Pronacja stopy – czym jest i co powinno cię skłonić do wizyty u fizjoterapeuty.

Pronacja stopy – czym jest i co powinno cię skłonić do wizyty u fizjoterapeuty.

Tematem stopy nadmiernie pronującej powinny się zainteresować szczególnie te osoby, które chcą zacząć biegać lub które uprawiają już ten rodzaj aktywności fizycznej. Nieprawidłowości w tej części ciała mogą bowiem sprzyjać dolegliwościom bólowym w stawie skokowym i kolanowym oraz rozwijaniu się zmian zwyrodnieniowych i deformacji stóp.
Czym jest pronacja stopy, jakie są jej rodzaje i jakie objawy powinny cię skłonić do wizyty u fizjoterapeuty?

Co to jest pronacja stopy i jakie są jej rodzaje?

Prawidłowe ułożenie stopy w trakcie chodu wpływa nie tylko na nią samą. Nie jest obojętne też względem innych części kończyn dolnych, a nawet kręgosłupa. Dlatego warto przyjrzeć się swoim stopom i w razie potrzeby skorzystać ze wsparcia.
Pronacja stopy to ruch stopy w stawie skokowym i naturalne przechylanie się wewnętrznej krawędzi stopy ku dołowi w trakcie jej przetaczania się po podłożu. Zwróć uwagę, które części stopy kolejno dotykają podłoża. Zauważysz wówczas, że pierwszą jest pięta, potem zewnętrzna krawędź wraz z pierwszą i piątką kością śródstopia, a cały proces kończy się ugięciem łuku stopy.

Rodzaje pronacji

Nie u każdego człowieka wygląda to jednak tak samo, stąd wyróżnia się:

  • pronację neutralną – nacisk przy chodzeniu lub bieganiu rozkładany jest w odpowiednich proporcjach, stopa uderza o podłoże, po czym lekko przechyla się do wewnątrz,
  • stopę nadmiernie pronującą – z powodu nadmiernej rotacji do wewnątrz, zewnętrzna krawędź stopy unosi się, a wewnętrzna opada, przez co dochodzi do nierównomiernego rozłożenia sił obciążających,
  • supinację – stykając się z podłożem nadmierny nacisk przenoszony jest na krawędź zewnętrzną stopy, kostka wychyla się na zewnątrz, a pięta znajduje się z pozycji podobnej do tej, która występuje w stopie szpotawej.

Nadmierna pronacja stopy – objawy

Nadmierna pronacja stopy z czasem powoduje dolegliwości bólowe zarówno, gdy chodzi o samą stopę, jak i stawy skokowe, kolana i podudzia. Może też dochodzić do stanów zapalnych tkanek miękkich, osłabienia mięśni stopy oraz jej obrzęku.
W znacznym stopniu stopa pronująca utrudnia też chodzenie i może prowadzić do rozwoju wad postawy oraz zaburzenia wzorca chodu.

Biegacz na bieżni mechanicznej - Pronacja stopy

Wstępne rozpoznanie możesz przeprowadzić przy pomocy tak zwanego testu mokrej stopy. Stosują je osoby z płaskostopiem, ponieważ wygląd stopy w obu przypadkach jest zbliżony. Ślad po mokrej stopie na kartce uwidacznia prawie cały obrys stopy bez charakterystycznego wcięcia po wewnętrznej stronie.
Kolejnym sygnałem, że cierpisz na stopę nadmiernie pronującą, jest wygląd spodniej części twoich butów, które są bardziej starte po wewnętrznej stronie.

Kiedy warto skorzystać z pomocy fizjoterapeuty

W przypadku podejrzenia nieprawidłowości związanej z pronacją stopy, warto skorzystać z konsultacji u dobrego fizjoterapeuty. Tylko w ten sposób upewnisz się, że to nadmierna pronacja stopy, a nie inne problemy w obrębie nóg.
Specjalista podchodzi do problemu wielotorowo i wie, które części ciała mają na siebie wpływ oraz jak może się to objawiać. Oceni on wysklepienie łuku poprzecznego i podłużnego w różnych pozycjach ciała. Sprawdzi też elastyczność oraz skrócenie mięśni łydki i prawidłowość ustawienia obu kończyn dolnych.
Może też zlecić komputerowe badanie stóp przy pomocy podobaroskopu,. Pozwala on ocenić, jak rozkładany jest nacisk na poszczególne części stopy w tracie chodu, biegu i stania.

Na czym polega leczenie stopy nadmiernie pronującej?

Jeśli dolegliwości utrudniają codzienne funkcjonowanie, powinieneś skorzystać z pomocy fizjoterapeuty. Zastosuje on leczenie zachowawcze, które uwolni cię od bólu i przywróci stopie prawidłową pronację. Może w tym celu zastosować:

  • zestaw odpowiednich ćwiczeń,
  • zabiegi rozluźniające i przeciwbólowe,
  • zabiegi stymulujące lepsze ukrwienie tkanek miękkich,
  • masaż stóp,
  • kineziology taping.

Pomocne może się też okazać stosowanie odpowiednich wkładek do butów lub specjalnego obuwia przeznaczonego dla osób ze stopą pronującą.

Źródło i inspiracja:

wylecz.to/kosci-i-stawy/stopa-pronujaca-przyczyny-objawy-leczenie-cwiczenia-wkladki-buty/

pawelbiega.pl/pronacja-co-jest-jak-ja-ocenic/

unbrokenstore.com/blog/pronacja-definicja-korekcja

To top