne ograniczenia.
Jak taniec wpływa na układ ruchu?
Zarówno ten zawodowy, jak i okazjonalny, taniec może przynieść ci wiele korzyści. Ruch taneczny to dobry sposób na wzmocnienie, rozciągnięcie i wyrzeźbienie wybranych części ciała.
Jedną z najprostszych form tanecznych, jest taniec użytkowy, który sprawdza się przy wielu gatunkach muzycznych. Tym samym jego znajomość umożliwi ci zarówno dobrą zabawę, jak i pomoże ci się zrelaksować. Nie wymaga znajomości skomplikowanych figur, co nie znaczy, że korzyści dla ciała są znikome.
Prawidłowa postawa ciała
Taniec użytkowy to forma ruchu rekreacyjnego, która pomaga między innymi w pozbyciu się problemów z kręgosłupem lędźwiowym, szyjnym i piersiowym. Pomaga też odzyskać prawidłową sylwetkę, co z pewności przyda ci się, jeśli masz tendencję do garbienia się. Tu bowiem również wymagana jest odpowiednia sylwetka, która angażuje mięśnie prostujące.
Lepsza koordynacja ruchowa i równowaga
Taniec to doskonały sposób na poprawę koordynacji ruchowej. Wymagają tego różnego rodzaju figury taneczne, przejścia i dopasowanie się do ruchu drugiej tańczącej osoby. Przy okazji wzmacniasz kontrolę nad całym ciałem i zwiększasz poczucie równowagi. To element, który działa profilaktycznie u osób starszych i zmniejsza ryzyko niekontrolowanego upadku, który może skończyć się urazem.
Mocniejsze mięśnie i kości
W większym lub mniejszym stopniu taniec to też forma treningu siłowego, który skutecznie pobudza regenerację i wzrost tkanki kostnej oraz mięśniowej. To dobry sposób na przeciwdziałanie osteoporozie, a mocniejsze mięśnie i kości to lepsza stabilność dla twoich stawów i mniejsze ryzyko urazów.
Lepsza elastyczność i zakres ruchu w stawach
Im bardziej skomplikowany układ taneczny, tym więcej wykonujesz w jego trakcie rozciągnięć, zgięć, skrętów i różnego rodzaju ruchów, które pozytywnie wpływają zarówno na płynność ruchu w stawach, jak i elastyczność tkanek miękkich.
Rozwijanie i utrzymanie ruchomości w stawie biodrowym
Taniec wpływa na układ ruchu różnych partii ciała, ale stawem, który wykonuje szczególnie dużą pracę w trakcie tańca, jest staw biodrowy. Odpowiada za zginanie, wyprosty, odwodzenia, przywodzenia oraz rotację zewnętrzną i wewnętrzną. On również czerpie duże korzyści z tej formy aktywności fizycznej.
Ze względu na to, iż taniec wymaga koordynacji, elastyczności i siły, trudno wyobrazić sobie skomplikowane układy bez udziału stawu biodrowego.
Gdy tańczysz, pobudzasz produkcję płynu stawowego i poprawiasz jego rozprowadzanie w obrębie chrząstki, która pokrywa powierzchnie stawowe i amortyzuje ruchy. A lepiej nawilżona i odżywiona chrząstka, to mniejsze ryzyko jej ścierania i degeneracji.
Regularny taniec pozytywnie wpływa na mięśnie, które otaczają staw biodrowy. Odpowiadają one za napędzanie ruchów i stabilizację. Im są silniejsze i bardziej elastyczne, tym lepszą masz kontrolę nad ruchami w stawie biodrowym. To zaś dobry sposób na chronienie go przed zbyt dużym obciążeniem i kontuzją.
Negatywne skutki tańca dla układu ruchu
Podobnie jak ma to miejsce w przypadku innych aktywności, tak też w trakcie tańca może dojść do niekorzystnych zmian w narządzie ruchu.
Jeśli:
- sesji tanecznej nie rozpoczynasz rozgrzewką,
- potem trenujesz zbyt intensywnie,
- zaniedbujesz rozciąganie
- i nie dbasz o odpowiednią regenerację,
możesz doprowadzić do przeciążeń stawów i mięśni. Ostatecznie skończyć się to może obrzękiem, uszkodzeniem tkanek i pojawieniem się stanów zapalnych. Ból może się pojawić zarówno w stawach kolanowych i biodrowych, jak i w samym kręgosłupie. W trakcie wykonywania trudnych układów możesz też doznać innych urazów w postaci skręcenia, zerwania ścięgien i więzadeł, a nawet złamania.
Gdy wiesz już, jak taniec wpływa na układ ruchu, wystarczy, że wykorzystasz to w praktyce, by odnieść naprawdę duże korzyści dla swojego zdrowia. Pamiętaj o dobrej rozgrzewce, dobieraj właściwe obuwie oraz skup się na prawidłowym wykonywaniu tanecznych ruchów. Wsłuchuj się też w sygnały płynące z ciała. Ono jest najlepszym wskaźnikiem, który powie ci, kiedy powinieneś odpocząć albo zgłosić się do lekarza w celu zdiagnozowania pojawiających się dolegliwości bólowych, czy dyskomfortu w wybranym obszarze ciała.