Artroskopia w przypadku problemów z kolanem może miech charakter diagnostyczny lub terapeutyczny. O ile w pierwszym przypadku rehabilitacja nie jest potrzebna, to już przy działaniach naprawczych wykonywanych techniką artroskopową, jest ona niezbędnym elementem w całym procesie leczenia.
Rehabilitacja po artroskopii kolana powinna być dostosowana do rodzaju i wielkości urazu, stanu twojego zdrowia oraz możliwości fizycznych, które wynikają z twojego wieku. Podczas gdy część ćwiczeń zaleconych przez rehabilitanta i zabiegów ma miejsce na sali rehabilitacyjnej, to pozostałe powinieneś wykonywać w domu. Zarówno jedne, jak i drugie są bardzo ważne i nie należy ich lekceważyć, czy zaniedbywać.
Artroskopia kolana — co warto o niej wiedzieć
Operacyjna technika artroskopowa odznacza się małą inwazyjnością, co przekłada się na duże korzyści zarówno dla lekarza operującego, jak i pacjenta. Dzięki zmniejszeniu pola operacyjnego do minimum ograniczone też zostaje ryzyko powikłań pooperacyjnych. Poza tym dużo krótszy jest okres powrotu do zdrowia i pełnej sprawności fizycznej.
Główne działania stosowane przy operacjach różnych części ciała, są w każdym przypadku bardzo podobne. Lekarz wykonuje małe nacięcia w miejscu, które ma być poddane zabiegowi i wprowadza przez nie niewielką rurkę z małą kamerą oraz mikro narzędzia, z których pomocą naprawia uszkodzone elementy.
W trakcie operacji obraz z kamery ukazujący pole zabiegowe wyświetlany jest na dużym monitorze. Chirurg może w ten sposób dokładnie obserwować zmiany, które wymagają jego interwencji.
Artroskopia kolana pomaga zachować w stanie nienaruszonym struktury okolicznych mięśni i ścięgien, które w normalnej sytuacji mogłyby zostać przecięte, by nie blokować dostępu do miejsca urazu. Dlatego też pacjent może w bardzo krótkim czasie rozpocząć rehabilitację, która jest ważnym i nieodłącznym elementem w procesie zdrowienia.
Na czym polega rehabilitacja po artroskopii kolana?
Rehabilitacja po operacji kolana możliwa jest wkrótce po zakończeniu zabiegu. Zwykle jest to 12-24 godziny i zawsze powinien ją prowadzić wykwalifikowany rehabilitant.
Ćwiczenia rehabilitacyjne po operacji kolana
Pierwsza faza po operacji kolana jest bardzo ważna. Dlatego powinieneś dokładnie stosować się do zaleceń zarówno lekarza operującego, jak i osoby prowadzącej twoją rehabilitację. Dzięki temu zachowasz kolana w jak najlepszej kondycji i zapobiegniesz ewentualnym powikłaniom.
Pierwsze ćwiczenia możesz wykonywać już w pierwszej i drugiej dobie od operacji.
Napinanie mięśnia czworogłowego
Pozycja wyjściowa to siad prosty, noga operowana wyprostowana. Jeżeli masz deficyt wyprostu, możesz włożyć coś pod kolano, tak, aby było ono rozluźnione. Nie możesz czuć żadnego bólu w okolicach kolana. Pilnuj, aby cała noga była ustawiona w osi, to znaczy biodro, kolano i stopa w jednej linii.
Ćwiczenie polega na napinaniu mięśnia czworogłowego i rozluźnianiu. Musisz zwrócić uwagę, aby napinał się mięsień czworogłowy, czyli tylko ten mięsień z przodu, a nie napisały się inne mięśnie, czyli kulszowo-goleniowe i pośladkowe, które znajdują się z tyłu.
Ćwiczenia wykonuj w 3 seriach po 30 powtórzeń, 3 razy dziennie.
Wyprost i dociskanie piłki
Pozycja wyjściowa jest taka sama jak w poprzednim ćwiczeniu. Kolano delikatnie ugięte. Stopa na piłce. Siadasz przy ścianie. Ćwiczenie polega na wyproście w stawie kolanowym i jednoczesnym dociśnięciu piłki do ściany, a następnie powrocie do pozycji wyjściowej.
Jeżeli masz deficyt wyprostu, czyli kolano nie prostuje się do końca, możesz sobie podłożyć mały ręczniczek, ale tak, by nie podrażniać torebki stawowej.
Ćwiczenia wykonuj w 3 seriach po 20 powtórzeń, 3 razy dziennie.
Przesuwanie pięty po podłożu
Pozycja wyjściowa taka sama jak w poprzednich ćwiczeniach. Powoli przesuwaj piętę po podłożu aż do wyprostu w stawie kolanowym. Rób to do momentu pierwszego bólu lub ograniczenia i powoli wracaj. Nie forsuj zgięcia. Nie wykonuj tego na siłę.
Ćwiczenia wykonuj w 3 seriach po 20 powtórzeń, 3 razy dziennie.
Przesuwanie piłki w pionie
Stopa na piłce przylegającej do ściany. Noga ułóż na wałku, na przykład na rolerze lub dwulitrowej butelce owiniętej małym kocem.
Ćwiczenie polega na przesuwaniu piłki po ścianie w górę aż do momentu uzyskania wyprostu w kolanie i napinaniu mięśnia czworogłowego, a następnie powrocie do pozycji wyjściowej. Kontroluj ruch zarówno przy przesuwaniu piłki w górę, jak i w dół.
Udo w tym czasie spoczywa na wałku. W tym ćwiczeniu również pilnuj osi, by w jednej linii znajdowały się biodro, kolano i stopa.
Ćwiczenia wykonuj w 3 seriach po 20 powtórzeń, 3 razy dziennie.
Aby rehabilitacja po artroskopii kolana przyniosła spodziewane rezultaty, wykonuj ćwiczenia regularnie i poprawnie. Stanowi to bowiem solidną podstawę dla całego procesu rehabilitacji oraz zmniejsza ryzyko ewentualnych powikłań. Czas jej trwania waha się od 2 tygodni do kilku miesięcy.