Nadmorskie kurorty i ogromne jeziora stanowią mekkę dla fanów sportów wodnych. Szeroka oferta kursów i szkoleń zachęca do zainteresowania się tymi aktywnościami. Nie bez znaczenia jest również wizja przebywania w wodzie i ochłody w upalne dni. Chociaż upadek do wody nie będzie raczej bolesny, nie znaczy to, że kontuzje w sportach wodnych nie istnieją. Jak każdy sport, tak i sporty wodne mogą zakończyć się urazami. W tym artykule skupimy się na tym, jakie są kontuzje w sportach wodnych i jak ich uniknąć?
Sporty wodne – jakie możliwości daje nam woda?
Wielbiciele sportów wodnych mają w czym wybierać. Morza, jeziora i kąpieliska dają spore możliwości aktywności sportowych, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie. Żywioły wody i wiatru świetnie łączą się w windsurfingu i kitesurfingu. Z powiewem powietrza popłyniemy również na żaglach i katamaranie. Nad wodą skorzystać można z atrakcji motorowodnych jak skutery czy narty wodne. Jeziora i sztuczne zbiorniki wodne kusza również specjalnie przygotowanymi torami dla wielbicieli sportu, jakim jest wakeboard. Kończyny górne są mocno zaangażowane do pracy podczas uprawiania kajakarstwa oraz wioślarstwa. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.
Najczęstsze kontuzje w sportach wodnych
Chociaż woda jest świetnym kompanem do uprawiania sportów wodnych, potrafi również nieźle zaskoczyć nawet najbardziej wprawionego sportowca. Podczas aktywności sportowych w akwenach wodnych wcale nie tak trudno o kontuzje i urazy. Mogą one wynikać np.:
– ze zderzenia z przeszkodami, takimi jak boje, pomosty czy zacumowane łódki,
– kolizji z innymi sportowcami,
– nieprawidłowym manewrowaniem sprzętem sportowym, jak żagle, deski czy latawce.
Tak naprawdę na kontuzje w sportach wodnych narażamy wszystkie części naszego ciała. Pływanie, utrzymanie równowagi na desce czy akrobacje ponad poziomem wody angażują cały układ ruchu. Najczęstsze kontuzje w sportach wodnych to:
– zwichnięcia,
– złamania,
– naderwane mięśnie,
– stłuczenia,
– urazy przeciążeniowe.
Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Szczecińskim, wśród wodnych ratowników medycznych pokazują, że na urazy podczas sportów wodnych najczęściej występują u osób uprawiających dany sport przez ponad 6 lat. Nie zmienia to jednak faktu, że początkujący również narażeni są na kontuzje w sportach wodnych. Aż 80% ankietowanych zaznaczyło, że doszło u nich do urazy na początku ich drogi ze sportem w wodzie. Co ciekawe – zgodnie z ankietą – kontuzje częściej zdarzały się podczas treningów niż w trakcie zawodów.
Które stawy są najbardziej narażone na kontuzje w sportach wodnych?
Ponieważ sporty wodne angażują cały układ ruchu, bardzo łatwo o kontuzje wielu stawów. Urazy mogą skupiać się na jednym stawie lub obejmować całą kończynę. Do stawów i części ciała najbardziej narażonych na kontuzje w sportach wodnych należą:
Uprawiając sporty wodne, jesteśmy często narażeni także na stłuczenie łokcia, zerwanie mięśnia dwugłowego uda oraz przeciążenie kręgosłupa w odcinku piersiowym i szyjnym.
Jak uniknąć kontuzji podczas sportów wodnych?
Jak w każdym sporcie, tak również podczas wodnych aktywności, warto pamiętać o odpowiednim przygotowaniu. Pozwoli to uniknąć urazów i zmniejszy ryzyko kontuzji. Przede wszystkim aktywność fizyczna i rodzaj treningu musimy dopasować do naszych możliwości i umiejętności. Początkującym zalecamy ćwiczenie z trenerem, zanim sami udadzą się na głęboką wodę – dosłownie i w przenośni. Przed rozpoczęciem nie zapominaj o rozgrzewce, aby pobudzić mięśnie ciała, które będą teraz zaangażowane do ćwiczeń. Pamiętaj o każdym stawie, ale szczególną uwagę zwróć na te części ciała, które mają największy udział w danej aktywności fizycznej. Przed lekcją kitesurfingu dobrze rozgrzej stawy barkowe i nadgarstki, a przed jazdą na nartach wodnych skup się zwłaszcza na stawach kolanowych. Po skończeniu aktywności postaw na dokładne rozciąganie mięśni i daj sobie czas na regenerację przed kolejnym treningiem.
A co jeśli już dojdzie do kontuzji? Udaj się do specjalistów – ortopedów i fizjoterapeutów, którzy szybko pozwolą Ci wrócić do formy! W Novum Ortopedia możesz liczyć na kompleksową diagnostykę, a później leczenie i rehabilitację. Niewyleczone kontuzje mogą postępować i uniemożliwić dalsze uprawianie sportów, a nawet wykonywanie codzienny czynności.