Ile trwa rehabilitacja po operacji barku i na czym polega?

Ile trwa rehabilitacja po operacji barku i na czym polega?

Rehabilitacja po operacji barku to niezbędny elementy w procesie leczenia. I choć niektórzy zastanawiają się, czy można ten czas przyspieszyć, skrócić i ograniczyć do minimum, to zwykle muszą zaakceptować fakt, że w tym przypadku nie ma dróg na skróty.

Jeśli więc czeka cię zabieg operacyjny w obrębie barku i zależy ci na powrocie do pełnej sprawności, potraktuj bardzo poważnie ten etap leczenia pooperacyjnego. Pamiętaj, że osiągnięcie jak największych korzyści z zabiegu zależy nie tylko od lekarza operującego. Kluczowa jest też twoja współpraca z fizjoterapeutą i pełne zaangażowani w proces rehabilitacji.

Jak długo trwa rehabilitacja po operacji barku i jakie zabiegi wchodzą w jej skład?

Dlaczego rehabilitacja po operacji stawu barkowego jest taka ważna?

Operacja barku, niezależnie od wcześniej doznanego urazu, to ingerencja w struktury stawu i okolicznych tkanek. Nawet gdy przeprowadzana jest małoinwazyjną metodą artroskopową, twój organizm potrzebuje czasu i wsparcia, by uszkodzone elementy barku zregenerowały się i wróciły do pełnej sprawności. Nie wystarczy jednak bezczynnie siedzieć i chronić bark przez najmniejszym wysiłkiem, ruchem, czy obciążeniem. Wręcz przeciwnie, ruch jak najbardziej jest wskazany, ale taki, który korzystnie wpłynie na operowane miejsce.

Tym właśnie zajmuje się fizjoterapeuta. Dobiera on indywidualnie zestaw zabiegów, technik i ćwiczeń do potrzeb twojego ciała. Bierze przy tym pod uwagę twój wiek, ogólny stan zdrowia, prowadzony przed urazem styl życia oraz wszelkie przeciwwskazania do stosowania wybranych przez niego metod terapeutycznych. Dobrze prowadzona rehabilitacja po operacji barku pomoże ci w odzyskaniu ruchomości i stabilności w operowanym stawie. Tym samym unikniesz przykurczu mięśniowego i torebkowego. Dzięki poprawie elastyczności tkanek miękkich twoja ruchomość będzie się zwiększać, a dolegliwości bólowe stopniowo zanikać.

Ile trwa rehabilitacja po operacji barku?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Choć mowa tu o jednym stawie, czyli barku, to różny może być rodzaj uszkodzenia i tym samym zakres działań naprawczych przeprowadzonych w ramach artroskopii barku. Jeśli nie będzie on duży, rehabilitacja może zakończyć się przed upływem 2 miesięcy. Gdy jednak uraz był poważniejszy i tym samym niezbędna była rekonstrukcja uszkodzonej części stawu, powinieneś liczyć się z okresem nawet półrocznym.

Innym czynnikiem, który wpływa na to, ile trwa rehabilitacja po operacji barku, jest styl życia, który prowadziłeś przed zabiegiem. Jeśli należysz do osób aktywnych, uprawiasz sport i twój organizm jest w dobrej kondycji, procesy regeneracyjne przebiegać będą szybciej. Jak łatwo się domyślić, inne też będzie twoje zaangażowanie w ćwiczenia wyznaczane przez rehabilitanta. Im większa jest motywacja w powrocie do pełnej sprawności, tym większe szanse na dobrą współpracę po obu stronach.

bark


Przeczytaj także: Urazy barku jakich można się nabawić nie tylko w pracy


Każda osoba jest inna, dlatego niektórzy pacjenci mogą potrzebować więcej czasu na pełne wyzdrowienie. Inni zaś mogą wrócić do pełnej sprawności szybciej.
To wszystko sprawia, że okres rehabilitacji bywa bardzo różny w przypadku różnych pacjentów. Konkretne informacje na temat czasu jej trwania przekaże ci sam fizjoterapeuta. Zrobi to po przeprowadzeniu wywiadu medycznego i zapoznaniu się z twoją dokumentacją medyczną.

Na czym polega rehabilitacja po artroskopii barku?

W przypadku artroskopii barku rehabilitację zwykle można zacząć już na drugi dzień po zabiegu. Dzięki temu od samego początku będziesz pod dobrą opieką specjalisty. Dowiesz się, jakie zabiegi cię czekają oraz otrzymasz niezbędne zalecenia dotyczące postępowania pooperacyjnego. Mowa tu o czynnościach i działaniach, których w tym okresie powinieneś unikać i na co zwracać uwagę, by sobie nie zaszkodzić. Na pewno powinieneś się przygotować na aktywny czas i wykonywać ćwiczenia domowe, które przygotuje dla ciebie terapeuta.

Rehabilitacja po operacji barku zawiera ćwiczenia, których celem jest pobudzenie stymulacji nerwowo-mięśniowej, poprawa stabilizacji, siły mięśniowej i elastyczności tkanek oraz priopriocepcja. Niezbędne w powrocie do pełnej sprawności jest też stopniowe zwiększanie siły mięśniowej kończyny górnej oraz poprawa dynamiki barku.

Rehabilitant może w swoje pracy wykorzystać zabiegi fizykoterapeutyczne. Do wyboru ma między innymi:

  • masaż tkanek głębokich,
  • laseroterapię,
  • ultradźwięki,
  • magnetoterapię,
  • krioterapię,
  • prądy TENS,
  • elektrostymulację.

W celu zmobilizowania łopatki i zapewnienia lepszej stabilizacji oraz pobudzenia operowanych obszarów do intensywniejszej regeneracji rehabilitant może też zastosować kinesiology taping.

Kinesiology taping barku. Ile trwa rehabilitacja po operacji barku i na czym polega FB

Celem ćwiczeń oraz zabiegów jest zarówno zmniejszenie dolegliwości bólowych i obrzęku, które zwykle pojawiają się po operacji, jak i uzyskanie pełnego zakresu ruchomości w stawie barkowym. Rehabilitacja po operacji barku pomoże ci też odzyskać stabilność w stawie oraz zwiększy siłę ręki. Dzięki temu bez problemu wrócisz do czynności zawodowych i domowych.

W końcowym etapie rehabilitant może wprowadzić aktywności, które w jeszcze większym stopniu pomogą ci wrócić do wcześniejszych aktywności sportowych, jeśli takowe uprawiałeś. Mogą one przybrać formę pływania, jazdy na rowerze, czy podnoszenia ciężarów. Powinieneś przy tym zwracać uwagę na sygnały płynące z ciała i stopniowo zwiększać intensywność ćwiczeń oraz wielkość obciążeń. Nie powinny one jednak powodować dyskomfortu ani bólu.

To top