Sposobów na aktywne spędzanie wolnego czasu w rodzinnym gronie jest bardzo dużo. Zwłaszcza gdy mieszkasz w domu z ogrodem, gdzie jest sporo miejsca na wypoczynek. Obok badmintona, frizbee, siatkówki, czy pływania w basenie, wciąż niesłabnącą popularnością cieszą się skoki na trampolinie.
Ten prosty sposób na chwilowe pokonanie siły grawitacji, wydaje się całkiem dobrym pomysłem na rozruszanie zastałego przez siedzący tryb życia ciała. Niestety, wiąże się on również z ryzykiem mniej lub bardziej poważnych urazów, których doznają zarówno dorośli, jak i dzieci.
O czym powinieneś wiedzieć, zanim zdecydujesz się na zakup ogrodowej trampoliny lub kolejny raz postanowisz z jej pomocą spędzić miło czas w gronie bliskich?
Skoki na trampolinie — jakie korzyści ze sobą niosą
Trampolina sama w sobie jako przyrząd do ćwiczeń i zabawy niesie ze sobą wiele korzyści zdrowotnych. Z pewnością pomaga lepiej spędzić czas niż ma to miejsce w przypadku oglądania telewizji, czy grania w gry komputerowe.
Dzięki trampolinie wprawiasz w ruch całe ciało. Angażujesz w ten sposób mięśnie łydek, brzucha i ramion. Poprawiasz też koordynację ruchową, relaksujesz się i uwalniasz pokłady stresu. To nie wszystko, ponieważ w trakcie ćwiczeń na trampolinie, spalasz kalorie, poprawiasz krążenie i usprawniasz pracę serca. Zwiększasz też wydolność organizmu i ogólną kondycję, co pozytywnie wpływa na sprawność całego ciała.
To wszystko możliwe jest pod warunkiem, że korzystasz z trampoliny w odpowiedni sposób. Jeśli na co dzień prowadzisz siedzący tryb życia i próbujesz w jeden dzień nadrobić zaległości w ćwiczeniach, trampolina może nie być dobrym pomysłem. Chyba że korzystasz z niej nie w swoim przydomowym ogrodzie, ale w trakcie zajęć fitness, pod okiem wyszkolonego instruktora. Dostosuje on ćwiczenia na trampolinie do twoich możliwości i stopniowo zwiększać będzie ich poziom trudności.
Gdy skoki na trampolinie proponujesz swoim dzieciom, niezbędna jest przy tym twoja obecność i zachowanie wszelkich środków ostrożności. Tylko tak zabawa będzie udana i nie skończy się wizytą na izbie przyjęć.
Ryzyko kontuzji związane ze skokami na trampolinie
Ryzyko związane ze skokami na trampolinie jest dość duże i dotyczy głównie dzieci, choć urazów doznają też dorośli. Na uszkodzenie narażone są różne części ciała, przez co pomocy w wypadkach, do których doszło w trakcie ćwiczeń lub zabawy na trampolinie, udzielają lekarze różnych specjalizacji. Ze względu na to, iż w skoki na trampolinie zaangażowane są głównie narządy ruchu, spora grupa osób z urazami trafia do ortopedów.
Do najczęstszych obrażeń należą:
- naciągnięcia mięśni,
- skręcenia w stawie skokowym,
- urazy:
- głowy ze wstrząśnieniem mózgu i ranami tłuczonymi,
- kończyn górnych w różnych ich odcinkach,
- kręgosłupa połączone z uszczerbkami neurologicznymi,
- stłuczenia,
- złamania:
- kości szyjnych,
- przedramienia z przemieszczeniem odłamów kostnych,
- uszkodzenie zębów.
Do wielu urazów dochodzi u dzieci, które skaczą na trampolinie bez nadzoru rodziców lub innych osób starszych. Do wypadku może też dojść w sytuacji, gdy razem z dzieckiem z trampoliny korzysta rodzic. Wydaje się, że w takim przypadku nic złego nie powinno się stać. W końcu bliżej dziecka nie da się już być, a jednak. Siła wybicia rodzica jest dwukrotnie większa, niż wynosi ciężar jego ciała. Jeśli więc ważysz 80 kg, oddziałujesz na dziecko z siłą 160 kg, co można porównać do uderzenia młotkiem. Trudno oczekiwać, by w pewnym momencie nie skończyło się to dla malucha urazem.
Jeśli więc chcesz uniknąć urazów w trakcie korzystania z trampoliny, powinieneś zachować bardzo duże środki ostrożności. Poza zabezpieczeniem wszystkich elementów konstrukcyjnych za pomocą pianki i gąbki oraz założeniem siatki ochronnej, która chroni przed wypadnięciem, powinieneś też zapoznać się z techniką niezbędną do prawidłowego korzystania z trampoliny.
Gdy z trampoliny korzystają twoje dzieci, dostosuj jej wielkość do ilości osób. Im jest szersza, tym większe jest bezpieczeństwo związane z jej użytkowaniem. Staraj się też nie dopuszczać do sytuacji, w której na trampolinie znajduje się więcej, niż dwoje dzieci lub osoby o bardzo różnej wadze ciała.
Skoki na trampolinie — kiedy nie powinieneś ich wykonywać
Podobnie jak ma to miejsce w przypadku uprawiania wielu dyscyplin sportowych, tak też, gdy chodzi o trampolinę, są pewne przeciwwskazania, które należy mieć na uwadze.
Przede wszystkim nie powinieneś korzystać z niej po posiłku. Czas, który powinien minąć, wynosi minimum 2 godziny, co uchroni cię przed zwymiotowaniem. U dzieci może też dojść do zadławienia się własnymi wymiocinami.
W trakcie skakania nie wolno nic jeść ani żuć gumy i korzystać z różnych przedmiotów, a twoje ciało powinno być wolne od biżuterii.
Poza tym, skoki na trampolinie nie są wskazane w przypadku osób z:
- dyskopatią,
- osteoporozą,
- chorobą zwyrodnieniową stawów,
- koślawymi stopami i kolanami,
- nadwagą,
- zaburzeniami równowagi,
- chorobami układu oddechowego i krążenia,
- endoprotezą.
Nie powinny z niej korzystać też kobiety w ciąży.
O czym jeszcze powinieneś pamiętać?
Skoki na trampolinie mogą być dobrym sposobem na aktywne spędzanie czasu, jeśli tylko podejdziesz do tego odpowiedzialnie. Zdobądź niezbędne informacje na temat korzystania z niej już na etapie zakupów, by jej parametry dopasowane były do osób, które będą z niej korzystać.
Nie pozostawiaj dzieci bez opieki w trakcie zabawy na trampolinie ani sam nie popisuj się przed znajomymi, jeśli nie masz wystarczających umiejętności. W innym przypadku to, co miało przyczynić się do odpoczynku, relaksu i zwiększenia sprawności, doprowadzi do urazów, które na dłuższy czas wyłączą cię z codziennej aktywności osobistej i zawodowej. W skrajnych zaś przypadkach mogą zakończyć się kalectwem lub śmiercią.