Komórki macierzyste ze względu na swoje niezwykle zdolności do podziału i różnicowania, z powodzeniem stosowane są w przypadku urazów i schorzeń ortopedycznych. Nie tylko przyspieszają gojenie się ran, ale też wpływają na zmniejszenie dolegliwości bólowych.
Jakie cechy wyróżniają komórki macierzyste i w leczeniu jakich schorzeń ortopedycznych coraz częściej wykorzystywane są przez lekarzy tej specjalizacji?
Komórki macierzyste — z czego wynika ich niezwykła wartość dla ludzkiego organizmu
Komórki macierzyste są niezbędne do tego, by powstał żywy organizm. Nie tylko mają nieskończoną zdolność do podziału, ale różnicują się do innych, otaczających je komórek. Trzecią ważną cechą stanowiącą o ich wyjątkowości, jest zdolność do zastępowania obumarłych komórek i przejmowania ich funkcji. Tym samym daje to ogromne nadzieje na regenerację i leczenie uszkodzonych części ciała. Szczególnie tam, gdzie znane dotąd sposoby leczenia, okazują się bezskuteczne.
W medycynie wykorzystywane są komórki macierzyste embrionalne (z krwi pępowinowej) i somatyczne (od dorosłego człowieka). Zależnie od przeznaczenia i użycia w konkretnej terapii mogą być pobrane zarówno ze szpiku kostnego, jak i tkanki tłuszczowej. W ortopedii stosowane są te drugie, odznaczające się bezproblemowym różnicowaniem w komórki układu mięśniowo-szkieletowego oraz w komórki mięśni, śródbłonka i chrząstki.
Ich przeżywalność po przeszczepie rośnie dzięki obróbce chemicznej oraz oczyszczeniu pobranej tkanki tłuszczowej z martwych i słabych komórek macierzystych.
Komórki macierzyste w ortopedii — kiedy okazują się pomocne
Wykorzystywane w ortopedii mezenchymalne komórki macierzyste mogą się różnicować w wiele różnych komórek, które ulegają uszkodzeniu w trakcie urazów lub chorób narządu ruchu. Po przeszczepie tworzą one:
- osteoblasty — czyli komórki kostne,
- chondrocyty — czyli komórki chrzęstne,
- adipocyty — czyli komórki tłuszczowe.

Odczuwasz ból w kolanie, który utrudnia ci codzienne funkcjonowanie? Skorzystaj z pomocy ortopedy, który przeprowadzi badania i dowie się, co jest przyczyna twoich dolegliwości w obrębie stawu kolanowego.
Umów się na konsultację, by nie przeoczyć poważnych zmian i odpowiednio wcześnie rozpocząć skuteczną terapię.
Ich zastosowanie w ortopedii jest bardzo szerokie, od urazów łąkotki, przez zwyrodnienie stawów, aż po urazy mięśniowe. Iniekcje z tłuszczu zawierającego komórki macierzyste w znacznym stopniu zmniejszają dolegliwości bólowe i są w stanie opóźnić konieczność wymiany stawów na sztuczne.
W wybranym przypadkach lekarz może zastosować terapie komórkami macierzystymi i osoczem bogatopłytkowym jednocześnie. Dzięki wzajemnemu uzupełnianiu się możliwa jest regeneracja i odbudowa brakujących komórek chrzęstnych, kostnych lub mięśniowych.
Macierzyste komórki mezenchymalne lekarze ortopedzi stosują obecnie między innymi:
- u sportowców w celu przyspieszenia urazów mięśniowych,
- po urazie łąkotki,
- w leczeniu:
- przewlekłych zapaleń ścięgna,
- wad chrząstek,
- kolana skoczka,
- tendinopatii,
- jako wsparcie w procesie gojenia się kości po złamaniu,
- przy zerwaniu i naderwaniu mięśni,
- przy urazie więzadeł i ich przeciążeniu.

Regeneracja stawów a komórki macierzyste
Zamiany zwyrodnieniowe w stawach to stopniowe uszkodzenie chrząstki stawowej, które może doprowadzić do znacznego ograniczenia ruchomości i być źródłem bólu. Nie pojawia się z dnia na dzień i często jest skutkiem:
- urazów,
- mikrouszkodzeń,
- przeciążeń,
- starzenia się organizmu,
- reumatoidalnego zapalenia stawów.
Przeczytaj także: Zastosowanie robotyki w nowoczesnej ortopedii
Dlatego i tu lekarze wykorzystują komórki macierzyste, by nie tylko zmniejszyć dolegliwości, ale też wpłynąć na regenerację zmienionych chorobowo stawów.
Lekarz może podawać komórki macierzyste wprost do stawu zajętego przez chorobę zwyrodnieniową lub dopiero po zabiegu artroskopowym, którego celem jest wcześniejsze opracowanie ogniskowej wady chrząstki stawowej.
Uzyskanie konkretnych efektów terapeutycznych możliwe jest dzięki zdolnościom komórek macierzystych do różnicowania w kości i chrząstki. Pozyskane z tkanki tłuszczowej i podane w formie iniekcji do chorego stawu, pozytywnie wpływają na regenerację uszkodzonych chrząstek i ich naprawę. Działają też przeciwzapalnie i przeciwbólowo. I choć na efekty trzeba poczekać nieco dłużej, niż w przypadku zabiegu operacyjnego, to warto wykorzystać tę formę terapii, zanim konieczny będzie zabieg inwazyjny.

Wsparcie leczenia uszkodzeń łąkotki
Nie tylko zmiany zwyrodnieniowe w obrębie stawów, w tym stawu kolanowego ortopedzi leczą z wykorzystaniem komórek macierzystych. Z powodzeniem stosują je też w przypadku uszkodzenia łąkotki.
Obecnie ortopedzi są w stanie wyleczyć zarówno rozerwaną, jak i pękniętą łąkotkę w kolanie. Odkąd jednak zaczęli w swojej pracy z powodzeniem stosować komórki macierzyste, w wybranych przypadkach używają ich również jako wsparcie przy zabiegach chirurgicznych. Mezenchymalne komórki macierzyste przyspieszają proces regeneracji po zabiegu, a wstrzyknięte w specjalnie przygotowaną przestrzeń wokół łąkotki, uzupełniają ubytki spowodowane urazem.
To tylko wybrane schorzenia, w których leczeniu ortopedzi wykorzystują komórki macierzyste. Co więcej, temat ten wciąż jest przedmiotem badań. Oznacza to, że tego rodzaju nowoczesne terapie lekarze będą stosować w leczeniu coraz większej liczby ortopedycznych problemów zdrowotnych.
Źródło: