Co robić, a czego unikać przy zwyrodnieniu stawu biodrowego - Novum Ortopedia

Co robić, a czego unikać przy zwyrodnieniu stawu biodrowego

Co robić, a czego unikać przy zwyrodnieniu stawu biodrowego
Ten wpis posiada również wersję audio

Trudno wyobrazić sobie życie bez sprawnych stawów biodrowych. Nie bez powodu należą do jednych z najważniejszych i przez to najbardziej eksploatowanych. Skutkiem tego jest ich coraz większe zużycie, co skutkuje bólem i postępującym ograniczeniem ruchomości. Najczęstszą przyczyną tych dolegliwości są zmiany zwyrodnieniowe. Jeśli zmagasz się z tego rodzaju problemem zdrowotnym, nie odkładaj wizyty u lekarza. W jej trakcie nie tylko poznasz możliwe sposoby leczenia, ale też dowiesz się, co robić oraz czego unikać przy zwyrodnieniu stawu biodrowego.

Zwyrodnienie stawu biodrowego — do jakich zmian dochodzi

Bezproblemowe poruszanie się to coś, do czego łatwo się przyzwyczajamy, odkąd nauczyliśmy się chodzić. Szczególnie w młodym wieku trudno sobie wyobrazić codzienne aktywne życie bez możliwości przemieszczania się. Z jak wielkim ograniczeniem się to wiąże wiedzą osoby, które w wyniku wypadku utraciły władzę w nogach. Podobna sytuacji może mieć miejsce, jeśli zlekceważysz pierwsze objawy zmian zwyrodnieniowych w stawie biodrowym.

Za wykonywanie ruchu nogami we wszystkich kierunkach i w określonym zakresie odpowiada chrząstka pokrywająca powierzchnie stawowe, czyli panewkę i głowę kości udowej. Drugim ważnym elementem stawu jest obecny w nim płyn stawowy. Gdy ilość tych składników jest odpowiednio, możesz bez problemu i bólu poruszać nogami, co pozwala na przemieszczanie się i uprawianie różnych dyscyplin sportowych.

Problem pojawia się wówczas, gdy kości wchodzące w skład stawu biodrowego tracą pierwotny poślizg, co spowodowane jest zużyciem i degradacją chrząstki stawowej. Im jest jej mniej, tym większe dolegliwości bólowe pojawiają się w obrębie stawu. Drugim skutkiem jest stopniowe ograniczanie ruchomości wynikające z obrzęków i postępujących stanów zapalnych. W przypadku braku leczenia, zmiany zwyrodnieniowe w obrębie stawu mogą przybrać też postać osteofitów, czyli narośli kostnych.

Najczęstsze przyczyny zmian zwyrodnieniowych w biodrze

Znajomość przyczyn pomaga nie tylko zahamować rozwój choroby poprzez wprowadzenie zmian w stylu życia. To również podpowiedź, jakie działania profilaktyczne możesz podjąć, by zapobiec danemu schorzeniu. Podobnie jest w przypadku biodra. Gdy poznasz przyczyny zmian chorobowych, w pewnym stopniu dowiesz się też, co robić, a czego unikać przy zwyrodnieniu stawu biodrowego, gdy już się pojawi.


Endoprotezoplastyka stawu biodrowego Szczecin

Operacja stawu biodrowego Szczecin

Wymiana stawu na sztuczny to zabieg, który uwalnia od bólu i pomaga przywrócić optymalną sprawność. Jeśli coraz bardziej boli cię biodro, a do tego pogłębia się ograniczenie ruchomości, umów się na konsultację ortopedyczną.

Możliwe, że wystarczające okaże się leczenie zachowawcze i zabiegi pod okiem fizjoterapeuty. Jeśli jednak nie przyniosą spodziewanych efektów, warto rozważyć wymianę stawu biodrowego na sztuczny.


Do najczęstszych przyczyn, o których warto wiedzieć, a które mogą skutkować zmianami zwyrodnieniowymi w obrębie stawu biodrowego, należą między innymi:

  • spowodowane nadwagą i otyłością oraz częstym noszeniem dużych ciężarów, przeciążanie stawu biodrowego,
  • procesy zachodzące w organizmie w wyniku starzenia się — spada elastyczność chrząstki stawowej i wolniej przebiegają naturalne procesy regeneracji,
  • reumatoidalne zapalenie stawów i inne choroby reumatyczne,
  • niezdrowa dieta uboga w składniki, które niezbędne są do prawidłowej pracy twoich stawów,
  • brak rozgrzewki przy intensywnych treningach sportowych,
  • przebyte urazy i kontuzje w obrębie stawu biodrowego, które zaburzają jego strukturę,
  • uwarunkowania genetyczne,
  • wrodzone lub nabyte wady anatomiczne w obrębie stawu biodrowego.

Nie na wszystkie tego typu czynniki masz realny wpływ, ale wiele z nich jest w zasięgu twojej ingerencji. Wszelkie działania profilaktyczne z wykorzystaniem tej wiedzy mogą przyczynić się do zmniejszenia ryzyka pojawienia się i rozwoju zmian zwyrodnieniowych w stawie biodrowym.

