Jak dbać o stawy zimą, kiedy dużo przyjemniejszym od aktywności na świeżym powietrzu, wydaje się być czas spędzony w ciepłym domu, z kubkiem ulubionego gorącego napoju w dłoni? Choć wielu jest pasjonatów sportów zimowych, to wciąż stanowią oni mniejszość w porównaniu z tymi, którzy zwłaszcza zimą, wybierają siedzący tryb życia. Ciało nie lubi jednak tak długich okresów stagnacji, które wpływają na pogorszenie kondycji, mobilności i elastyczności. To wszystko jest szczególnie potrzebne w okresie zimowym, kiedy bardzo łatwo o utratę równowagi na śliskiej powierzchni.
Co możesz zrobić, by zdrowym i w pełni sprawnym przeżyć ten wyjątkowy czas w roku?
Stawy — co lubią, a co im nie służy
Zimno może zarówno szkodzić twoim stawom, jak i być stosowane w ramach fizjoterapii. W tym drugim przypadku zimne okłady stosowane są między innymi przy ostrym stanie reumatoidalnego zapalenia stawów, jako środek łagodzący obrzęki i zaczerwienienie skóry oraz zmniejszający odczuwanie bólu.
Czego nie lubią twoje stawy?
Zimą rośnie wilgotność powietrza, a temperatury spadają poniżej zera, co niezbyt dobrze oddziałuje na twoje stawy i cały układ ruchowo-stawowy. Również krótszy czas przebywania na słońcu, które dodatkowo w tym okresie nie wpływa na produkcję witaminy D3, nie sprzyja stawom. Dłuższe przebywanie w niskiej temperaturze prowadzi do obkurczenia więzadeł, mięśni i torebki stawowej. To zaś zwiększa kompresję powierzchni stawowych i ich tarcie. W konsekwencji może dojść do uszkodzenia chrząstki stawowej.
Niezależnie, czy chcesz dbać o stawy zimą, czy też w pozostałych okresach roku, powinieneś wiedzieć, że oprócz niskich temperatur, nie służy im też:
- otyłość i nadwaga,
- schodzenie po schodach i ze stoków górskich,
- zbyt intensywne treningi, szczególnie te, w których brakuje odpowiednio długiego czasu na regenerację i odpoczynek,
- częste chodzenie w butach na wysokim obcasie,
- wielogodzinne powtarzanie tych samych ruchów, co ma miejsce między innymi w trakcie pracy przy komputerze (zespół cieśni nadgarstka).
Co lubią twoje stawy?
Jak łatwo się domyślić, w dbaniu o stawy sprawdza się złoty środek. Zarówno chodzenie w szpilkach, jak i pisanie na klawiaturze, czy uprawianie sportu nie powinny im zaszkodzić, jeśli będziesz to robić z głową.
Twoje stawy lubią ruch, ale ten umiarkowany i systematyczny. Zwróć też uwagę na swoją dietę i wzbogać ją o składniki odżywcze, które działają odżywczo na stawy. Szczególnie w okresie zimowym rozważ dodatkową suplementację. Zanim jednak zaczniesz ją stosować, warto zrobić odpowiednie badania, by wiedzieć, których witamin, mikro i makroelementów oraz minerałów ci brakuj, byś mógł dobrać odpowiednie proporcje i skład.
Jak dbać o stawy zimą?
Zima rządzi się swoimi prawami, gdy chodzi o pogodę i warunki panujące na chodnikach. Dlatego przyda ci się więcej uwagi w trakcie zakupów, czy w drodze do pracy. Oblodzona powierzchnia nierzadko ukrywa się pod warstwą śniegu. Dlatego zwracaj uwagę na to, gdzie stawiasz stopy. Poza tym zrezygnuj w takie dni z butów na wysokim obcasie, które obniżają stabilność i zwiększają ryzyko upadków. Zamiast tego wybierz obuwie na miękkiej, antypoślizgowej podeszwie. Co jeszcze możesz zrobić, by zadbać o stawy zimą?
Ubierają się odpowiednio do temperatury
Moda modą, ale zdrowie jest dużo ważniejsze. Jeśli tylko uda ci się pogodzić jedno z drugim, to dobrze. Ważne, by twoje stawy i inne części ciała były odpowiednio chronione przed ekspozycją na zimne temperatury i dużą wilgotność. Ciepła bielizna, kilka odpowiednich warstw ubrania i odzież oddychająca oraz dobrze odprowadzająca pot, to podstawa. Pamiętaj, że z odpowiedniego ubioru nie zwalnia cię też uprawianie sportów zimowych, długie spacery, czy Nordic Walking. Wystawianie stawów na działanie zimnego wiatru to proszenie się o problemy zdrowotne.
Regularnie się ruszaj
To mogą być zarówno umiarkowane ćwiczenia w domu, jak i te na świeżym powietrzu. Rób też przerwy w pracy, szczególnie tej siedzącej. Nie czekaj, aż twoje kolana zaczną o sobie przypominać poprzez strzelanie w trakcie przysiadów i obciążania przy podnoszeniu cięższych przedmiotów. Regularne zmiany pozycji w sytuacji, gdy musisz wiele godzin spędzać na siedząco lub stojąco, to minimum, które możesz dać z siebie, jeśli chcesz odpowiednio dbać o stawy zimą i w pozostałe pory roku. Już samo robienie przysiadów, z każdym dniem coraz więcej, może znacząco wzmocnić mięsień czworogłowy i tym samym chronić staw kolanowy przed przeciążeniem. Gdy dodasz do tego wchodzenie po schodach na lekko ugiętych nogach i stopach podobnie lekko rozstawionych na boki, zmniejszysz ryzyku urazów.
Przeczytaj także: Dieta na stawy – czyli co jeść a czego unikać
Stosuj dobrą suplementację
Jak dbać o stawy zimą, gdy dostęp do świeżych, sezonowych produktów jest mocno ograniczony? Dobrym sposobem jest stosowanie przemyślanej i dobrej jakości suplementacji. Powinna ona zawierać te składniki, które wspierają odbudowę chrząstek stawowych i tym samym zmniejszają tarcia w stawach. Mowa tu między innymi o witaminie B Complex, C i D, chondroitynie, glukozaminie, cynku i likopenie. Istotnym składnikiem, który warto wziąć pod uwagę, jest kolagen i kwas hialuronowy.
Jeśli chcesz być pewien, że wybrane suplementy są dla ciebie odpowiednie, skonsultuj się w tej sprawie z lekarzem. Dzięki temu uzupełnisz swoją dietę o te składniki, których rzeczywiście brakuje w twoim organizmie i tym samym odpowiednio zadbasz o swoje stawy.
Źródło i inspiracja:
www.poradnia.pl
www.zdrowie.wm.pl