Kiedy warto korzystać z rehabilitacji ortopedycznej?

Kiedy warto korzystać z rehabilitacji ortopedycznej?

Rehabilitacja ortopedyczna jest nieodłącznym elementem leczenia narządu ruchu. Niezależnie, czy doznałeś urazu i przeszedłeś zabieg operacyjny, czy też zostałeś zakwalifikowany do leczenia zachowawczego, jest ona bardzo ważna. Dlatego warto nie tylko jak najwięcej wiedzieć na jej temat, ale też tak często, jak tylko można, korzystać z rehabilitacji ortopedycznej. Kiedy dokładnie?

Rehabilitacja ortopedyczna — nie tylko dla wybranych

Niezależnie od tego, czy korzystałeś już z zabiegów rehabilitacyjnych, czy dopiero się nad tym zastanawiasz, powinieneś o czymś wiedzieć. Pomoc rehabilitanta nie jest zarezerwowana jedynie dla osób, które doznały poważnych urazów, mają ograniczoną ruchomość oraz czeka jest długi powrót do pełnej sprawności. Jeśli będziesz tak myślał, czas zdrowienia się wydłuży, a ty nie odzyskasz zdrowia na takim poziomie, na jakim byś mógł.

Kinesiotaping

Dlatego powinieneś korzystać z rehabilitacji ortopedycznej zawsze, gdy tylko jest ku temu najmniejsze wskazanie. To nie luksusowa usługa medyczna przeznaczona dla osób, które na nią stać. Nie traktuj jej też jako ostatniej deski ratunku, gdy inne domowe i medyczne sposoby ratowania zdrowia zawiodą. To raczej niezbędny element każdej terapii ortopedycznej. Zarówno tej poważnej, gdy z powodu dużego urazu lub zmian zwyrodnieniowych konieczne było poddanie się operacji, jak i profilaktycznej oraz zachowawczej.

Kiedy warto i powinno się korzystać z rehabilitacji ortopedycznej?

Niemal w każdej sytuacji, gdy twoje codzienne życie zostanie zaburzone przez zmiany zwyrodnieniowe układu ruchu, kontuzję, czy konieczność przejścia operacji, powinieneś skorzystać z rehabilitacji. Tu nie ma miejsca na wymówki w postaci braku czasu, czy ochoty na ćwiczenia. To są twoje codzienne wybory, których dokonujesz dla własnego dobra. Jeśli chcesz wrócić do sprawności i szybko oraz w miarę możliwości trwały odzyskać zdrowie, bez rehabilitacji może to być niemożliwe.

Zarówno wtedy, gdy uprawiasz sport, prowadzisz aktywny tryb życia i masz mocno angażującą układ szkieletowo-mięśniowy pracę, jak i w sytuacji, gdy spędzasz wiele godzin przy komputerze lub za sklepową ladą, możesz potrzebować rehabilitacji ortopedycznej. Nigdy nie wiesz, kiedy dojdzie do skręcenia, zwichnięcia, naderwania, czy jak zaawansowane są mikrouszkodzenia w wybranych narządach ruchu. Dlatego ważne są zarówno działania profilaktyczne, jak i naprawcze. Właśnie w takich sytuacjach niezbędna okazuje się pomoc rehabilitanta w przywróceniu sprawności fizycznej, psychicznej i społecznej.

Jeśli masz wątpliwości, czy w twoim przypadku warto korzystać z rehabilitacji ortopedycznej, oto najczęstsze wskazania:

  • stany po operacjach obejmujących narząd ruchu, w tym wstawianie endoprotez stawów biodrowych i kolanowych,
  • złamania kości,
  • łokieć golfisty i tenisisty,
  • urazy więzadeł oraz stawów skokowych, kolanowych, biodrowych i barkowych,
  • wrodzone wady narządu ruchu,
  • problemy z narządem ruchu wynikające z podeszłego wieku,
  • przeciążenia i bóle w obrębie kręgosłupa,
  • choroby zwyrodnieniowe narządu ruchu,
  • dysfunkcje narządu ruchu, które są następstwem porażeń wiotkich i spastycznych,
  • zmiany wynikające z chorób nowotworowych, którymi dotknięty został narząd ruchu.

To tylko wybrane problemy zdrowotne, które w procesie leczenia wymagają rehabilitacji. Więcej dowiesz się w trakcie wizyty u ortopedy lub fizjoterapeuty. Jeśli więc masz problemy z narządem ruchu, również wtedy, gdy nie doznałeś żadnego urazu, wizyta w gabinecie jednego z nich jest jak najbardziej wskazana.

Najważniejsze korzyści, jakie niesie ze sobą rehabilitacja ortopedyczna

Korzyści, jakie możesz odnieść w trakcie zabiegów rehabilitacyjny, zależą w dużej mierze od problemów zdrowotnych, które stały się twoim udziałem. Wynikają one z celów, jakie rehabilitanci i fizjoterapeuci wyznaczają sobie w trakcie pracy z konkretnym pacjentem. Nie ma z góry narzuconych wzorców działań, które można dopasować do wszystkich, dlatego tak ważne jest tu podejście indywidualne.

Pacjenci w trakcie rehabilitacji. korzystać z rehabilitacji ortopedycznej
Nie wnikając w szczegóły poszczególnych schorzeń, można wymienić te korzyści, które stają się udziałem wielu osób w trakcie rehabilitacji. Należą do nich:

  • poprawa:
    • koordynacji ruchowej,
    • ruchomości i stabilności stawów,
    • funkcji narządów ruchu,
    • ogólnej wydolności krążeniowej i oddechowej,
  • zwiększenie siły mięśniowej,
  • zmniejszenie lub ustąpienie bólu w stawach, mięśniach i ścięgnach,
  • zapobieganie:
    • powikłaniom pooperacyjnym,
    • urazom i kontuzjom,
    • utrwaleniu złych schematów ruchu.

W dużym skrócie rehabilitacja ortopedyczna pomaga poprawić wydolność ogólną organizmu oraz w jak największym stopniu przywrócić utracone funkcje narządu ruchu.

Jak widać, jest wiele argumentów przemawiającym za tym, by korzystać z rehabilitacji ortopedycznej. Jeśli jednak wciąż masz wątpliwości, czy w przypadku twoich dolegliwości byłaby ona wskazana, najlepszym rozwiązaniem będzie umówienie się na konsultację do ortopedy lub fizjoterapeuty. Przyjrzą się oni twoim dolegliwościom i odpowiedzą na wszystkie twoje pytania dotyczące problemów, z którymi się zmagasz. Nie zwlekaj z wizytą, ponieważ w schorzeniach narządu ruchu czas również odgrywa bardzo ważną rolę. Im wcześniej twoje dolegliwości zostaną zdiagnozowane, tym szybciej lekarz będzie mógł rozpocząć leczenie.

To top