Nie da się ukryć, że kontuzje są nieodłącznym elementem uprawiania sportu, ale dobra wiadomość jest taka, że wielu z nich można uniknąć lub ograniczyć je do minimum. Dlatego właśnie fizjoterapia w sporcie zajmuje wciąż tak ważne miejsce. Dzięki nowoczesnym technikom i specjalistycznym urządzeniom dziś jeszcze bardziej niż kiedykolwiek, sportowcy mogą liczyć na skuteczne wsparcie w ich karierze i zdobywaniu kolejnych trofeów.
Czym jest fizjoterapia sportowa?
Fizjoterapia w sporcie jest kluczowym elementem skutecznego powrotu do zdrowia po kontuzji lub operacji. Nie jest to jedyny element, ale jeden z najważniejszych, który pozwala na powrót do pełnej aktywności sportowej z nową perspektywą i jeszcze lepszym nastawieniem.
Fizjoterapeuta sportowy zajmuje się zarówno profilaktyką, jak i leczeniem doznanych urazów u sportowców. Oba te obszary są bardzo ważne i trudno tak naprawdę wyobrazić sobie rozgrywki sportowe bez udziału tego specjalisty. Dobierając i stosując umiejętnie różne techniki fizjoterapeutyczne u sportowców, jest on w stanie skutecznie pomóc im w podniesieniu sprawności fizycznej, a tym samym przyczynić się do ich sukcesów i rozwoju kariery sportowej.
Fizjoterapia sportowa obejmuje leczenie doznanych przez sportowców urazów oraz pomoc w szybkim powrocie do pełnej sprawności fizycznej i psychicznej. Drugim jej ważnym, o ile nie ważniejszym zadaniem jest zapobieganie tymże urazom. O wiele większe szanse na wygraną ma bowiem zawodnik, który nigdy nie doznał poważnego urazu, niż ten, który cyklicznie się z nimi zmaga i zamiast na boisku czy bieżni, spędza czas na sali rehabilitacyjnej.
Dlaczego fizjoterapia w sporcie jest taka ważna?
O tym, jak ważna jest rola fizjoterapeuty, świadczy fakt, że towarzyszy on sportowcom na różnych etapach ich sportowej kariery. Oznacza to, że zarówno czeka na nich na sali rehabilitacyjnej, by pomagać w szybkim powrocie do zdrowia i pełnej sprawności po przebytym zabiegu, jak i poza nią.
Wsparcie rehabilitacyjne po doznanym urazie
Fizjoterapeuta sportowy opiekuje się sportowcem na każdym etapie jego zdrowienia i wracania do sił. Nie zawsze jest obecny w trakcie diagnozowania. Na pewno jednak zjawia się w pierwszych godzinach po operacji, by zająć się pionizowaniem.
Przeczytaj też: Amp futbol – jak wygląda praca fizjoterapeuty w tej dyscyplinie sportu
Kolejne dni i tygodnie to spotkania na sali rehabilitacyjnej, gdzie pod jego okiem zawodnik wykonuje specyficzne, indywidualnie dobrane ćwiczenia. Fizjoterapeuta ustala też plan i rodzaj ćwiczeń do samodzielnego wykonywania poza salą. Normalizując napięcia mięśniowe w trakcie prowadzonej terapii, zmniejsza ryzyko powstania kolejnej kontuzji.
Fizjoterapeuta sportowy obecny jest również w miejscu, gdzie sportowiec zwykle trenuje. Pomaga mu w ten sposób stopniowo obciążać operowany narząd ruchu, by nie zaburzać procesu gojenia.
Gdy zawodnik wraca do regularnych treningów, towarzyszy mu w tym fizjoterapeuta, aż do odzyskania przez niego pełnej sprawności ruchowej.
Wsparcie terapeutyczne poza salą rehabilitacyjną
Za sukcesami sportowymi zawodników stoi cały sztab szkoleniowy i zaplecze medyczne, w którym bardzo ważne miejsce zajmuje fizjoterapeuta. Towarzyszy on graczom w trakcie ważnych rozgrywek i zawodów, by dbać o ogólny stan ich zdrowia oraz reagować w razie pojawienia się kontuzji.
W ramach przygotowań do zawodów fizjoterapeuta bierze też udział w treningach. Pomaga mu to dostrzec zawodników, którzy najbardziej narażeni są na kontuzje. Dzięki temu może wdrożyć odpowiednie ćwiczenia, które temu zapobiegną. Nadzoruje też rozgrzewki, które są bardzo ważną częścią każdego treningu.
Wyjeżdża również na zawody, by na miejscu dbać o potrzeby medyczne, żywieniowe i psychologiczne zawodników. Do zadań fizjoterapeuty należy między innymi redukowanie stresu i utrzymywanie optymalnego poziomu gotowości sportowców do startu w zawodach.
Jego pomoc okazuje się też niezbędna w trakcie samych rozgrywek, gdzie udziela pierwszej pomocy, zabezpiecza urazy mięśniowo-szkieletowe. Towarzyszy też w trakcie leczenia szpitalnego w przypadku poważniejszych kontuzji.
Jak widać, rehabilitacja w sporcie odgrywa naprawdę ważną rolę. Można powiedzieć, że bez niej wielu zawodników nie osiągnęłoby takich sukcesów, jakie stały się ich udziałem.