12 korzyści ze wspinania się na ściance

12 korzyści ze wspinania się na ściance

Miłośników wspinaczki można znaleźć zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci. Nierzadko przychodzą oni całymi rodzinami i w miłej atmosferze spędzają aktywnie wolny czas. Jeśli jeszcze nie dołączyłeś do grupy entuzjastów tej aktywności sportowej, być może przekonają cię korzyści ze wspinania się na ściance. Choć wydawać by się mogło, że to bardzo statyczna forma aktywności, to nic bardziej mylnego. Gdy tylko zaczniesz regularnie przychodzić na ściankę, bardzo szybko odczujesz pozytywne zmiany nie tylko w ciele fizycznym, ale też w samopoczuciu i ogólnej kondycji psychicznej.

Najważniejsze korzyści ze wspinania się — nie tylko zdrowotne

Ścianka wspinaczkowa to bardzo popularna forma aktywności fizycznej. Nie tylko pozwala na odpoczynek od urządzeń mobilnych i przesiadywania przed komputerem, ale też niesie ze sobą wiele korzyści dla zdrowia fizycznego oraz psychicznego. Oto najważniejsze z nich:

1. Większa siła mięśniowa

We wspinanie zaangażowane są mięśnie w różnych częściach twojego ciała. Regularne wspinanie się i odpowiednie dawkowanie poziomu trudności zwiększać będzie siłę oraz wytrzymałość mięśni nóg (uda i łydki), rąk, ramion, pleców, brzucha i klatki piersiowej.

2. Lepsze zdolności motoryczne

Podczas wspinania się na ściance każdy twój ruch musi być bardzo precyzyjny, a części ciała mocno ze sobą skoordynowane. Regularne ćwiczenia pozwolą ci rozwinąć i wzmocnić najważniejsze cechy motoryczne. Należą do nich:

  • wytrzymałość,
  • siła,
  • zręczność,
  • gibkość,
  • koordynacja ruchowa.

Dzięki temu rozwiniesz i utrzymasz kompleksową sprawność, która przyda ci się w różnych sytuacjach zarówno zawodowych, jak i osobistych. Tego rodzaju aktywność nie pozostanie też bez wpływu na uprawiane przez ciebie inne dyscypliny sportowe.

Młoda dziewczyna na ściance. korzyści ze wspinania się na ściance

3. Lepsza praca serca i układu krążenia

Wspinanie się na ściance to jedna z form ćwiczeń aerobowych i można ją porównać do intensywnego biegu. W tym czasie praca serca przyspiesza do poziomu, który zwykle osiągają osoby wykonujące ćwiczenia kardio. Dzięki większemu przepływowi krwi, twój organizm jest lepiej dotleniony, z czego korzyści odnosi zarówno twoje serce, jak i płuca, skóra, czy też mózg.

4. Poprawa elastyczności

Większa elastyczność mięśni i stawów to kolejne korzyści ze wspinania się na ściance. Od pierwszego podciągnięcia się i stanięcia na najniższym stopniu ścianki, twoje mięśnie i stawy zaczynają wytężoną pracę. Napinają się i luzują, w zależności od wykonywanych przez ciebie ruchów i stopnia trudności danej ścianki. Regularne wspinanie się sprawi, że zwiększy się zakres ruchu w twoich stawach. Wpłynie to nie tylko na zdolność do pokonywania ścianek o coraz trudniejszym układzie podparć i uchwytów. Pozytywnie wpłynie też na postawę twojego ciała. A większa elastyczność tkanek to też mniejsze ryzyko urazów.


Przeczytaj także: Rodzaj aktywności fizycznej – czym się kierować przy wyborze


Inne korzyści ze wspinania się na ściance wspinaczkowej

Nie tylko mięśnie i stawy czerpią ogromne korzyści w trakcie wspinania się. Ten rodzaj aktywności dobrze zadziała też na twoją psychikę, emocje i umysł. Poza większą siłą mięśniową i dobrą sylwetką regularne wspinanie się:

  • 5. zredukuje twój stres — uwolnisz więcej endorfin, co wpłynie na poprawę nastroju i zmniejszy odczuwanie bólu,
  • 6. zwiększy twoją samodyscyplinę i wytrwałość — a to z pewnością przyda się zarówno w trakcie nauki i pracy, jak i w osiąganiu twoich osobistych, życiowych celów,
  • 7. poprawi twoją koncentrację — co możesz wykorzystać przy realizacji ważnych projektów i zdobywaniu nowych umiejętności,
  • 8. pomoże rozwinąć zdolność planowania przestrzennego,
  • 9. polepszy koordynację wzrokowo-ruchową — tego rodzaju korzyści mogą okazać się bardzo cenne szczególnie w przypadku najmłodszych miłośników ścianki wspinaczkowej; lepsza koordynacja pozytywnie wpłynie na ich umiejętności pisania, rysowania, czy samodzielność przy wykonywaniu czynności związanych z ubieraniem, czesaniem, czy myciem,
  • 10. wzmocni pewność siebie i poczucie wartości — zdobywanie kolejnych stopni na ściance utwierdzi cię w przekonaniu, że jesteś w stanie osiągać więcej, niż ci się wydawało, co łatwo przełożyć na inne dziedziny życia,
  • 11. zintegruje cię społecznie — wspinanie wymaga współpracy z trenerem oraz z innymi uczestnikami tej aktywności,
  • 12. pomoże spalić nadmiar kalorii i zrzucić zbędne kilogramy — wspinaczka na ściance motywuje do podejmowania też innych działań, których celem jest pozbycie się nadwagi, ponieważ im jesteś cięższy, tym trudniejsze jest utrzymanie się na ściance.

Dzieci uczą się wspinać na ściance pod okiem instruktora

Jak bezpiecznie wspinać się na ściance?

Jeśli chcesz odnieść jak największe korzyści ze wspinania się na ściance, powinieneś ograniczyć do minimum ryzyko kontuzji. Do tego zaś niezbędne jest przestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa związanych z tą aktywnością. Ich znajomość i praktyczne stosowanie dotyczy zarówno początkujących, jak i zaawansowanych miłośników ścianki wspinaczkowej.

Dlatego:

  • zdobądź teoretyczną i praktyczną wiedzę na temat prawidłowych technik wspinania się — najlepszym sposobem jest skorzystanie z pomocy doświadczonych wspinaczy i trenerów, czy to w ramach szkolenia grupowego, czy też na lekcjach indywidualnych,
  • zaopatrz się w odpowiedni sprzęt — mowa tu przede wszystkim o butach do wspinaczki oraz uprzęży, linach i karabinkach, dobrze dostosowanych do twojego ciała,
  • mierz siły na zamiary — zawsze dostosowuj poziom trudności ścianki do swoich aktualnych umiejętności,
  • wspinaj się z zaufanym partnerem — to bardzo ważny element wspinaczki, ponieważ twoje bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od osoby na dole, która trzyma linę chroniącą cię przed upadkiem, gdy nagle odpadniesz od ścianki,
  • bądź ostrożny i zwracaj uwagę na inne osoby na ściance — brawura, pośpiech, lekkomyślność i przecenianie swoich umiejętności może doprowadzić do wypadku, w którym ucierpią też inne osoby.

Akcesoria do wspinaczki

Pamiętaj, że wspinanie się na ściance jest aktywnością związaną z pewnym ryzykiem. Dlatego ważne jest, aby przestrzegać powyższych wskazówek i zachować zdrowy rozsądek i tym samym uniknąć kontuzji oraz upadków.

To top