Przyczyny bólu biodra mogą być bardzo różne i tylko niektóre z nich wynikają ze schorzenia samego stawu. Sam ból może być zarówno punktowy, jak i promieniujący do pachwiny, uda, podudzia oraz pleców. Jeśli dokucza ci od dłuższego czasu, powinieneś skonsultować się z lekarzem ortopedą. Na podstawie informacji uzyskanych w trakcie wywiadu medycznego i wyników zleconych badań, będzie on w stanie dokładnie określić źródło bólu i zaplanować odpowiednie leczenie.
Najczęstsze przyczyny bólu biodra
Gdy w biodrze pojawia się ból, odruchowo odciążasz ten staw. Robisz to w każdej sytuacji, w której ten staw jest niezbędny do utrzymania aktywności życiowej. Używasz go, gdy chodzisz, biegasz, podnosisz przedmioty, schylasz się, czy kucasz. Ból, szczególnie gdy jest duży, z czasem uniemożliwi ci wykonywanie tych, wydawać by się mogło prostych czynności. Oto najczęstsze przyczyny bólu biodra, których nie powinieneś lekceważyć, tylko odpowiednio wcześnie zgłosić się do ortopedy. Wstępnie możesz je rozpoznać po objawach, ale ostateczną diagnozę pozostaw lekarzowi.
Zwyrodnienie stawu biodrowego
To bardzo często spotykane schorzenie, które w szczególności dotyka osoby starsze. Eksploatowane przez lata ciało, w niektórych miejscach ulega po prostu większemu zużyciu. Tak właśnie jest w przypadku stawu biodrowego, choć to tylko jeden z czynników zmian zwyrodnieniowych. O ile w młodszym wieku, niewielkie uszkodzenia ulegają samoczynnemu zagojeniu, to z czasem możliwości te zmniejszają się. Kumulacja niewielkich uszkodzeń prowadzi do deformacji stawu, która objawia się na różne sposoby. Jeśli przyczyną bólu biodra jest jego zwyrodnienie, możesz odczuwać:
- ból w pachwinie, promieniujący ku przodowi i do kolana, dokuczający zwykle rano i w trakcie długiej aktywności, między innymi uprawiania sportu i chodzenia,
- strzykanie, chrobotanie i trzaskanie w stawie,
- osłabienie mięśni, które poruszają udem,
- bolesne ograniczenie zakresu ruchomości stawu biodrowego,
- przykurcz zgięciowy,
- kompensacyjna hyperlordoza, czyli nadmierne wygięcie do przodu odcinka lędźwiowego kręgosłupa.
Twoją uwagę może też zwrócić skłonność do przechylania się w przód w trakcie chodzenia, czy też utykania i kołyszącego się chodu albo trudności z zakładaniem skarpetek. Zdarza się również, że zmiany zwyrodnieniowe w biodrze objawiają się najpierw bólem stawu kolanowego. Jest to spowodowane tym, że zwyrodnienie biodra doprowadziło do powstawania przykurczy w tym stawie a to powoduje nieprawidłowe (nie osiowe) obciążanie kolana i stąd jego ból.
Zablokowanie stawu krzyżowo biodrowego
Jedną z przyczyn zablokowania stawu krzyżowo-biodrowego jest siedzący tryb życia. Przypadłość ta również występuje u ludzi bardziej aktywnych fizycznie, którzy do tej aktywności nie są odpowiednio fizycznie przygotowani. U tych pacjentów obserwuje się nieprawidłowości w ustawieniu miednicy. Dodatkowym objawem jest przykurcz i osłabienie mięśni wokół biodra, a dokładnie mięśnia biodrowo-lędźwiowego i mięśni pośladkowych. Towarzyszyć mogą temu objawy neurologiczne – ucisk nerwu w otworze międzykręgowym ( promieniowanie do kończyny dolnej, najczęściej rozpoczynające się na pośladku ). Zaobserwować można także skrzywienie w odcinku piersiowym jak i lędźwiowym kręgosłupa, gdzie prócz powyższego problemu, możesz mieć do czynienia z przepukliną lub wypukliną krążka międzykręgowego. Najistotniejszą informacją dla tej dolegliwości jest fakt, iż możesz się jej „pozbyć” w dość krótkim czasie dzięki rehabilitacji prowadzonej przez doświadczonego Terapeutę Manualnego.
