Fizjoterapeuta to jeden z pracowników ochrony zdrowia, który jest ważnym ogniwem w procesie leczenia. Szeroki zakres jego kompetencji sprawia, że możesz skorzystać z jego pomocy zarówno jako formy terapii, jak i w ramach działań profilaktycznych.
Oto najważniejsze informacje na ten temat. Pomogą ci one określić, kiedy iść do fizjoterapeuty, a w jakim przypadku poprosić o pomoc innego specjalistę.
W jakich schorzeniach może ci pomóc fizjoterapeuta?
Ze względu na duże korzyści, jakie niesie ze sobą fizjoterapia oraz wiedzę i umiejętności posiadane przez osobę pracującą w tym zawodzie, fizjoterapeutę możesz spotkać zarówno w szpitalach i przychodniach, jak i w przedszkolach, szkołach rodzenia, czy klubach sportowych.
I choć wiele kojarzy go ze schorzeniami ortopedycznymi i traumatologicznymi, to nierzadko pomaga on też w trakcie leczenia chorób:
- neurologicznych,
- kardiologicznych,
- geriatrycznych,
- pulmonologicznych,
- reumatologicznych,
- ginekologicznych.
Fizjoterapeuta może pojawić się na każdym etapie leczenia. To w wielu przypadkach czyni jego pomoc kluczową nie tylko w procesie powrotu do zdrowia, ale też ważną dla planowanych zabiegów operacyjnych.
Kiedy iść do fizjoterapeuty i skorzystać z jego pomocy?
Ze względu na to, iż wiele chorób może powodować dolegliwości ze strony układu ruchu, z pomocy fizjoterapeuty możesz skorzystać nie tylko w przypadku urazów ortopedycznych. Powinieneś też wiedzieć, że fizjoterapeuta w wielu przypadkach nie jest w stanie w jednej chwili uwolnić cię od bólu, który dokucza ci od dłuższego czasu. Niestety wiele osób zwleka z wizytą do momentu, gdy ból jest nie do zniesienia, a wtedy oczekuje, że fizjoterapeuta w magiczny sposób to zmieni.
Dlatego pomyśl o skorzystaniu z jego pomocy, zanim dolegliwości przybiorą na sile. Niezależnie, czy zmagasz się z chorobą przewlekłą, czy jesteś po zdiagnozowaniu schorzenia na tle neurologicznym, czy też przeszedłeś zabieg operacyjny, wizyta u fizjoterapeuty może ci bardzo pomóc.
Fizjoterapia związana z zabiegiem operacyjnym
Najczęstszą formą rehabilitacji związanej z zabiegiem operacyjnym jest ta, która ma miejsce po jego zakończeniu. Coraz częściej jednak fizjoterapeuta bierze udział w przygotowaniu pacjenta do operacji.
Fizjoterapia przedoperacyjna
Choć zwykle fizjoterapia kojarzona jest z postępowanie pooperacyjnym, to równie ważna może się okazać jeszcze przed zabiegiem. Możesz z niej skorzystać nie tylko przed operacją dotyczącą narządu ruchu, ale też zabiegiem neurochirurgicznym, onkologicznym, czy ginekologicznym. Stosowana jest też u pacjentów, którzy przygotowują się do zabiegów zmniejszania żołądka.
Zadaniem fizjoterapeuty na tym etapie leczenia może być:
- zwiększenie siły mięśniowej oraz aktywizacja mięśni, które mogły ulec osłabieniu z powodu doznanego urazu,
- odbudowa poczucia własnego ciała,
- zwiększenie elastyczności tkanek w miejscu, które poddane będzie operacji.
Ważnym celem jest też zmniejszenie bólu oraz obrzęku, jeśli takowe występują.
Fizjoterapia pooperacyjna
W przypadku wielu zabiegów operacyjnych rehabilitacja wdrażana jest już w pierwszych godzinach, gdy tylko pacjent odzyska świadomość lub ustąpi zastosowane wcześniej znieczulenie. Zadaniem fizjoterapeuty jest pomoc w jak najszybszym powrocie do pełnej sprawności lub takiej, jaka jest w danym przypadku możliwa.
