Kiedy ból w kolanie wydaje się nie do zniesienia, a żadne dotychczasowe działania nie przyniosły spodziewanych rezultatów, jedynym słusznym rozwiązaniem wydaje się być wszczepienie sztucznego kolana. Endoproteza kolana z powodzeniem wstawiana jest pacjentom już od lat siedemdziesiątych XX wieku i wciąż udoskonalane są komponenty, z których jest zbudowana. Wszystko po to, by wzmocnić jej trwałość, a co za tym idzie, przedłużyć trwałość użytkowania.
Jakie wymagania musisz spełnić, by lekarze przeprowadzili endoprotezoplastykę stawu kolanowego i czy operacja pomoże ci wrócić do pełnej aktywności życiowej?
Co to jest endoproteza kolana?
Kolano to jeden z największych stawów w twoim ciele, pełniący ważne funkcje. Stabilizuje twoją postawę, utrzymuje ciężar ciała i odpowiada za ruchy w trakcie wykonywania bardzo różnych czynności.
Gdy dojdzie do urazu, zużycia związanego z wiekiem lub też zmian zwyrodnieniowych, jedną z opcji, która przywróci jego sprawność, jest zabieg endoprotezoplastyki stawu kolanowego.
Endoproteza kolana to implant wszczepiany w miejsce zniszczonych tkanek stawowych. Wykonany jest z przyjaznych dla organizmu biomateriałów i stanowi połączenie metalu i tworzywa sztucznego, a bywa też, że i materiałów ceramicznych. Jego części mocowane są do kości przy pomocy cementu kostnego lub protezy o chropowatej powierzchni. Lekarz może też wzmocnić implant śrubami od strony piszczeli.
Trwałość protezy stawu kolanowego uzależniona jest od
- stopnia twojej aktywności życiowej,
- wagi ciała,
- budowy anatomicznej
i zwykle wynosi 15 lat.
Endoproteza kolana – wskazania do zabiegu
Problemy z kolanem mogą pojawić się w każdym wieku. Ból z tym związany może być tak duży, że uniemożliwi ci normalne funkcjonowanie. Gdy dojdzie do tego sztywność kolana, możesz zadziałać na dwa sposoby. Jeśli chcesz uniknąć operacji, istnieją metody na spowolnienie postępu schorzenia, które jest przyczyną dolegliwości. Leczenie nieinwazyjne zwykle obejmuje iniekcje sterydowe, osocze bogatopłytkowe, kwas hialuronowy, czy też glukozaminę i siarczan chondroityny.
Niestety, problem z kolanami ma tendencję narastającą i z czasem twój stan może się pogorszyć. Jeśli więc dotychczasowe leczenie zachowawcze nie przyniosło wystarczających efektów, skutecznym sposobem na powrót do normalnego funkcjonowania może okazać się wymiana stawu kolanowego.
W trakcie konsultacji, zanim ortopeda rozpocznie planowanie operacji, z pewnością weźmie też pod uwagę zabieg metodą artroskopową. Jeśli jednak zmiany są zbyty zaawansowane, a ból oraz ograniczenie ruchu uniemożliwiają codzienne życie, endoprotezoplastyka kolana wydaje się być najlepszym rozwiązaniem.
O tym, czy oraz kiedy endoproteza kola na możliwa jest do wstawienia, decyduje sam lekarz. Bierze on pod uwagę kilka ważnych czynników, w tym twój wiek, styl życia i poziom aktywności oraz stan, w jakim jest twoje kolano.
Życie ze sztucznym kolanem – na co powinieneś zwracać uwagę
Choć materiały, z których wykonane są poszczególne elementy endoprotezy kolana są trwałe, to pamiętaj, że mimo wszystko, to sztuczne kolano. Dlatego unikają sytuacji, które grożą upadkiem lub silnym uderzeniem w miejsce operacji. Wybierając się w podróż samolotem pamiętaj, że twoje kolano może aktywować wykrywacz metali. Przygotuj się więc na złożenie odpowiednich wyjaśnień służbom obsługującym lotnisko.
Zapobiegaj infekcjom, a jeśli już do nich dojdzie, natychmiast skorzystaj z pomocy lekarza, by jak najszybciej rozpocząć leczenie.
Im bardziej aktywne życie prowadzisz, tym szybciej zużyje się nowe kolano.
Choć wymiana kolana pomaga wrócić do aktywności życiowej, to narzuca pewne ograniczenia, gdy chodzi o sport. Stąd ważne, by przestrzegać zasad, o których dowiesz się od twojego lekarza prowadzącego. Bez problemu możesz uprawiać następujące formy aktywności sportowej:
- nordic walking i spacery,
- jazda na rowerze,
- pływanie kraulem,
- aerobik, ale o niskiej intensywności,
- golf,
- kręgle,
- tenis stołowy,
- nurkowanie,
- żeglarstwo.
Unikaj za to:
- piłki ręcznej i nożnej,
- koszykówki,
- karate,
- hokeja,
- lekkoatletyki,
- narciarstwa wodnego.
Po uzgodnieniu z lekarzem lub fizjoterapeutą możesz też biegać, jeździć na łyżwach i na koniu, tańczyć, grać w siatkówkę oraz wędrować po górach.