Rekonstrukcja jednoczasowa więzadła krzyżowego przedniego i pobocznego piszczelowego

Jednoczesna rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego i pobocznego piszczelowego

Jednoczesna rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego i pobocznego piszczelowego

Jednoczasowe uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego oraz więzadła pobocznego piszczelowego wymaga specjalistycznego leczenia. Naprawy uszkodzeń można dokonać w dwóch etapach, ale równie dobrze ortopeda może zdecydować, ze najlepszym wyjściem będzie rekonstrukcja jednoczasowa. Czym różnią się między sobą i w jakim przypadku każda z nich może być stosowana?

Kto jest najbardziej narażony na jednoczasowe uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego i pobocznego piszczelowego?

Tak poważne uszkodzenie zwykle ma miejsce podczas urazu skrętnego stawu kolanowego, w którym dochodzi do forsownego zgięcia kolana, rotacji i skoślawienia. W zależności od wielkości siły koślawiącej, może wystąpić różnego stopnia uszkodzenie więzadła pobocznego piszczelowego. Jeżeli te siły są wystarczająco duże, nierzadko dochodzi też do całkowitego uszkodzenia więzadła krzyżowego przedniego i więzadła pobocznego piszczelowego.

Żyjemy w czasach, kiedy coraz więcej osób chce być zdrowa i aktywna. Niezależnie od wieku, nie ograniczają się oni jedynie do biegania, czy jazdy na rowerze. Chcą więcej, dlatego próbują swoich sił we wspinaczce, sportach walki, czy kitesurfingu. Im bardziej wymagająca dyscyplina, tym większe jest ryzyko urazów. Występują w nich dużo większe siły, które mogą doprowadzić do poważnych urazów skrętnych. To właśnie w tego rodzaju sportach dochodzi do urazów zrywających, uszkadzających całkowicie więzadło krzyżowe przednie i więzadło poboczne piszczelowe.
Warto też wiedzieć, że nie dotyczy to jedynie sportowców wyczynowych. Również uprawianie sportu w sposób amatorski wiąże się z ryzykiem urazu wielowięzadłowego.

Kitesurfing

Jednoczasowe uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego i pobocznego piszczelowego — jak można je leczyć

Tradycyjna metoda leczenia urazu wielowięzadłowego, w którym doszło do całkowitego uszkodzenia więzadła pobocznego piszczelowego i więzadła krzyżowego przedniego podzielona jest na dwa etapy.

W pierwszym etapie lekarz naprawia więzadło poboczne piszczelowe, a następnie unieruchamia nogę do momentu wygojenia tego więzadła. Jednocześnie uruchamiana jest rehabilitacja, która pomaga przywrócić zakres ruchu.

Po uzyskaniu pełnego zakresu ruchu i odpowiedniej siły mięśniowej mięśnia czworogłowego, można przejść do drugiego etapu leczenia, czyli rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego. W tym przypadku chirurg ortopeda wykorzystuje artroskopową technikę anatomiczną hybrydową, w celu naprawy uszkodzonego więzadła. Takie leczenie zwykle trwa około roku.

Na czym polega technika leczenia jednoczasowego?

Wraz z rozwojem techniki rekonstrukcji więzadeł, zastosowania techniki Internal Brace i jeszcze lepszego poznania anatomii więzadeł, takich pacjentów można obecnie leczyć jednoczasowo. W praktyce rekonstrukcja jednoczasowa oznacza, że w trakcie jednego zabiegu ortopeda rekonstruuje więzadło krzyżowe przednie i więzadło poboczne piszczelowe.

W zależności od siły koślawiącej może dojść do uszkodzenia więzadła pobocznego piszczelowego częściowego lub całkowitego.
Technika Internal Brace polega na zastosowaniu syntetycznej, nierozpuszczalnej taśmy, która stanowi rusztowanie, czyli ten internal brace dla rekonstruowanej lub naprawianej struktury więzadła piszczelowego pobocznego.

Zależnie od umiejscowienia uszkodzenia, lekarz może zdecydować się na zszycie i naprawienie warstwy włókna więzadła pobocznego piszczelowego, albo też na rekonstrukcję przyczepu. Ten drugi wybór wynika z uszkodzenia samego przyczepu więzadła, gdy jednocześnie ciągłość więzadła jest prawidłowa.
W obu typach uszkodzenia stosowana jest technika Internal Brace, aby dodatkowo to więzadło zszynować i odciążyć w trakcie rehabilitacji i gojenia.

Rehabilitacja

W przypadku techniki jednoczasowego leczenia uszkodzenia więzadła krzyżowego przedniego i pobocznego piszczelowego rehabilitacja jest dużo bardziej wymagająca. Jeśli przygotowujesz się do tego typu zabiegu lub właśnie go przeszedłeś, będziesz musiał się w nią bardziej zaangażować i poświęcić jej więcej czasu. Nie chodzi tu jednak o to, że cała rehabilitacja będzie trwała dłużej, bo jest wręcz odwrotnie. Mowa tu o czasie, który będziesz spędzał na ćwiczeniach rehabilitacyjnych w ciągu każdego dnia. Wymagać to będzie od ciebie rezygnacji z codziennych obowiązków i przeznaczenia tego czasu na rehabilitację. Dzięki temu jednak masz szansę na szybszy powrót do zdrowia i pełnej sprawności fizycznej.

Bardzo ważne jest też, aby rehabilitant, który prowadzi taką rehabilitację, był świadomy i miał doświadczenie w tego typu przypadkach.

Rehabilitacja po urazie kolana

Rekonstrukcja jednoczasowa – jakie są ograniczenia w jej stosowaniu

Rekonstrukcja jednoczasowa obu więzadeł jest techniką bardzo zaawansowaną. I tak jak każda zaawansowana technika, również i ona ma pewne ograniczenia. Stąd nie wszyscy pacjenci się do niej kwalifikują. Jednym z ważniejszych warunków jest czas od momentu urazu do wykonania zabiegu. Przy każdym urazie stawu kolanowego ważne są pierwsze trzy dni, w których bezpiecznie można wykonać zabieg rekonstrukcji. Po trzech dniach następuje tak zwana faza zapalna w stawie kolanowym, związana z samym urazem i z powstałym krwiakiem.

Operowanie w takiej fazie jest niestety niebezpieczne ze względu na to, że powstaje ryzyko artrofibrozy i dalszych komplikacji. Dlatego, jeśli dojdzie u ciebie do tego rodzaju urazu, jak najszybciej zgłoś się do ośrodka, który kompleksowo zajmuje się takimi urazami. To bowiem jeden z kluczowych elementów sukcesu takiego leczenia.
Drugim ważnym warunkiem jest to, że musisz mieć czas i być zdeterminowany do trudnej i intensywnej rehabilitacji.

Podsumowanie

W leczeniu jednoczasowego uszkodzenia więzadła krzyżowego przedniego i pobocznego piszczelowego, kluczowa jest szybka i trafna diagnoza, bo dzięki temu lekarz może dobrać sposób leczenia do potrzeb i oczekiwań pacjenta.
Ta technika jednoczasowej rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego i więzadła pobocznego piszczelowego ma szczególne zastosowanie wśród osób bardzo aktywnych lub profesjonalnie uprawiających sport. Wynika to z faktu, że zwykle są to osoby zdeterminowane, które jak najszybciej chcą wrócić do pełnej sprawności.

To top