Mobilność ruchowa to temat, nad którym mało kto się zastanawia w codziennym, zabieganym życiu. Niektórzy pojawiające się z nią problemy zrzucają na karb wieku, a inni uznają, że tak naprawdę od zawsze mieli niewielki zakres ruchu w stawach. Problem w tym, że z czasem brak mobilności staje się coraz większym ograniczeniem. I nie mówimy tu o trudnościach z dotknięciem palcami dłoni do podłogi w skłonie, czy ze zrobieniem mostka gimnastycznego.
Dbanie o mobilność to niezbędny warunek dla pełnej aktywności przez całe życie. Również w okresie starości, która nie musi kojarzyć się z trudnościami w poruszaniu się, wstawaniu z łóżka, czy zależnością fizyczną od innych osób przy wykonywaniu prostych, codziennych czynności. To nie wiek, a brak regularnego ruchu do tego prowadzi.
Zanim wrócisz do siedzącego stylu życia, sprawdź, jakie korzyści niesie ze sobą codzienna dbałość o mobilność. Tym bardziej że nie wymaga ona ani wiele czasu, ani dużego wysiłku z twojej strony.
Czym jest mobilność ruchowa?
Mobilność ruchowa u każdego człowieka może być inna. Wynika to zarówno z uwarunkowań genetycznych, jak i budowy szkieletowej. Niemniej jednak każdy z nas ma duży wpływ na nią i dlatego warto wykorzystać to w codziennym życiu. Aby tak było, najpierw musisz wiedzieć, czym jest owa mobilność (ang. mobility).
Mobilność ruchowa to zdolność, jaką posiadasz do wykonania pełnego i efektywnego ruchu w danym stawie. To, jak duży zakres ruchomości posiadasz, zależy nie tylko od samych stawów, ale też od mięśni, a dokładnie od ich rozciągnięcia i siły.
Zdolność ta nie jest czymś, co nabywasz dopiero w ciągu swojego życia, ale z którą się rodzisz. W obecnych czasach bardziej można mówić o utracie mobilności niż o jej rozwoju. Spowodowane to jest głównie siedzącym trybem życia, który nierzadko wymuszony jest przez rodzaj wykonywanej pracy, czy też konieczność spędzania kilku godzin za kierownicą pojazdu, którym do niej dojeżdżasz. To zaś prowadzi do ograniczeń ruchowych spowodowanych przykurczem tkanek i mięśni.
Jeśli nie uprawiasz żadnej dyscypliny sportowej i nie przepadasz za tego rodzaju aktywnością, również możesz dbać o swoją mobilność ruchową. Nie wymaga to dużego wysiłki, a jedynie systematyczności i kilku chwil każdego dnia. Co otrzymasz w zamian?
Mobilność ruchowa — jakie korzyści płyną z dbania o nią
Dbanie o mobilność ruchową niesie ze sobą korzyści, których doświadczać będziesz przez całe życie, aż do późnej starości. To właśnie pod koniec życia wiele osób ma problemy z poruszaniem się i nie może liczyć na zbyt duży zakres ruchu poszczególnych stawów. Jeśli nie chcesz tego doświadczyć, zacznij już dziś dbać o mobilność ruchową. Nie tylko zmniejszysz w ten sposób ryzyko urazów oraz kontuzji stawów, ścięgien i mięśni, ale doświadczysz wielu korzyści zarówno w codziennym życiu osobistym, jak i zawodowym. Jeśli natomiast uprawiasz sport, dbając o mobility, również zwiększysz swoje możliwości.
Gdy zadbasz o mobilność ruchową:
- skorygujesz wady postawy swojego ciała,
- zwiększysz zakres ruchu stawów,
- poprawisz cechy motoryczne i ekonomikę ruchu,
- przyspieszysz procesy regeneracyjne nawet po bardzo dużym wysiłku fizycznym,
- spowolnisz, a nawet wyeliminujesz ograniczenia ruchowe, które u wielu ludzi pojawiają się wraz z wiekiem.
Z czasem korzyści z treningu mobilności zaczniesz czuć nie tylko bezpośrednio po nim, ale też od pierwszych chwil po przebudzeniu, gdy po nocnym odpoczynku twoje ciało wraca do aktywności. Gdy jesteś młody, wstanie z łóżka nie stanowi problemu, ale przy siedzącym trybie życia, który z wiekiem staje się coraz powszechniejszy, tego typu czynności nie będą już takie proste. Na szczęście możesz temu zapobiec.
Jak dbać o mobilność ruchową?
Jeśli chcesz skutecznie zadbać o swoją mobilność ruchową, niezbędna jest systematyczność. Nie musisz jednorazowo korzystać ze wszystkich poniższych propozycji ćwiczeń. Ważne, byś każdego dnia znalazł czas na jedną z nich, a na efekty nie będziesz musiał długo czekać.
Rolowanie
Rolowanie do forma automasażu z wykorzystaniem wałka z twardej pianki lub piłki do tenisa. W jego trakcie pobudzasz włókna kolagenowe i powięzi oraz zdejmujesz obecne w mięśniach napięcie. To również cenny element treningu, który na początku pobudza mięśnie do pracy, a po zakończonych ćwiczeniach wywołuje efekt rozluźnienia.
Gdy rolowanie stosować będziesz systematycznie, zwiększysz zakres ruchomości stawów, obniżysz poziom stresu i zmniejszysz dokuczający ból mięśni.
Stretching
Tego rodzaju ćwiczenia to nieodzowna część każdego treningu, a przynajmniej tak powinno być, aby dobrze się do niego przygotować i go zakończyć. Stretching to również doskonały sposób na zwiększenie swojej mobilności ruchowej. Nie wymaga zakupu sprzętu, a jedynie wolnej przestrzeni, dzięki czemu śmiało możesz go wykonywać w pokoju.
Dzięki prostym ćwiczeniom rozciągającym zwiększysz zakres ruchomości stawów i rozciągniesz przykurczone z powodu siedzącego trybu życia mięśnie.
W praktyce warto stosować zarówno stretching dynamiczny, jak i statyczny. W stretchingu dynamicznym ruchy wykonujesz w miarę szybko w ramach dostępnego dla mięśni zakresu. Z kolei stretching statyczny to utrzymywanie rozciągniętej pozycji ciała przez kilkadziesiąt sekund i wracanie do pozycji wyjściowej.
Przeczytaj także: Stretching, czyli rozciąganie mięśni – kiedy warto go stosować
Ćwiczenia z użyciem taśm Thera-Band
Choć same w sobie bardzo proste, taśmy te potrafią skutecznie poprawić pracę ścięgien, więzadeł, stawów i mięśni. Tym samym zwiększą elastyczność twojego ciała, poprawią stabilizację oraz zwiększą zakres ruchomości poszczególnych stawów. Regularne ćwiczenia z użyciem taśm Thera-Band pozytywnie wpłyną też na twoją postawę ciała, sylwetkę, koordynację ruchową i ogólną kondycję. Dobrym i przynoszącym duże korzyści pomysłem, jest łączenie ćwiczeń z wykorzystaniem taśm, ze stretchingiem i rolowaniem. Dzięki temu uzyskasz jeszcze lepsze efekty całego treningu wpływającego na mobilność ruchową.
Przeczytaj także: Taśmy Thera-Band – dlaczego warto z nich korzystać?
Niezależnie od tego, w jakim jesteś wieku, w każdej chwili możesz zacząć dbać o mobilność ruchową. Dzięki temu poza zwiększeniem ruchomości stawów, wzmocnisz też gorset mięśniowy, zmniejszysz uczucie sztywności i polepszysz swoje samopoczucie.