Sporty jednostronne – uważaj na kontuzje

Sporty jednostronne – uważaj na kontuzje

Sporty jednostronne to nie tylko tenis, szermierka, badminton, squash czy golf. Również w dyscyplinach drużynowych takich jak piłka nożna, czy siatkówka może dochodzić do asymetrycznej dawki wysiłku. Dzieje się tak ze względu na skłonność do intensywniejszego wykorzystywania dominującej strony ciała, a konkretnie jego części, która jest kluczowa w danej dyscyplinie.
Jak zapobiegać kontuzjom, nie rezygnując jednocześnie z dążenia do mistrzostwa w danej dyscyplinie?

Jak zachować równowagę, uprawiając sporty jednostronne?

Trudno wyobrazić sobie boksera, który trenuje tylko swoje ręce. Choć w trakcie walki to one pomagają mu zadawać celne i mocne ciosy wymierzone w przeciwnika, to na sukces pracują też inne elementy ciała. Dlatego zanim stanie on na ringu, wiele godzin spędza na treningu obejmującym wszystkie grupy mięśniowe.

Uprawiając sporty jednostronne, musisz pamiętać o utrzymaniu równowagi zarówno między stronami ciała, co pozwoli ci zachować koordynację ruchową, jak i między wspomnianymi partiami mięśni, szczególnie zaangażowanych w twoją dyscyplinę. Uchronisz w ten sposób poszczególne ścięgna, więzadła i struktury ciała przed niebezpiecznym przeciążeniem.

Planując kolejne treningi, dbaj nie tylko o zrównoważoną intensywność oraz częstotliwość, ale też ich program. Dopilnuj, by w ich trakcie pracowały również mięśnie, które ze względu na specyfikę uprawianej dyscypliny sportowej, są w mniejszym stopniu zaangażowane, a przez to bardziej narażone na kontuzje. Do zestawu dodaj też ćwiczenia, dzięki którym poprawisz elastyczność mięśni i ruchomość poszczególnych części twojego ciała.

Dolegliwości towarzyszące uprawianiu sportów jednostronnych

Uprawianie sportu powinno wiązać się z utrzymaniem zdrowia na jak najwyższym poziomie. Twoje ciało lubi ruch, ale musi on być zrównoważony i obejmujący wszystkie kluczowe jego elementy. Jeśli jeden z nich ulegnie kontuzji, ucierpią na tym pozostałe, co ostatecznie może wykluczyć cię z treningów na długi czas.

Jednostronne przeciążenie, do którego dochodzi w źle ułożonych programie treningowym, dotyczy przede wszystkim mięśni. W wyniku tego, pojawia się w nich stan wzmożonego napięcia i dolegliwości bólowe oraz stany zapalne w obszarze przyczepów mięśniowych.
To z kolei prowadzi do problemów ze stawami, które również zaczynają boleć, tym samym ograniczając zakres twoich ruchów. Zwykle dotyczą one barku, łokci, nadgarstków oraz stawu skokowego i kolanowego.

Korzystaj z pomocy specjalistów

Prowadzony przez długi czas trening jednostronny i rozwój masy mięśniowej oraz siły tylko w jednej części twojego ciała, może być źródłem nie tylko bólu mięśni i stawów. W zależności od uprawianej dyscypliny, negatywnie może on wpłynąć też na twoją postawę ciała. Problem szczególnie dotyczy dzieci i młodzieży.
Uprawiając sporty jednostronne, rób to pod okiem wykwalifikowanych specjalistów. Szczególną uwagę zwróć na jakość i różnorodność treningu motorycznego. Niesie on ze sobą wiele korzyści, ponieważ może przybierać formę rehabilitacji lub ćwiczeń korekcyjnych. Tym samym odpowiednio zadbasz o równomierne postępy obejmujące zarówno stabilność i szybkość, jak i koordynację ruchową.
To wszystko skutecznie zmniejszy ryzyko kontuzji i zwiększy twoje szanse na realizację kolejnych sportowych celów.

Pamiętaj, że nie zawsze sport to zdrowie. Czy tak będzie, w dużej mierze zależy od ciebie i od kompleksowego podejścia do treningów. Pomyśl też o regularnych badaniach medycyny sportowej. Pozwoli ci to uniknąć niepotrzebnych oraz groźnych w skutkach przeciążeń i tym samym cieszyć się czasem spędzonym na zrównoważonym treningu swoich sportowych umiejętności.

To top