Czego unikać przy zwyrodnieniu stawu biodrowego?

Niezależnie od stopnia zaawansowania zmian chorobowych, powinieneś zachować szczególną ostrożność w trakcie poruszania się. Przyda ci się bardziej świadome stawianie stóp na podłożu. Szczególnie gdy jest ono śliskie, co ma miejsce szczególnie w okresie zimowym. Niebezpieczne są też podłogi w łazience, na basenie i w sklepach w deszczowy dzień, gdzie woda nanoszona jest przez wilgotne podeszwy butów klientów. Upadek na biodro może skutkować nie tylko naciągnięciem pachwiny, czy stłuczeniem, ale też złamaniem kości w stawie biodrowym.

Gdy siedzisz, nie zakładaj nogi na nogę. Nie tylko źle wpływa to na układ krążenia w nogach i może skutkować żylakami, ale też niekorzystnie wpływa na staw biodrowy.

Kobieta trzyma się za bolące biodro

Tym, czego jeszcze powinieneś unikać przy zwyrodnieniu stawu biodrowego, jest zbytnie jego przeciążanie. Jak już wiesz, tego typu działania należą do czynników, które przyczyniają się do większego zużycia chrząstki stawowej. Tym samym zwiększają ryzyko powstawania stanów zapalnych w obrębie stawów. Dlatego dźwiganie ciężkich przedmiotów zostaw osobom zdrowym. Oznacza to, że musisz się nauczyć częściej prosić o pomoc w domowych obowiązkach, w tym tych związanych z robieniem zakupów.
Unikaj też źle dopasowanych butów oraz tych na wysokim obcasie. Nie tylko zwiększają ryzyko utraty równowagi, ale też większe dolegliwości bólowe w chorym stawie pojawiają się w trakcie chodzenia.

To, czego unikać przy zwyrodnieniu stawu biodrowego dotyczy również twojej diety. Nie powinno w niej być:

  • produktów działających prozapalnie, w tym zawierających kwasy tłuszczowe trans,
  • cukru,
  • mocno przetworzonej żywności, pozbawionej składników odżywczych, za to bogatej w niezdrowe dodatki.

Co możesz zrobić po zdiagnozowaniu zmian zwyrodnieniowych w stawie biodrowym?

Gdy wiesz już, czego nie robić przy zwyrodnieniu stawu biodrowego, czas zapoznać się z działaniami, które powinieneś włączyć do swojego codziennego życia.

Fizjoterapia mężczyzny ze zwyrodnieniem stawu biodrowego

Ćwiczenia i zabiegi pod okiem fizjoterapeuty

Przede wszystkim powinieneś stosować się do zaleceń lekarza oraz fizjoterapeuty. Dzięki temu masz szansę na zmniejszenie dolegliwości bólowych i ryzyka upadku. Dzięki przygotowanym przez fizjoterapeutę ćwiczeniom zwiększysz siłę mięśniową, zakres ruchu oraz stabilizację w stawie biodrowym. Co więcej, ścisła współpraca z tym specjalistą może skutecznie uchronić cię przed koniecznością poddania się zabiegowi wymiany biodra. I choć zabieg ten w obecnych czasach wykonywany jest metodą małoinwazyjną, co skraca okres powrotu do zdrowia, to i tak warto najpierw skorzystać z leczenia zachowawczego. Nawet jeśli w końcu zdecydujesz się na zabieg wszczepienie endoprotezy stawu biodrowego, to twoje ciało lepiej zniesie zabieg i szybciej podejmie pracę po operacji. Potwierdzają to pacjenci, którzy skorzystali z rehabilitacji przedoperacyjnej przed zabiegiem ortopedycznym.


Przeczytaj także: Co to jest endoproteza?


Oprócz ćwiczeń fizjoterapeuta może też zastosować różnego rodzaju zabiegi, które spowolnią postępowanie zmian zwyrodnieniowych w stawie. Skuteczna w tym przypadku może się okazać, laseroterapia, krioterapia, czy też pole magnetyczne.

Dieta dla stawów

Oprócz ćwiczeń powinieneś zadbać o zdrową i wspierającą regenerację stawów dietę. Powinna ona zawierać:

  • kolagen — tworzy strukturę więzadeł, stawów, ścięgien i krążków międzykręgowych, wpływa na odporność chrząstki stawowej oraz zapewnia stawom właściwą elastyczność i amortyzację,
  • kwasy tłuszczowe Omega-3 – zmniejszają uczucie sztywności i ból,
  • białko — ten budulcowy składnik chrząstki stawowej ważny jest przy tworzeniu nowych struktur i tkanek mięśniowych oraz pozytywnie wpływa na działanie mięśni i stawów,
  • przeciwutleniacze — chronią stawy przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.

Nawet jeśli się okaże, że niezbędny będzie zabieg wszczepienia protezy stawu biodrowego, to po wykorzystaniu tej wiedzy w praktyce, twój organizm będzie do niego bardzo dobrze przygotowany. To zaś z pewnością korzystnie wpłynie zarówno na przebieg operacji, jak i cały proces rehabilitacji.

To top