Wszczepienie endoprotezy kolana a powrót do pełnej sprawności

Wszczepienie endoprotezy kolana a powrót do pełnej sprawności

Zabieg wszczepienia endoprotezy stawu kolanowego nie należy do najprostszych. Dlatego też może budzić wiele obaw o twoją przyszłą, pooperacyjną aktywność. Trudno się dziwić, tym bardziej, gdy twoja praca związana jest z chodzeniem, a w wolnym czasie przez wiele lat uprawiałeś sport. Dolegliwości bólowe i pogorszenie ruchomości w stawie kolanowym, uniemożliwiają zwykle zarówno codzienne funkcjonowanie, jak i pełne zaangażowanie w wypełnianie obowiązków zawodowych.
Czy wszczepienie endoprotezy kolana może uwolnić od dolegliwości bólowych i pozwolić na odzyskanie utraconej sprawności?

Problemy ze stawem kolanowym — jak bardzo mogą utrudnić codzienne funkcjonowanie

Niezależnie, czy spędzasz wiele godzin na nogach w pracy, czy też uprawiasz intensywnie sport, staw kolanowy należy do kluczowych elementów narządu ruchu, który w takich sytuacjach jest wykorzystywany. Niestety, może się zdarzyć, że odmówi on posłuszeństwa i czynności, które do tej pory były czymś naturalnym, zaczynają sprawiać problemy i wywoływać ból. Tak było w przypadku pana Sławomira, pacjenta Novum Ortopedia, który przeszedł operację wymiany stawu kolanowego na sztuczny.

Życie przed zabiegiem wszczepienia endoprotezy stawu kolanowego

Pan Sławomir od wielu lat trenował judo. Swoją przygodę z tym sportem zaczął w II klasie szkoły podstawowej i kontynuował przez 15 lat. Po tym czasie, z powodu zerwania więzadła krzyżowego przedniego musiał przerwać swoją przygodę z ulubioną aktywnością. Zabieg operacyjny, któremu się poddał w tamtym czasie, został wykonany nieprawidłowo. Niestety, pan Sławomir dowiedział się o tym dopiero po 12 latach, gdy zmiany w kolanie były już bardzo poważne. Degradacja stawu kolanowego była tak duża, że konieczne były kolejne zabiegi. W sumie pan Sławomir przeszedł trzy operacje, które miały na celu uratowanie funkcji kolana. Żadna z nich nie pozwoliła mu jednak na powrót do pełnej sprawności. Co gorsza, przez cały czas dokuczał mu spory ból, który wymagał ciągłego przyjmowania środków przeciwbólowych. Jak łatwo się domyślić, o powrocie do uprawiania sportu, w takiej sytuacji nie było mowy.

Kobieta trzyma się za bolące kolano

Z każdym kolejnym miesiącem funkcja uszkodzonego i źle leczonego kolana była coraz gorsza. Zmniejszała się też ruchomość w stawie kolanowym i zakres zgięcia. Kolano przez cały czas było spuchnięte i nasilały się dolegliwości bólowe. Pan Sławomir nie tylko nie uprawiał już żadnego sportu, ale spadać zaczęła też jego aktywność zawodowa, która wymagała spędzania wielu godzin w ruchu.

Obawy związane z wszczepieniem endoprotezy kolana

W związku z tym, że pan Sławomir nie miał zbyt dobrych doświadczeń związanych z zabiegami operacyjnymi, czymś naturalnym w jego przypadku była obawa, czy tym razem będzie inaczej. Zastanawiał się nie tylko, ile czasu będzie musiało minąć od operacji, by mógł zacząć chodzić, ale czy w ogóle będzie mógł to robić. Miał ku temu poważne podstawy. Po każdej wcześniejszej operacji, musiał bowiem korzystać z kul średnio od 3 miesięcy do pół roku. Co więcej, po tym okresie jego sprawność wciąż nie była zadowalająca. I jak wcześniej wspomniał, nie mógł funkcjonować bez środków przeciwbólowych.

Wszczepienie endoprotezy kolana — co zmieniło się po operacji

Tym razem pan Sławomir od razu po operacji został spionizowany. Następnie po otrzymaniu instrukcji od rehabilitanta, zaczął chodzić na dwóch nogach. Kul łokciowych używał nie 5 miesięcy, a zaledwie 5 dni, po czym je odstawił. Schemat ruchu był na tyle prawidłowy, że nie było konieczności korzystania z tego rodzaju asekuracji i odciążania operowanej nogi.

To nie koniec korzyści, jakie odniósł tym razem z dobrze wykonanej operacji. Już po 5 tygodniach od zabiegu, wolny od dolegliwości bólowych, pan Sławomir wrócił do pełnej aktywności zawodowej. Warto wspomnieć, że już wtedy mógł być na nogach nawet 12 godzin dziennie.
Po trzech miesiącach od operacji nie ma żadnych ograniczeń ruchowych. Jak sam twierdzi, mógłby bez problemu uprawiać aktywnie sport. I choć na powrót do judo jest już według niego nieco za późno, to w miarę możliwości czasowych zamierza biegać, jeździć na rowerze i uczęszczać na siłownię.

Wszczepienie endoprotezy kolana to początek, a nie koniec aktywności

Jeśli do tej pory zastanawiałeś się, czy warto ryzykować utratę tej sprawności, która jeszcze ci pozostała, to przykład pana Sławomira powinien rozwiać twoje wątpliwości. Dobrze wykonana operacja pozwala nie tylko na szybki powrót do zdrowia. Przede wszystkim pomaga odzyskać to, co utraciłeś z powodu problemów z kolanem.
Jeśli masz jakiekolwiek pytania związane z operacją, umów się na konsultację i zadaj je ortopedzie, który wszystko ci wyjaśni. Każdy dzień zwłoki to dodatkowy ból i kolejne ograniczenia w codziennym funkcjonowaniu.

To top