Uszkodzenie obrąbka stawu biodrowego
Przyczyny bólu biodra mogą też wynikać z uszkodzenia obrąbka stawu biodrowego. To elastyczny element w panewce, w której obraca się głowa stawu biodrowego. Jeśli doszło do jego uszkodzenia, możesz nie tylko odczuwać ból, ale też blokowanie i niestabilność samego stawu.
Sam ból jest tępy gdy odpoczywasz i przeszywający w trakcie biegania. Umiejscowiony jest z boku biodra, w pachwinie, w pośladku i udzie. Może też być opasujący, czyli biegnący od pośladka do pachwiny.
Z czasem biodro przestaje być stabilne, co odczuwać będziesz w trakcie chodzenia i biegania. Ból może narastać na przestrzeni miesięcy, ale zdarza się, iż pojawia się nagle w wyniku urazu. Do tego zaś zamoże dojść np. w trakcie grania w piłkę.
Konflikt szyjkowo-panewkowy stawu biodrowego.
Jest to schorzenie, które często występuje razem z uszkodzeniem obrąbka, a dokładniej mówiąc może doprowadzić do jego uszkodzenia. Konflikt szyjkowo-panewkowy stawu biodrowego powstaje, gdy masz nadbudowę kostną na szyjce kości udowej lub nadmiernie rozbudowaną panewkę stawu biodrowego. Mówiąc prościej, masz za dużo kości w biodrze i ta nadbudowa kostna powoduje, że podczas ruchu biodra, szyjka kości udowej wchodzi w konflikt z panewką. Na początku powoduje to tylko dolegliwości bólowe, ale jeżeli trawa dłużej, to prowadzi do uszkodzenia chrząstki i obrąbka w stawie biodrowym, czyli do przedwczesnego zużycia się stawu. Prawidłowa i postawiona w odpowiednim czasie diagnoza, pozwala na wyleczenie tego schorzenia.
Rwa udowa i kulszowa
To również dolegliwość, która nie należy do najrzadszych, stąd warto wiedzieć, że i ona może być przyczyną bólu, który odczuwać będziesz między innymi w okolicy biodra. Źródłem bólu jest w tym przypadku przepuklina jądra miażdżystego kręgosłupa. Uciska ona korzenie rdzeniowe, powodując ich zapalenie.
W przypadku rwy kulszowej, ból występuje zawsze tylko w pośladku. Nigdy natomiast nie występuje w pachwinie. Obejmuje pośladek i promieniuje tyłem do kończyny dolnej. Możesz odczuwać go jako rwący i palący. W przypadku rwy udowej (występującej dużo rzadziej), ból promieniuje od kręgosłupa do przedniej części uda i potem do wewnętrznej części podudzia. Prócz tego, przy rwie kulszowej i udowej, może pojawić się osłabienie funkcji mięśni, włącznie z trudnością w podniesieniu się na palcach. Innym objawem, który powinien zwrócić twoją uwagę, poza bólem, jest zaburzenie kontrolowania oddawania stolca i moczu ( tzw. objaw ogona końskiego). Objaw występuje rzadko, tylko przy masywnym ucisku na struktury nerwowe. Pacjent z objawem ogona końskiego wymaga pilnej konsultacji lekarskiej i leczenia operacyjnego.
To tylko wybrane przyczyny bólu biodra i w twoim przypadku może się okazać, że to coś zupełnie innego. Nie lekceważ jednak dolegliwości i skontaktuj się z ortopedą. Nawet, jeśli to nic poważnego, będziesz wiedział, że nie przeoczyłeś ważnego sygnału, które wysyła twoje ciało. Staw biodrowy to bardzo ważny element, niezbędny do poruszania się i samodzielnego funkcjonowania. Im lepiej o niego zadbasz, tym dłużej będzie ci służył. A jeśli stopień jego zużycia jest tak duży, że konieczna będzie wymiana, dzięki nowoczesnym metodom leczenia operacyjnego bardzo szybko powrócisz do codziennej aktywności.