Adrenalina towarzyszy różnym formom aktywności i dla wielu osób jest jednym z ważniejszych powodów, dla którego je uprawiają. Jedną z bardziej ekscytujących dyscyplin sportowych jest parkour, czyli szybkie, jak najbardziej efektywne przemieszczanie się w terenie pełnym przeszkód i utrudnień. Można też korzystać ze specjalnie przygotowanych do tego miejsc, gdzie też najlepiej zaczynać swoją przygodę i nauczyć się bezpiecznie uprawiać parkour.
Istotnym elementem w parkourze jest płynność w pokonywaniu kolejnych metrów, bez zbędnego zatrzymywania się. Dla postronnych obserwatorów może się to wydać czymś całkiem naturalnym. W rzeczywistości jednak wymaga od trasera (osoba uprawiająca parkour) wielu umiejętności połączonych z bardzo dobrą kondycją fizyczną, elastycznością, wytrzymałością i świadomością możliwości własnego ciała.
Jeśli chcesz zacząć uprawiać parkour, powinieneś wpierw zgłębić temat tej aktywności. Dzięki temu nie tylko przyniesie ci ona wiele radości, ale też zmniejszysz ryzyko urazów i kontuzji.
Oto kilka najważniejszych informacji, od których możesz zacząć, ale na pewno nie powinieneś kończyć, jeśli poważnie myślisz o byciu traserem.
Jak bezpiecznie uprawiać parkour — wskazówki ważne nie tylko dla początkujących
To, co dla osób przemieszczającymi się w terenie stanowi przeszkodę lub utrudnienie, dla trasera to elementy, które pomagają mu dotrzeć do celu bez wytracania prędkości, w sposób płynny, przy użyciu jak najmniejszej siły. Dzięki temu pokonuje on kolejne metry w sposób jak najbardziej zoptymalizowany. Wykorzystuje przy tym zeskoki, podparcia, wyskoki i różne elementy wspinaczki.
Co powinieneś wziąć pod uwagę i jakich zasad przestrzegać, aby bezpiecznie uprawiać parkour?
Zadbaj o dobre przygotowanie fizyczne
Parkour to wymagająca aktywność, do której musisz się przygotować. Jeśli masz nadwagę, wpierw skup się na zrzuceniu nadmiaru kilogramów, które stanowić będą przeszkodę w płynnym pokonywaniu różnych utrudnień na twojej drodze.
Fizyczne przygotowanie do uprawiania parkour wzmocni twoje mięśnie i stawy oraz poprawi twoją ogólną kondycję. Możesz to zrobić między innymi w trakcie biegania, jazdy na rowerze i dobrze dobranych treningów na siłowni.
Jeśli chcesz, by twoje przygotowanie było skuteczne, możesz skorzystać z pomocy trenera personalnego, który przygotuje indywidualny zestaw ćwiczeń ukierunkowanych na parkour.
Możesz też umówić się na konsultację do ortopedy lub lekarza sportowego, by dowiedzieć się, czy nie masz żadnych przeciwwskazań do uprawiania tego rodzaju sportu.
Rozgrzej swoje ciało, zanim wybiegniesz w trasę
Niezależnie, czy stawiasz pierwsze kroki w parkour, czy też jesteś doświadczonym traserem, zadbaj o odpowiednią rozgrzewkę. Mowa tu o dobrym rozgrzewaniu mięśni i stawów poprzez wykonanie dynamicznych ćwiczeń. Pomoże ci to zwiększyć przepływ krwi i poprawić elastyczność, co zmniejszy ryzyko kontuzji. Rozgrzewka powinna obejmować zarówno dolne, jak i górne części ciała. Nogi biorą udział w biegu, wyskokach i zeskokach, a ręce przy wspinaniu się i szybkim pokonywaniu niższych przeszkód.
Używaj odpowiedniego i wygodnego sprzętu
Choć zaawansowani traserzy zwykle nie korzystają z ochraniaczy na łokcie i kolana, to tego typu ochrona z pewnością przyda się na początkowym etapie. Nie zaszkodzi też w tym czasie założyć rowerowy kask, który ochroni twoją głowę przed uszkodzeniem w trakcie niespodziewanego upadku.
