Ergonomiczny fotel biurowy to niezbędne wyposażenie twojego miejsca pracy, jeśli wiele godzin spędzasz tam w pozycji siedzącej. Gdy tylko raz na nim usiądziesz, nie będziesz chciał innego. Nie tylko ze względu na jego wygląd. Tu kluczowe są przede wszystkim możliwości dopasowania do twojej sylwetki i aktualnie wykonywanych przez ciebie czynności. To wyjątkowe funkcje tego fotela pomogą ci zadbać o twój kręgosłup i postawę ciała. Zmniejszą też poziom zmęczenia po całym dniu spędzonym przy biurku. I choć cena ergonomicznego fotela zwykle nie jest zbyt mała, to warto rozważyć jego nabycie. Może się to bowiem okazać się jedną z lepszych inwestycji w swoje zdrowie.
Co zatem kryje się pod pojęciem „ergonomiczny fotel biurowy”? Czym różni się on od typowych foteli biurowych> Jakie korzyści niesie używanie go na co dzień?
Jak siedzący tryb życia wpływa na twój kręgosłup i postawę ciała?
Jeśli myślisz, że do pracy wystarczy ci zwykły fotel przejęty po poprzedniku lub kupiony bez większego zastanowienia, to możesz być w dużym błędzie. To tak, jakbyś kupił niewygodne buty, a potem dziwił się, że bolą cię nie tylko stopy, ale też nogi i kręgosłup.
Twoje ciało lubi ruch, a jeśli już musi spędzać wiele godzin w jednej pozycji, to niech ona będzie bardzo wygodna. Taką właśnie może ci zapewnić ergonomiczny fotel biurowy. I choć nie wystarczy on do tego, by w 100% zapobiec schorzeniom kręgosłupa, to może znacząco zmniejszyć dolegliwości wynikające z jego przeciążeń.
Skutkiem wielogodzinnego siedzenia i to każdego dnia, może być między innymi:
- ból kręgosłupa w odcinku szyjnym – powodem jest zarówno źle dopasowany fotel, jak i nieświadomie przyjmowana pozycja przy biurku. Zwróć uwagę przy najbliższej okazji, jak po chwili wpatrywania się w ekran komputera twój kręgosłup, a wraz z nim głowa przechyla się do przodu. Gdy tego nie skorygujesz, możesz doświadczyć bólu głowy, pogorszenia widzenia, czy też spadku koncentracji.
- przeciążenie rąk i nadgarstka – źle dobrany fotel bez możliwości regulacji podłokietników zwiększa ryzyko zespołu cieśni nadgarstka,
- zgarbiona postawa ciała — zwykle skutkuje wysuniętymi do przodu łopatkami i barkami, gdy nie masz dobrze dopasowanego oparcia swojego fotela, co zwiększa skłonność do nieświadomego pochylana się,
- ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym — bez odpowiedniego wsparcia kręgosłupa w tym odcinku, w trakcie siedzenia pojawiają się duże obciążenia i wzrasta ciśnienie między kręgami.
Jak łatwo się domyślić, nawet najlepszy fotel nie wystarczy, by zapobiec tego typu dolegliwościom i innym schorzeniom, do których może się przyczynić siedzący tryb życia. Niezbędnym elementem profilaktyki jest w tym przypadku regularna aktywność fizyczna. Również ta, o którą powinieneś dbać w trakcie pracy. Rób przerwy, ruszaj się i aktywuj zastałe, pełne napięcia miejsca. Pozytywnie wpłynie to zarówno na twoje ciało, jak i pracę umysłu.
Jakie funkcje powinien posiadać ergonomiczny fotel biurowy?
Choć fotel ten nie daje gwarancji, że nie doświadczysz żadnych negatywnych skutków spędzania wielu godzin w pozycji siedzącej, to pomoże ci je zminimalizować. Im lepiej będzie dopasowany do twojego ciała, tym większe korzyści odniesiesz z jego używania.
Jakie funkcje powinien posiadać ergonomiczny fotel biurowy?
Regulowane siedzisko
Mowa tu o podstawowej opcji, którą posiada praktycznie każdy fotel biurowy oraz o tej, która charakterystyczna jest dla foteli bardziej ergonomicznych. Mowa o możliwości przesuwania siedziska w płaszczyźnie horyzontalnej.
Regulacja siedziska góra-dół pomaga ustawić je na takiej wysokości, by kąt zgięcia zarówno stawów biodrowych, jak i kolanowych był bliski 90 stopniom. Podziękuje ci za to również twój kręgosłup, który zajmować będzie dobrą pozycję zgięciową.
Z kolei mechanizm regulacji głębokości siedziska, czyli jego odległości od oparcia ogranicza ryzyko ucisku ud i zmniejsza kąt zgięcia w biodrach. Daje też możliwość lepszego dopasowania fotela do twojego wzrostu.
Regulowane podłokietniki
Jak być może zauważyłeś i niejeden raz doświadczyłeś, nie każdy fotel biurowy posiada tę ważną funkcję. To wręcz rzadkość i dlatego przez wiele osób uznawane jest za normę, a nie powinno. Możliwość regulowania podłokietnika w kierunku góra-dół pomaga ustawić ramiona i barki w naturalnej pozycji. To zaś pozytywnie wpływa na kondycję twojego kręgosłupa w odcinku szyjnym.
Dobrej jakości ergonomiczny fotel biurowy powinien też posiadać regulację przód-tył, możliwość rotacji na boki i zmiany kąta nachylenia podłokietnika. Są też takie, w których podłokietnik ma miejsce przełamania na pewnym odcinku. Daje to możliwość uniesienia jedynie fragmentu i oparcia samych łokci.
Regulowane wsparcie dla odcinka lędźwiowego
Samo wsparcie w różnej formie dostępne jest też w wybranych modelach zwykłych foteli biurowych. Jednak warto mieć fotel, w którym profil lędźwiowy regulowany jest w zakresie wysokości i głębokości. Daje to możliwość dopasowania do własnych preferencji.
Dynamiczne odchylanie oparcia z możliwością blokady
Bardzo trudno jest wysiedzieć w jednej pozycji, choćby była ona jak najbardziej prawidłowa. Dlatego twój fotel powinien mieć funkcję dynamicznego odchylania oparcia. Pozwoli ci ona na chwilę odpoczynku w trakcie pracy i odciążenie kręgosłupa. Możesz też zablokować wybrany kąt odchylenia i przez chwile delektować się odpoczynkiem.
Regulowany zagłówek
Dobrze dopasowany zagłówek powinien dać odpowiednie wsparcie dla twojej szyi zarówno w trakcie pracy, jak i w chwili odpoczynku w pozycji półleżącej. Powinien też posiadać regulację wysokości i kąta nachylenia, co pozwala na jeszcze lepsze dopasowanie do szyi.
Choć wydaje się, że to niewiele, to w praktyce może oznaczać radykalną zmianę w odczuciach i poziomie zmęczenia po wielu godzinach w pozycji siedzącej. Tym właśnie różni się ergonomiczny fotel biurowy od zwykłego fotela. Przy wyborze zwracaj też uwagę na materiały, z których jest wykonany. Powinny zapewniać swobodną cyrkulację powietrza, nie odkształcać się po długim używaniu i być wysokiej jakości.
Cena w pierwszej chwili może cię zniechęcić, ale na początek nie musisz inwestować w sprzęt z najwyższej półki. Ważne, byś przede wszystkim zadbał o zdrowie swojego kręgosłupa i komfort wielogodzinnej pracy przy biurku.