Nie każdy ma na tyle czasu, by aktywnie uprawiać wybraną dyscyplinę sportu, czy regularnie chodzić na siłownię. Jeśli i ty należysz do tej grupy osób, możesz zadbać o swój narząd ruchu i zdrowie ciała niejako przy okazji.
Choć coraz więcej nowych budynków mieszkalnych wyposażonych jest w windy, a w galeriach handlowych można korzystać z ruchomych schodów, świadomie może zrezygnować z tych udogodnień. Łatwiej ci będzie to robić, jeśli poznasz powody, dla których warto wchodzić po schodach. Oto najważniejsze z nich.
Jakie korzyści niesie ze sobą wchodzenie po schodach?
Wchodzenie po schodach angażuje różne mięśnie oraz części szkieletowe twojego ciała.
Gdy robisz to szybciej, może to przybrać formę treningu, a gdy postanowisz wbiec po schodach, korzyści może być jeszcze więcej.
Wchodzenie lub wbieganie po schodach pomaga wzmocnić stabilizatory kolan, miednicy i stawów skokowych. Z czasem, gdy regularnie będziesz praktykował tego rodzaju aktywność fizyczną, wzrośnie też twoja kondycja i podniesie się maksymalny pobór tlenu, czyli maksymalny VO2. Korzyści odniosą też mięśnie twoich pośladków i ud.
Oto najważniejsze korzyści, dla których warto wchodzić po schodach. Czynność ta:
- pomaga schudnąć,
- pozytywnie wpływa na serce,
- zwiększa siłę mięśni,
- buduje wytrzymałość,
- obniża ryzyko osteoporozy,
- poprawia zdrowie psychiczne,
- stanowi profilaktykę chorób cywilizacyjnych,
- zwalcza bóle głowy,
- poprawia profil lipidowy.
Jeśli będziesz wchodzić co dwa schodki, to jeszcze bardziej wzmocnisz mięśnie. Na schody możesz też wskakiwać na nogach rozszerzonych na szerokość bioder i robić na każdym schodku przysiad. Możesz wchodzić na schodek jedną nogą, a drugą unosić wyprostowaną, napinając pośladek.
Sprawdzaj różne warianty i wybierz ten, który na danym etapie jest najbardziej dopasowany do twoich możliwości fizycznych. Z czasem możesz wchodzić co drugi lub co trzeci stopień.
Jeśli chcesz z wchodzenia po schodach uczynić swoją główną aktywność fizyczną, pamiętaj, by zacząć od powolnego tempa. Dzięki temu nie przeciążysz mięśni i nie nabawisz się kontuzji.
Nie tylko czy, ale też jak warto wchodzić po schodach
Dopóki nie zainteresujesz się tematem chodzenia po schodach, w głowie masz obraz jedynie tych, które pokonujesz na swojej klatce schodowej, czy w budynkach, gdzie mieszczą się urzędy lub sklepy. Okazuje się jednak, że korzyści płynące z wchodzenia po schodach możesz czerpać na wiele sposobów. Oto kilka pomysłów, które mogą stać się dla ciebie nie tylko sposobem na zadbanie o zdrowie, ale też początkiem wspaniałej, pełnej rywalizacji przygody.
Tower running
Tego rodzaju aktywność fizyczna potrafi mocno zmęczyć. Wbieganie po schodach możesz uczynić uzupełniającym treningiem dla biegania po płaskim terenie. Choć najlepsi wbiegają na Empire State Building w niecałe dziesięć minut, to nie znaczy, że od razu musisz im dorównać. Na tego rodzaju wyczyny z pewnością przyjdzie czas, gdy wytrwale będziesz trenował.
Tower runnig uprawiany jest przez wielu biegaczy na całym świecie. Za cel obierają oni sobie wieżowce, wieże telewizyjne i inne konstrukcje ze schodami.
Wspomniany Empire State Building ma aż 86 pięter i 1576 stopni do pokonania i pokonanie ich w jak najkrótszym czasie to marzenie wielu miłośników ścigania się po schodach.
Budynek nie musi mieć wielu pięter, by rzucić sobie konkretne wyzwanie. Wystarczy, że podobnie jak ma to miejsce w niemieckim Radebeul, wbiegniesz na szczyt określoną liczbę razy. Tam zawodnicy pokonują 397 stopni aż 100 razy. Tym samym w pewnym sensie zdobywają najwyższy szczyt ziemi, czyli Mount Everest.
Też możesz spróbować swoich sił w tego rodzaju zawodach. Nie rób tego jednak bez wcześniejszego przygotowania. Jeśli do tej pory zwykle korzystałeś z windy lub ruchomych schodów, przyda ci się nie tylko solidna rozgrzewka, ale też okres przygotowawczy z dobrze zaplanowanym treningiem fizycznym.
Step — to nie tylko jeden schodek
Step to nie tylko opcja dla tych, którzy nie chcą wychodzić z domu, ale jeden z lepszych i zarazem bardzo prostych przyrządów do ćwiczeń. Ten jeden stopień ustawiony w pokoju lub na sali ćwiczeń pozwoli ci spalić kalorie, ukształtować i wymodelować nogi oraz poprawić kondycję i koordynację ruchową. Wchodzenie i schodzenie ze stepu bardzo dobrze modeluje też pośladki. W efekcie ćwiczeń ze stepem ciało staje się sprężyste, jędrne i elastyczne. Zwiększa się też wydolność krążeniowo-oddechowa i wzmacniają się mięśnie oraz kości.
Jeśli nie masz pomysłu na wykorzystanie tego stopnia, obejrzyj filmy instruktażowe dostępne w Internecie. Być może to właśnie dzięki ćwiczeniom ze stepem uznasz, że jednak warto wchodzić po schodach, zamiast jak zwykle korzystać z windy.
Jak zwykle przy każdego rodzaju aktywności fizycznej, pamiętaj o dobrej rozgrzewce i umiarze w sytuacji, gdy dopiero zaczynasz regularnie ćwiczyć. Zwłaszcza gdy spodoba ci się pomysł wbiegania na szczyt najwyższych budynków w twoim mieście. Jeśli sam masz opory, zaproś znajomych. Kto wie, może kiedyś razem wbiegniecie na Empire State Building, ustanawiając swoje życiowe rekordy.