Wpływ ciąży na układ ruchu – jak wspierać ciało w tym okresie

Wpływ ciąży na układ ruchu – jak wspierać ciało w tym okresie

Ciąża to stan, kiedy w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian adaptacyjnych, niezbędnych do rozwoju płodu. Do przekształceń dochodzi w całym organizmie, obejmując swym zasięgiem układ mięśniowo-szkieletowy i kostno-stawowy. I choć są to zjawiska całkowicie naturalne, pozbawione znamion choroby, to i tak nierzadko są źródłem bólu i innych dolegliwości.
Jaką rolę odgrywa ortopedia w ciąży i w łagodzeniu jakich problemów ortopedycznych może ona pomóc kobiecie w tym ważnym dla niej okresie?

Ortopedia w ciąży – z czego mogą wynikać problemy układu ruchu

Gdy kobieta zachodzi w ciążę, jej ciało rozpoczyna wprowadzanie procedur, których celem jest zapewnienie jak najlepszych warunków dla płodu i późniejszego porodu. Jednak ze względu na to, iż są one spore, to również zwykle są też odczuwalne i powodują duży dyskomfort, a nawet ból. I choć nie jest on oznaką choroby, to nie powinnaś go lekceważyć i rezygnować z niezbędnego wsparcia.

Zmiany w obrębie miednicy

Płód potrzebuje przestrzeni do rozwoju, dlatego dochodzi do rozrostu tkanki mięśniowej oraz rozmiękczenia i rozluźnienia tkanki chrzęstnej, co skutkuje przerostem macicy i jej więzadeł oraz przesunięciem kości miednicy względem siebie.

Przyrost masy ciała

To kolejny skutek ciąży, co nie pozostaje bez wpływu na narząd ruchu, w tym stawy i ścięgna oraz kręgosłup. Ten zaś w tym szczególnym okresie narażony jest nie tylko na przeciążenia, ale też na nienaturalne wygięcia w wybranych odcinkach. Zwiększenie wagi ciała wpływa przede wszystkim na układ mięśniowo-powięziowy i jest główną przyczyną zachodzących tu zmian.

Mechaniczne zmiany w ciele kobiety

Obejmują one przodopochylenie miednicy, hiperlordozę lędźwiową i przykurcze zgięciowe stawów biodrowych, co pomaga wyrównać zachwianą przez ciążę równowagę ciała.

Zmiany w klatce piersiowej

Ciąża odbija się też na wyglądzie klatki piersiowej, co może być spowodowane rozluźnieniem przyczepów międzyżebrowych.

Zmiany w układzie mięśniowo-powięziowym

W wyniku nagromadzenia płynów następuje rozmiękczenie i rozpulchnienie
w układzie mięśniowym, przez co ścięgna i więzadła wraz z postępem ciąży ulegają
rozluźnieniu. Upośledzeniu ulega też ich funkcja podtrzymująca, na co dodatkowo wpływa niedostateczna przemiana węglowodanowa w mięśniach.

Zmiany w obrębie kręgosłupa

Nie tylko przyrost masy ciała, ale też zmiany w ułożeniu ciała spowodowane rosnącym płodem oraz przodopochylenie miednicy wpływają na kręgosłup. Dlatego wiele kobiet zmaga się z dyskopatią kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego i szyjnego. Może ona być spowodowana większą wagą ciała i poziomem relaksyny oraz steroidowych hormonów płciowych, co wpływa na zwiększoną ruchomość w stawach miednicy.

Inną przyczyną jest ucisk na kości i nerwy spowodowany przez rosnący płód. Dyskopatia pogłębiająca się w okresie ciąży częściowo może też wynikać z:

  • braku ruchu,
  • siedzącego trybu życia,
  • nadwagi,
  • charakteru wykonywanej pracy,
  • chorób przewlekłych obejmujących narząd ruchu.

Do tego nienaturalne przegięcie szyi połączone z pogłębioną lordozą też może powodować różnego rodzaju dolegliwości. Należy do nich drętwienie i osłabienie rąk oraz dokuczliwy ból.

Fizjoterapia kobiety w ciąży

Problemy ortopedyczne, z którymi zmagają się kobiety w ciąży

Wizyta u ortopedy lub fizjoterapeuty nie musi być podyktowana chorobą narządu ruchu, czy urazem. To bardziej działanie profilaktyczne, którego celem jest złagodzenie dolegliwości towarzyszących ciąży. W ciągu 9 miesięcy może dojść do wielu nieprawidłowości, gdy chodzi o postawę, napięcia mięśniowe i powięziowe, czy dysfunkcje stawowe. To wszystko wpływa zarówno na komfort życia kobiety, jak i sam poród.

Okazuje się bowiem, że dobre wsparcie ortopedyczne w okresie ciąży może niejednokrotnie zapobiec cesarskiemu cięciu. Powodem, dla którego jest ono niezbędne, jest między innymi sytuacja, w której dziecko nie schodzi główką do kanału rodnego. A spowodowane to może być niewyrównanymi napięciami w nogach, przez co nieco inaczej układa się miednica. Tym samym nierównomiernie rozkładają się napięcia również w mięśniach brzucha i kanale rodnym, przez co naturalny poród jest niemożliwy. Jeśli ma się to udać, niezbędna jest pomoc ortopedy lub fizjoterapeuty, który wyrówna napięcia w obrębie brzucha i miednicy.


Przeczytaj także: Fizjoterapia w leczeniu bólów krzyża — holistyczne podejście


Do ortopedy lub fizjoterapeuty powinnaś się też zgłosić, gdy dokucza ci ból w różnych częściach ciała, w tym ból kręgosłupa, stawów czy nad spojeniem łonowym.

W okresie ciąży może też okresowo dojść do nierówności kończyn i skoliozy, co również może mieć wpływ na sam moment porodu. Tu również poprzez odpowiednie ćwiczenia i zabiegi rehabilitant może zadziałać i uwolnić napięcia z mięśni, ścięgien i stawów.

O czym warto pamiętać?

Ortopedia w ciąży to nieocenione wsparcie. Ważne jednak, by korzystać z pomocy lekarzy i fizjoterapeutów doświadczonych z pomocy kobietom w ciąży. Jeśli więc spodziewasz się dziecka lub planujesz powiększenie rodziny, oprócz wizyt u ginekologa prowadzącego twoją ciążę, zaplanuj też tę w gabinecie ortopedy. Najlepiej jeszcze przed ciążą lub w początkowym okresie. Dzięki temu w odpowiedni sposób zadbasz o swój narząd ruchu i złagodzisz charakterystyczne dla tego okresu dolegliwości.

Źródło:

www.apcz.umk.pl

www.mp.pl/pacjent/ciaza/przebiegciazy/77575,zmiany-fizjologiczne-u-kobiet-w-ciazy

To top