Celem zarówno ćwiczeń jak zabiegów jest zmniejszenie bólu, obrzęków i stanu zapalnego. Fizjoterapeuta zapobiega też zanikom i osłabieniu mięśni oraz przerostom blizn. Jego działania rozłożone w czasie przyspieszają gojenie się tkanek, wzmacniają stawy i mięśnie oraz poprawiają zakres ruchomości w operowanej części ciała.
Pomoc przy dolegliwościach bólowych
Możesz też iść do fizjoterapeuty w przypadku wystąpienia dolegliwości bólowych. I choć nie zawsze od razu ustąpią, to zdarzają się sytuacje, że wystarczy jedna wizyta, by dolegliwości zmniejszyły się lub ustąpiły już po jednym spotkaniu z fizjoterapeutą. Dlatego nie warto zwlekać z wizytą, ponieważ ból to objaw konkretnego schorzenia, a to z czasem może ulec pogłębieniu.
Konsultacja fizjoterapeutyczna może okazać się bardzo pomocna między innymi w przypadku:
- bólu mięśni i kręgosłupa,
- migreny,
- dolegliwości wynikających z ograniczenia ruchomości w stawach,
- rwy kulszowej i barkowej,
- bóli napięciowych,
- przeciążeń mięśniowych.
Fizjoterapia w profilaktyce urazów i schorzeń
Nie musisz czekać, aż coś cię zaboli, by iść do fizjoterapeuty. O wiele lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z jego wsparcia w ramach działań profilaktycznych. Specjalista ten pomoże ci zarówno wtedy, gdy chcesz zwiększyć swoją aktywność fizyczną przez uprawianie wybranej dyscypliny sportowej, jak i zadbać o właściwą postawę ciała, czy dobrać ćwiczenia do aktualnych możliwości kondycyjnych.
Fizjoterapeuta może ci zaproponować ćwiczenia:
- wzmacniające mięśnie — wpłyną pozytywnie na stabilność stawów i zmniejszą ryzyko urazów,
- rozciągające — pomogą zwiększyć elastyczność mięśni i stawów,
- na poprawę postawy — fizjoterapeuta nie tylko pomoże skorygować początkowe objawy wad postawy, ale też wskaże elementy stylu życia, które należy zmienić, by nie dochodziło do przeciążeń i skrzywień.
Profilaktyka to też edukacja na temat zdrowych nawyków, które warto wprowadzić do swojego życia. Mowa tu między innymi o zajmowaniu odpowiedniej pozycji siedzącej w pracy biurowej i za kierownicą oraz unikanie powtarzających się ruchów i czynności, które mogą doprowadzić do mikrourazów i zwiększyć ryzyko kontuzji.
Jest jeszcze jeden powód, dla którego warto skorzystać z pomocy fizjoterapeuty. To macierzyństwo i rodzicielstwo. Fizjoterapeuta pomaga też kobietom w okresie ciąży, gdy ich kręgosłup i cały układ szkieletowy jest mocno przeciążony. Ból może być w tej sytuacji wywołany zarówno przez mocniej wygięty kręgosłup, jak i rozkurczanie miednicy. Pomocne w tej sytuacji mogą się okazać plastry, które stosowane są w ramach terapii kinesiology taping.
To nie wszystko, ponieważ wizyta u fizjoterapeuty wskazana jest też w pierwszych miesiącach po urodzeniu. Tym razem jednak pacjentem będzie dziecko, ponieważ pewne objawy mogą wskazywać na zaburzenia w rozwoju lub napięciu mięśniowym. Mogą też być spowodowane niewłaściwą pielęgnacją noworodka. W każdym z tych przypadków przyda się zarówno pomoc w formie działania, jak i edukacji rodziców.