Zapalenie stawu kolanowego — jak je rozpoznać i co może być przyczyną

Zapalenie stawu kolanowego — jak je rozpoznać i co może być przyczyną

Zapalenie stawu kolanowego to reakcja organizmu na działanie czynników zewnętrznych lub mechanicznych. Tym samym jest też sygnałem, że w twoim kolanie dzieje się coś złego, co wymaga interwencji medycznej. Wskazuje na to nie tylko ból i ograniczenie ruchomości, ale też obrzęk i podwyższona temperatura.
Czym może być spowodowane zapalenie kolana, jakich jego struktur zwykle dotyczy i które metody leczenia mogą okazać się najbardziej skuteczne?

Zapalenie stawu kolanowego — jakie mogą być przyczyny

Stan zapalny w stawie kolanowym to reakcja organizmu na zmiany, które zostały wywołane przez różne czynniki. W ten sposób uruchamia on mechanizmy, których celem jest naprawa uszkodzonych tkanek i przywrócenie zaburzonej równowagi.

Zapalenie kolana może być spowodowane:

  • urazem,
  • infekcją wywołaną przez pasożyty, bakterie, wirusy lub grzyby,
  • chorobami metabolicznymi, do których należy między innymi dna moczanowa, reumatoidalne zapalenie stawów, czy też choroba zwyrodnieniowa stawów,
  • nadwagą,
  • wadami wrodzonymi,
  • siedzącym trybem życia,
  • częstym chodzeniem w butach na wysokim obcasie.

Stan zapalny wywołany wspomnianymi czynnikami może się rozwinąć w obrębie kaletki maziowej, błony maziowej, ciała Hoffy lub stawu rzepkowo-udowego.

Ryzyko zapalenia jest większe, jeśli jesteś w podeszłym wieku lub masz za sobą urazy i leczenie operacyjne stawu kolanowego.

Mężczyzna na schodach trzyma się za bolące kolano. Zapalenie kolana

Jak rozpoznać zapalenia stawu kolanowego?

Wiele zależy od tego, w której części stawu kolanowego rozwinął się stan zapalny. I choć większość objawów jest podobna, to są też takie, które mogą dotyczyć jednej z nich.

W sytuacji, gdy zapalenie stawu kolanowego dotyczy kaletki maziowej wypełnionej płynem maziowym i wysłanej błoną maziową, objawiać się ono będzie wysiękiem do jamy kaletki, podwyższoną temperaturą ciała w okolicy znajdującej się nad kaletką, obrzękiem oraz nasilającym się podczas ruchu i ucisku bólem kolana.

Jeśli natomiast stan zapalny objął jedynie błonę maziową, może dodatkowo dojść do ograniczenia ruchomości w stawie kolanowym.


Przeczytaj także: Ból w stawie rzepkowo-udowym


Objawem charakterystycznym dla zapalenia ciała tłuszczowego Hoffy jest ból, który nasila się w chwili, gdy prostujesz kolano. Towarzyszy mu też obrzęk przedniej części stawu.

Z kolei do zapalenia stawu rzepkowo-udowego najczęściej prowadzi siedzący tryb życia lub częste chodzenie w butach na wysokim obcasie. Już sama świadomość tego może pomóc wstępnie zdiagnozować tego rodzaju zapalenie kolana.
Stan zapalny może się w tym przypadku objawiać dolegliwościami bólowymi w różnych częściach kolana. Boleć cię może podczas zbyt długiego zajmowania pozycji siedzącej oraz przy wchodzeniu po schodach. Do tego możesz mieć wrażenie trzeszczenia w kolanie w chwili jego zginania.

Zapalenie kolana – na czym polega leczenie

Ze względu na to, iż zapalenie stawu kolanowego może dotyczyć różnych jego obszarów, różne są metody postępowania, gdy chodzi o leczenie.
Tym, od czego należy zacząć terapię, niezależnie od miejsca występowania stanu zapalnego, jest odciążenie nogi. Dlatego nie powinieneś jej nadwyrężać poprzez czynności typu przysiady, korzystanie ze schodów, pływanie żabką, czy też prace na zgiętych kolanach.
Drugim krokiem jest udanie się do ortopedy, który z pomocą wywiadu medycznego i badań zdiagnozuje właściwą przyczynę stanu zapalnego i dokładnie określi jego miejsce.

Kinesiotaping na kolanie. Zapalenie stawu kolanowego

W ramach leczenia zachowawczego może on zastosować zarówno leki przeciwzapalne, jak i zabiegi fizjoterapeutyczne. Fizjoterapeuta dostosuje odpowiednie techniki do stanu zdrowotnego i zmian, do których doszło w kolanie.
Szczegółowe informacje na temat postępowania otrzymasz w trakcie konsultacji medycznej. Ważne, byś ściśle stosował się do zaleceń, co znacząco przyspieszy twój powrót do zdrowia i pełnej sprawności fizycznej.

Gdyby się okazało, że stosowane leczenie zachowawcze nie przynosi spodziewanych rezultatów, lekarz w porozumieniu z tobą może zdecydować o zastosowaniu leczenia operacyjnego. Zwykle jest ono przeprowadzane małoinwazyjną metodą artroskopową. Dzięki temu nie dochodzi do uszkodzenia zdrowych struktur w kolanie i krótszy jest okres rehabilitacji.

W trakcie wizyty w gabinecie ortopedycznym dowiesz się też, w jaki sposób w przyszłości możesz skutecznie unikać tego rodzaju problemów zdrowotnych. Zapalenie stawu kolanowego to coś, czemu poprzez zmiany w stylu życia, odpowiednią dietę i dopasowaną do twoich możliwości aktywność fizyczną, możesz skutecznie zapobiegać. Tego rodzaju wiedza może uchronić cię nie tylko przed bólem, ale też przed wyłączeniem na pewien czas z aktywności osobistych oraz zawodowych.

Źródło i inspiracja: https://wylecz.to/kosci-i-stawy/artroskopia-stawu-kolanowego/

To top