Uszkodzenie obrąbka typu SLAP, czyli popularny uraz sportowców

Uszkodzenie obrąbka typu SLAP, czyli popularny uraz sportowców

Każdy sportowiec ma na względzie, że aktywność fizyczna wiąże się z potencjalnymi urazami. Zwłaszcza zawodowcy muszą liczyć się z tym, że urazy dotyczące aparatu ruchu mogą skutecznie przekreślić ich karierę. W naszych artykułach często skupiamy się na kontuzjach w sporcie. Bo chociaż ruch to zdrowie – tego typu urazy mogą zdarzyć się każdemu z nas. Jednym z równie często występujących urazów jest uszkodzenie obrąbka stawu ramiennego typu SLAP. Na czym to polega i jak możemy go leczyć?

Czym jest SLAP?

SLAP to skrót od angielskiej nazwy superior labrum anterior posterior, która oznacza górny obrąbek przednio-tylny, będący częścią obrąbka stawu barkowego. SLAP to uszkodzenie obrąbka panewki łopatki. Uraz dotyczy jego górnej części, przy przyczepie ścięgna głowy długiej mięśnia dwugłowego.

Uszkodzenie obrąbka typu SLAP najczęściej dotyczy sportowców, którzy wykonują powtarzalny ruch w obrębie stawu ramiennego. Stąd ten uraz jest częsty dla siatkarzy, tenisistów czy koszykarzy. Przyczyną takiego rodzaju uszkodzenie są bowiem urazy miotające, wykonywane ponad głową. Taki rodzaj ruchu spotkamy również u rzucających oszczepem, dyskiem lub kulą, a także podczas wykonywania zamachu w bejsbolu.

SLAP skąd się bierze

Objawy uszkodzenia obrąbka stawu barkowego

Jeśli dojdzie do oderwania górnej lub też przednio-górnej części obrąbka stawu barkowego, mamy do czynienia z urazem typu SLAP. Charakteryzuje się on przede wszystkim bólem w obrębie kończyny górnej, podczas ruchów odwodzących oraz rotacji. Utrudnione jest także podniesienie ręki ponad głowę – czyli do takiej pozycji, jaka prawdopodobnie doprowadziła do tego rodzaju kontuzji. Równocześnie mogą pojawić się uczucie blokady lub przeskakiwania w stawie barkowym. Pacjenci zazwyczaj nie skarżą się na ból w nocy, jednak może się on pojawić, kiedy położymy się na chorej kończynie.

Uszkodzenie obrąbka stawu barkowego nie zawsze występuje samodzielnie. Czasami obecne są również uszkodzenia pierścienia rotatorów.

leczenie uszkodzenie obrąbka typu SLAP

Uszkodzenie obrąbka typu SLAP – leczenie

Sposób leczenia zależy przede wszystkim od stopnia uszkodzenia obrąbka stawu barkowego. Ważną kwestią przy doborze metody jest to, czy doszło do oderwania przyczepu mięśnia dwugłowego ramienia lub przednio-górnej części obrąbka stawowego. Wśród uszkodzeń obrąbka typu SLAP możemy wyróżnić 4 typy:

  • Typ I – zwyrodnienie lub wystrzępienie obrąbka stawowego, które nie powoduje niestabilności.
  • T yp II – oderwanie górnej części obrąbka stawowego od panewki.
  • Typ III – tzw. uszkodzenie typu „rączki od wiadra”, kiedy tylko część ścięgna i obrąbka pozostają przyłączone do panewki.
  • Typ IV – pęknięcie uszkodzenia typu „rączki od wiadra”, które rozszerza się również na ścięgno mięśnia dwugłowego.

Obecnie ten podział jest rozszerzony o kolejne trzy typy: V, VI i VI, które jeszcze bardziej szczegółowo dzielą uszkodzenia typu SLAP.

Większość urazów tego typu leczymy nieoperacyjnie. Ból oraz obrzęk można zmniejszyć, stosując przepisane przez lekarza niesteroidowe leki przeciwzapalne. Z kolei wzmocnienie ramienia i przywrócenie stabilności są możliwe dzięki odpowiednio dobranej rehabilitacji. Jeśli jednak doszło do oderwania przyczepu mięśnia lub też przednio-górnej części obrąbka stawowego – konieczne jest wdrożenie leczenia operacyjnego. Leczeniem z wyboru u osób młodych jest stabilizacja artroskopowa, podczas której naprawiany jest uszkodzony obrąbek, a także przyczep mięśnia. Z kolei u osób starszych, rodzaj leczenia zależy od oczekiwań pacjenta, a także od stopnia nasilenia dolegliwości. Osoby mało aktywne, które nie odczuwają zbytnich dolegliwości, mogą być leczone jedynie zachowawczo, poprzez odpowiednią rehabilitację. W przypadku osób, które chcą wrócić do pełnej sprawności – konieczne będzie zastosowanie leczenia operacyjnego. W Novum Ortopedia podchodzimy kompleksowo do takich zabiegów, gdyż w wielu przypadkach, poza uszkodzeniem typu SLAP, obecne są także inne uszkodzenia w stawie barkowym.

Więcej o uszkodzeniu obrąbka stawu barkowego dowiesz się z naszego filmu na YOUTUBE – link znajdziesz TUTAJ.

To top