Najczęstsze urazy podczas jazdy na quadzie

Najczęstsze urazy podczas jazdy na quadzie

Jazda na quadzie to forma aktywności, która jej miłośnikom dostarcza wielu emocji i wrażeń oraz mocny zastrzyk adrenaliny. Pozwala też na kontakt z naturą, przez co z pewnością jest wartym polecenia sposobem spędzania czasu wolnego.
Quad pozwala na poruszanie się po terenie o bardzo zróżnicowanej nawierzchni i ukształtowaniu oraz na pokonywanie napotykanych przeszkód. Jazda na tym pojeździe wiąże się jednak z pewnym ryzykiem kontuzji. Sprawia to, że aktywność ta wymaga zarówno odpowiednich umiejętności i przygotowania, jak i wiedzy na temat podstawowych zasad bezpieczeństwa.
Jakie są najczęstsze urazy podczas jazdy na quadzie oraz co możesz zrobić, by zmniejszyć ryzyko ich pojawienia się?

Kiedy może dojść do urazu w trakcie jazdy na quadzie?

Jazda na quadzie może, ale nie musi zakończyć się urazem. Do części ciała, które najbardziej narażone są na uszkodzenia, należą przede wszystkim stawy kolanowe, barkowe i skokowe, a także głowa i tułów.

Do najczęstszych przyczyn, które mogą doprowadzić do urazu, należą:

  • wywrócenie się quada lub upadek z niego w trakcie jazdy (na przykład na muldzie lub leżącym konarze),
  • utrata panowania nad pojazdem i:
    • wpadnięcie w poślizg,
    • zderzenie z innym pojazdem,
    • zderzenie z innym użytkownikiem ruchu,
  • zbyt szybkie skręcenie kierownicą i utrata panowania nad pojazdem,
  • nagłe hamowanie, co może doprowadzić do przerzucenia przez kierownicę i groźnego upadku na twardą powierzchnię,
  • nieumiejętność odpowiedniego balansowania ciałem i niewiedza na temat przyjmowania prawidłowej postawy ciała,
  • zbyt duża prędkość, niedostosowana do nawierzchni i panujących warunków pogodowych,
  • brak odpowiedniego zabezpieczenia w postaci sprzętu ochronnego lub jego słaba jakość.

Skok na quadzie

Jakie są najczęstsze urazy podczas jazdy na quadzie?

Przyczyny, o których była mowa przed chwilą, mogą doprowadzić do mniej lub bardziej poważnych urazów. Niektórym zaradzisz domowymi sposobami, ale są też takie, które mogą okazać się naprawdę groźne i wymagają interwencji medycznej.

Miłośnicy jazdy na quadzie mogą doznać:

  • otarcia lub stłuczenia w obrębie nóg, rąk i twarzy,
  • różnego rodzaju złamań (bardzo często otwartych), w tym złamania ręki, nogi, palca, żebra, a nawet kręgosłupa,
  • naderwania i skręcenia więzadeł oraz ścięgien w stawach kolanowych, skokowych i barkowych,
  • obrażeń obejmujących:
    • głowę, w tym wstrząs mózgu i krwiak podtwardówkowy oraz śródczaszkowy,
    • szyję i kręgosłup, a dokładnie uszkodzenie rdzenia kręgowego, złamanie kręgosłupa lub zwichnięcie kręgów szyjnych,
    • brzuch i klatkę piersiową.

Ryzyko urazu w dużej mierze zależy od prędkości, z którą się poruszasz na quadzie oraz twoich umiejętności jego prowadzenia. Niestety, nawet to może cię nie uchronić przed wypadkiem. Tym bardziej, jeśli dasz się ponieść emocjom i zechcesz zaimponować znajomym, co zwykle spycha zdrowy rozsądek i ostrożność na dalszy plan.


Przeczytaj także: Złamanie nogi – rodzaje złamań i pierwsza pomoc


Jak zapobiegać urazom podczas jazdy na quadzie?

Im lepiej jesteś przygotowany do jazdy na quadzie, tym mniejsze ryzyko doznania urazu. Dlatego nie lekceważ zasad, które obowiązują wszystkich poruszających się tym pojazdem. Przed jego uruchomieniem i wyruszeniem w trasę:

Zadbaj o odpowiednią rozgrzewkę

Choć wydawać by się mogło, że do jazdy quadem, podobnie jak ma to miejsce w przypadku samochodu lub motocykla, nie jest wymagana żadna rozgrzewka, to jest to mylne przekonanie. To właśnie między innymi jej brak sprawia, że dochodzi do urazów podczas jazdy na quadzie. Dlatego nie żałuj czasu na odpowiednie przygotowanie fizyczne zarówno to dalsze, poza trasą, jak i bezpośrednie przed uruchomieniem pojazdu.

Najprostsza i zarazem skutecznie pobudzająca rozgrzewka powinna obejmować stawy i mięśnie, które bardzo mocno pracują i są obciążane w trakcie jazdy. Nie powinno też zabraknąć szybkiego marszu, przysiadów, pajacyków i tym podobnych ruchów, które pobudzą krążenie w całym organizmie.

Załóż kask i odzież ochronną

Kask powinien być dobrej jakości i dopasowany do wielkości głowy. Dzięki temu zmniejszy siłę uderzenia, gdy dojdzie do upadku i ochroni cię przed poważnym urazem. Noszenie kasku obowiązuje każdego, kto porusza się na quadzie z otwartym nadwoziem.
Niezbędne w trakcie jazdy na quadzie są też ochronne elementy twojego ubioru. Należą do nich ochraniacze na łokcie i kolana oraz rękawice. Inną częścią są sięgające ponad kostkę buty, które usztywniają stopę i chronią ją przed możliwym urazem.

Podjazd quadem pod górę. Najczęstsze urazy podczas jazdy na quadzie

Dostosuj trasę do swoich umiejętności

Nie rzucaj się na głęboką wodę, by zaimponować znajomym. Zwłaszcza gdy dopiero zaczynasz swoją przygodę z quadem lub prowadzisz siedzący tryb życia, a wypad w teren należy do rzadkości.
Dostosowuj poziom trudności trasy do twojej aktualnej kondycji oraz umiejętności poruszania się quadem. Im pewniej się będziesz na nim czuć, tym lepiej będziesz nad nim panować i kontrolować poruszanie się po nierównym terenie.

Bądź skupiony w trakcie jazdy

Koncentracja to podstawa. Skup się zarówno na samej trasie i możliwych przeszkodach, które mogą się na niej pojawić, jak i na odpowiednim balansowaniu ciałem. Twoje ruchy powinny współgrać z zachowaniem pojazdu i amortyzować nagłe zmiany wysokości podłoża. Dostosuj też prędkość do rodzaju terenu oraz ułożenie ciała, które powinno pomagać w utrzymaniu równowagi zarówno na zakrętach, jak i przy stromych podjazdach. Pomogą ci w tym lekko ugięte nogi oraz ręce. Twoje ciało nie może być usztywnione.

Jeśli wprowadzisz tę wiedzę w życie, urazy podczas jazdy na quadzie wciąż mogą się zdarzyć, ale ryzyko ich pojawienia się będzie zdecydowanie mniejsze. Nie tylko ty na tym skorzystasz, ale też inni użytkownicy quadów, których spotkasz na swojej drodze.

To top