Jak dbać o staw biodrowy?

Jak dbać o staw biodrowy?

Dlaczego warto wiedzieć, jak dbać o staw biodrowy? Bo jest on jednym z kluczowych w twoim ciele. Dzięki niemu możesz się poruszać i utrzymać stabilność oraz równowagę ciała. Niestety, jego ważna rola sprawia, że jest on nieustannie poddawany różnego rodzaju obciążeniom. Gdy dojdzie do tego siedzący tryb życia i niezdrowa dla stawów dieta, w stawie biodrowym mogą się pojawić zmiany, które doprowadzą do jego nieodwracalnego uszkodzenia.
Co możesz zrobić, by tego uniknąć i jak postępować w przypadku wystąpienia pierwszych objawów bólowych?

Jak dbać o staw biodrowy, by cieszyć się jego pełną sprawnością?

Staw biodrowy jest jednych z tych elementów naszego ciała, który bardzo często jest zaniedbywany. Dopóki wszystko działa, jak należy i bez problemu możemy się poruszać, nie myślimy o biodrach. Dopiero gdy pojawi się ból, zaczynamy szukać ćwiczeń na ból biodra. Czy nie lepiej zainteresować się tym tematem wcześniej?
Profilaktyka zawsze wygrywa, choćby dostępne były najlepsze formy leczenia i protezy, które są doskonałym odwzorowaniem naturalnego narządu.
Jak zatem możesz już dziś dbać o staw biodrowy i jakie objawy w jego obrębie powinny cię skłonić do wizyty u ortopedy?

Oto kilka najważniejszych porad, które pomogą ci dbać o staw biodrowy niezależnie od wieku, w którym jesteś.

Dbaj o prawidłową wagę ciała

Nadwaga i otyłość prowadzi do zbytniego obciążenia twoich bioder i jest jednym z głównych czynników, które zwiększają ryzyko wystąpienia choroby zwyrodnieniowej stawu biodrowego. Dlatego, jeśli chcesz odpowiednio dbać o staw biodrowy, stosuj zdrową i zrównoważoną dietę. Do składników, które powinny się w niej znaleźć, należą między innymi:

Kolagen

Białko to zapewnia twoim stawom odpowiednią amortyzację oraz elastyczność. Wpływa na odporność i wytrzymałość chrząstki oraz tworzy strukturę stawów, krążków międzykręgowych, więzadeł i ścięgien. Ze względu na to, iż wraz z upływem czasu twój organizm produkuje coraz mniej tego cennego składnika, powinieneś spożywać produkty, które mają go w swoim składzie.

Domowy bulion na kości. Dieta na stawy - czyli co jeść a czego unikać

Kwasy tłuszczowe Omega-3

To również cenny składnik diety wspierającej twój staw biodrowy. Odpowiedni poziom kwasów tłuszczowych Omega-3 skutecznie łagodzi uczucie sztywności w stawach oraz objawy reumatoidalnego zapalenia stawów.

Białko

To budulec chrząstki stawowej i ważny składnik nowych struktur mięśniowych oraz tkanek. Pozytywnie wpływa na funkcjonowanie stawów i mięśni, z czego korzyści odniosą również twoje biodra.

Przeciwutleniacze

Stawy nieustannie narażone są na niszczące działanie wolnych rodników. Dlatego w twojej diecie powinny się znaleźć produkty, które dostarczą do twojego organizmu witaminę C i E.
Witamina C stymuluje produkcję kolagenu i wspiera odbudowę chrząstek oraz tkanki łącznej. Z kolei witamina E ma działanie przeciwzapalne, a dzięki właściwościom antyoksydacyjnym chroni twój organizm przed chorobami metabolicznymi.


Przeczytaj także: Jakie mogą być przyczyny bólu biodra?


Wprowadź do życia więcej umiarkowanej aktywności fizycznej

Żadna część twojego ciała nie lubi zbyt dużych obciążeń, które z biegiem lat mogą doprowadzić do zmian chorobowych. Dlatego w ramach profilaktyki zdrowotnej ukierunkowanej na staw biodrowy, postaw na umiarkowaną aktywność. Wybierz ćwiczenia, które wzmocnią mięśnie otaczające ten staw, poprawią jego ruchomość i odżywią tkankę chrzęstną.
Jeśli chcesz wybrać ćwiczenia, które będą najlepiej dostosowane zarówno do twojej aktualnej kondycji, jak i stanu zdrowi oraz sprawności twoich stawów, skorzystaj z pomocy rehabilitanta lub lekarza medycyny sportowej.

Ćwiczenia na staw biodrowy są na tyle proste, że możesz je wykonywać w domu. Choć same w sobie są bezpieczne, to pamiętaj, by zachować pewną dozę ostrożności. Reaguj na każdą dolegliwość bólową, która może się pojawić oraz dyskomfort w trakcie ćwiczeń. Jeśli tego typu reakcje twojego ciała będą się powtarzać, skontaktuj się z lekarzem lub fizjoterapeutą w celu zdiagnozowania przyczyny.

Aby odpowiednio dbać o staw biodrowy, w skład ćwiczeń powinny wchodzić następujące elementy:

Rozgrzewka

To niezbędny element każdej sesji treningowej, również tej przeprowadzanej w domowym zaciszu. Rozgrzewka jest niezbędna, abyś mógł przygotować swoje mięśnie i stawy do zwiększonego wysiłku oraz zwiększyć ich elastyczność. Wszystko po to, by koleje ćwiczenia przyniosły jak największe korzyści oraz byś uniknął urazów w trakcie ich wykonywania. W trakcie kilku minut wykonuj krążenia bioder, skłony, przysiady i wykroki. Możesz też przez chwilę rytmicznie maszerować w miejscu.

Ćwiczenia wzmacniające

Twój staw biodrowy potrzebuje też stabilizacji, za którą odpowiadają mięśnie pośladkowe, pleców, ud i brzucha. W celu ich wzmocnienia wykonuj ćwiczenia z użyciem piłki gimnastycznej, hantli oraz gumy oporowej.

Ćwiczenia rozciągające

To również ważny element profilaktyki zdrowotnej ukierunkowanej na twoje biodra. Z pomocą tych ćwiczeń zmniejszysz napięcie mięśniowe w okolicy bioder i poprawisz zakres ruchu w stawie. Wiele z tego rodzaju ćwiczeń jest częścią praktyki jogi. Możesz je stosować na koniec serii ćwiczeń na biodra i pamiętaj, by unikać przy tym gwałtownych ruchów. Tu również nietrudno o kontuzję, gdy przekroczysz bezpieczny zakres ruchomości twojego biodra.

Kobieta w malasanie. Jak dbać o staw biodrowy

Gdy wiesz już, jak dbać o staw biodrowy, czas, by wprowadzić też wiedzę w życie i uczynić z niej zdrowe nawyki. Dzięki temu znacząco zwiększysz szansę na zachowanie ruchomości w twoich biodrach. Każde działanie profilaktyczne zmniejsza też ryzyko pojawienia się zmian zwyrodnieniowych, które nie tylko powodują dolegliwości bólowe, ale też mogą doprowadzić do zniszczenia stawu biodrowego. W takiej sytuacji nierzadko jedynym ratunkiem okazuje się wszczepienie endoprotezy stawu biodrowego. Przy obecnym rozwoju medycyny tego rodzaju zabiegi są wykonywane techniką małoinwazyjną i pomagają przywrócić pełną sprawność w operowanym stawie biodrowym.

To top