Przede wszystkim jednak zaopatrz się w wygodne buty, które charakteryzują się dobrą przyczepnością, niezbyt głębokim bieżnikiem i grubszą podeszwą, zapewniającą dobrą amortyzację. Wielu traserów korzysta też z rękawiczek rowerowych, które chronią ich dłonie przed otarciami, zadrapaniami i pęcherzami.
Zacznij od podstaw
Jeśli chcesz bezpiecznie uprawiać parkour, zacznij od podstawowych ruchów i stopniowo rozwijaj umiejętności. Skup się na podstawach w postaci precyzyjnych skoków, ćwiczeń równoważnych i podstawowych przeskokach. Jeśli zbudujesz solidne podstawy, kolejne techniki nie będą stanowić dla ciebie już tak dużego wyzwania. Zmniejszysz też w ten sposób ryzyko upadków, które mogą stać się przyczyną urazów narządu ruchu.
Ćwicz z innymi
Nie musisz korzystać z płatnych kursów (choć możesz), by coraz lepiej uprawiać parkour. Równie dobrze możesz przyglądać się tym, którzy robią to już od dawna i dołączyć do społeczności parkourowej. Dzięki temu będziesz mógł korzystać z cennych porad i wskazówek, które uchronią cię przed popełnianiem podstawowych błędów początkującego. To o wiele lepsze niż tylko korzystanie z filmików instruktażowych znalezionych w Internecie.
Naucz się bezpiecznego lądowania
Mnogość zeskoków i przeskoków wymaga dobrej znajomości technik lądowania. W parkour możesz to zrobić na kilka sposobów. To może być żabka, wykrok lub roll. Zwróć też uwagę na ćwiczenie precyzji i równowagi w chwili kontrolowanego lądowania. Prawidłowa technika rollingu pomoże ci tak rozłożyć siłę na całe ciało, aby skutecznie zmniejszyć obciążenie poszczególnych stawów i zminimalizować ryzyko kontuzji w postaci zwichnięcia kostek czy urazu nadgarstków.
Ćwicz podstawowe i zaawansowane techniki
Pamiętaj, że aby bezpiecznie uprawiać parkour, nie możesz wybierać dróg na skróty ani przyspieszać pewnych procesów. Ćwiczenie czyni mistrza i tak też jest w przypadku tej aktywności. Pewnych rzeczy nie da się zrobić w jeden dzień, a nawet w tydzień. Dlatego uzbrój się w cierpliwości i przyłóż do ćwiczenia różnych technik, które pomogą ci się przemieszczać szybko, płynnie i bezpiecznie.
Oceń otoczenie i zachowaj pełne skupienie
Każda trasa to nowe wyzwania. Mowa tu o przemieszczaniu się poza miejscami specjalnie przygotowanymi dla osób, które chcą ćwiczyć swoje umiejętności. Aby bezpiecznie uprawiać parkour w miejscach publicznych, musisz wyostrzyć swoje zmysły i objąć je swoją pełną uwagą. Zwracaj uwagę na to, co może stanowić zagrożenie dla twojego zdrowia. Mowa tu o śliskich nawierzchniach, luźnych przedmiotach i niestabilnych strukturach. Zawsze stawiaj bezpieczeństwo nad brawurą i ryzykiem.
W trakcie pokonywania kolejnych metrów zwracaj uwagę zarówno na innych traserów, jak i przechodniów, którzy znajdą się na twojej drodze. Lepiej chwilę poczekać na wolne pole, niż spowodować zagrożenie dla siebie i dla innych.
Słuchaj swojego ciała i pamiętaj o regeneracji
Parkour to często przekraczanie swoich granic zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Niezależnie od tego, jak bardzo doświadczonym traserem jesteś, nie zaniedbuj czasu na odpoczynek i regenerację. Każda trasa to spore wyzwanie i obciążenie dla twoich mięśni, stawów i kości. Zbyt intensywne treningi nie tylko nie zwiększą twojej wydajności, ale też osłabią koncentrację i wytrzymałość całego ciała.
Źródło i inspiracja: