Najczęstsze kontuzje w squashu

Najczęstsze kontuzje w squashu

najczęstsze kontuzje w squashu

W ciągu ostatnich kilku lat squash stał się popularną aktywnością fizyczną. W dodatku jest chętnie wybierany zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety w każdym wieku. Jak każdy sport, tak i squash, nie jest wolny od urazów, a kontuzje czyhają zarówno na początkujących graczy, jak i tych grających na zaawansowanym poziomie. Jakie są najczęstsze kontuzje w squashu?

 

 

Squash – sport dla każdego?

 

Squash to sport, gdzie dwójka graczy odbija piłkę o ścianę, na specjalnie przygotowanym, zamkniętym korcie. Chociaż dla laików może się wydawać podobny do tenisa – zasady, konstrukcja kortu oraz rakiet, a także dynamika gry są odmienne. Niewielki kort i duża prędkość piłeczki sprawiają, że zawodnicy muszą zwinnie poruszać się po wyznaczonym obszarze. Szacuje się, że podczas godzinnej rozgrywki spalamy nawet 800 kalorii! Squash jest przeznaczony zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn, a zawodnicy, których spotkamy za przeszkloną ścianą, prezentują cały wachlarz kategorii wiekowych. Chociaż dla obserwatora odbijanie piłeczki od ściany może wydawać się proste – w rzeczywistości wymaga odpowiedniej techniki i dobrej zręczności oraz sprawności fizycznej. W grę w squasha zaangażowane są praktycznie wszystkie partie mięśni, a odpowiednia technika wymaga współpracy stawu barkowego, łokciowego oraz nadgarstka.

jakie kontuzje podczas gry w squash

 

Jakie są najczęstsze kontuzje w squashu?

 

Jak w każdym sporcie, tak i w squashu, nie trudno o kontuzje. Przytrafiają się one graczom na każdym poziomie zaawansowania. Dynamika tego sportu oraz energiczne ruchy zawodników są głównymi czynnikami, które powodują, że ta dyscyplina jest kontuzjogenna. Brak przygotowania do gry, niewłaściwa postawa, niepoprawna technika trzymania rakiety, nieprawidłowa rozgrzewka, nadmierna ambicja – to kolejne elementy, które mogą powodować kontuzje w squashu. Oto niektóre z nich:

 

– skręcenia lub przeciążenia stawu nadgarstkowo-promieniowego,

– przeciążenie przyczepu proksymalnego prostowników nadgarstka (łokieć tenisisty),

– przeciążenie lub uszkodzenie stożka rotatorów stawu ramiennego,

– uszkodzenie lub przeciążenie przyczepu ścięgien mięśni przywodzicieli uda (ból w pachwinie),

– przeciążenie kręgosłupa L/S lub nasilenie objawów dyskopatii,

– skręcenia stawu kolanowego,

– skręcenia stawu skokowego,

– uszkodzenie lub przeciążenie ścięgna Achillesa.

 

Poza wyżej wymienionymi kontuzjami, podczas gry w squasha może dojść do urazów spowodowanych m.in. upadkiem. Niewielka przestrzeń dla obu zawodników powoduje, że łatwo o zderzenie z partnerem lub uderzenie rakietą.

 

Czy da się uniknąć kontuzji w squashu?

 

Odpowiednia technika i przygotowanie do gry uchroni Cię przed niepożądanymi dla ciała skutkami dynamicznej gry w squasha. Przede wszystkim przed każdą rozgrywką pamiętaj o odpowiedniej rozgrzewce! Pobudzenie do wysiłku mięśni każdej partii ciała przygotuje organizm na intensywną aktywność sportową. Dobra rozgrzewka powinna trwać co najmniej 15 minut i angażować wszystkie partie ciała. Po grze nie zapominaj o rozciągnięciu mięśni, a między kolejnymi treningami rób kilkudniowe przerwy, aby organizm mógł się zregenerować. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę ze squashem – skorzystaj z pomocy trenera, który nauczy Cię odpowiedniej techniki i postawy.

squash czy jest bezpieczny?

Kontuzje w squashu – co zrobić?

 

Jeśli dopadnie Cię kontuzja w squashu – nie zwlekaj z wizytą u specjalisty! Kontuzje te mogą powodować ból i dyskomfort, a stan ten może się pogarszać, jeśli w porę nie zdecydujesz się na konsultację z ortopedą. Wczesne wprowadzenie leczenia lub rehabilitacji pozwoli Ci szybciej wrócić do formy, a co za tym idzie – na kort do squasha.

To top