Wymiana stawu biodrowego to zabieg, który pozwala na przywrócenie ruchomości i uwalnia od często długotrwałego bólu. Wiele osób przed operacją zastanawia się, jak trwała jest endoproteza i czy po zabiegu będą mogli wrócić do codziennych zajęć. Okazuje się, że nie ma powodu do obaw. Przy dzisiejszych technikach operacyjnych, fiksacja implantów endoprotezy stawu biodrowego w kości daje naprawdę dobre i wysoce zadowalające efekty.
Jak dokładnie instalowana jest endoproteza stawu biodrowego i od czego zależy dobór odpowiedniej metody jej stabilizacji w kości?
W jaki sposób elementy endoprotezy biodra stabilizowane są w kości?
Do wyboru są dwie metody fiksacji. Jest to fiksacja implantów endoprotezy stawu biodrowego:
- cementowa,
- bezcementowa.
Wybór metody zależy od jakości tkanki kostnej pacjenta.
Cementowa fiksacja implantów endoprotezy stawu biodrowego
W przypadku kruchej kości osteoporotycznej lekarz stosuje tak zwany cement kostny. To specjalny dwuskładnikowy klej, który w ciągu 10 minut od wymieszania składników osiąga pełną twardość. Mieszanie składników cementu odbywa się w warunkach podciśnienia. Dodatkowo warstwa cementu powinna być jak najmocniej dociśnięta do dobrze wypłukanej, suchej tkanki kostnej. Dzięki temu cement będzie mógł jak najgłębiej wniknąć w głąb porowatej struktury.
Bezcementowa fiksacja implantów endoprotezy stawu biodrowego
Lekarze częściej wybierają metodę bezcementowej fiksacji implantów endoprotezy stawu biodrowego. To właśnie tę metodę lekarz wybiera w przypadku pacjentów z dobrą jakością tkanki kostnej. Zapewnia ona odpowiednią odporność mechaniczną na wbicie implantu w celu jego zakotwiczenia bez użycia wcześniej omawianego cementu.
Aby osiągnąć maksymalnie wydajny stopień dopasowania do kształtu implantów, przed wbiciem docelowego implantu, chirurg ortopeda odpowiednio przygotowuje i kształtuje panewkę kostną stawu biodrowego oraz część bliższą kości udowej. Dodatkowo może on element panewkowy endoprotezy dodatkowo dokręcić śrubami, jeśli ma jakąkolwiek wątpliwość co do stabilności fiksacji.
W ciągu kilku tygodni od tak przeprowadzonej operacji porowata powierzchnia implantu integruje się biologicznie z kością. Zapewnia to trwałe umocowanie endoprotezy na wiele lat.
Przeczytaj także: Dwa dni po operacji biodra – czy można już normalnie funkcjonować?
Czy jest różnica między obiema metodami fiksacji?
Obie metody są bardzo dobre, wręcz doskonałe i porównywalne. Ich zastosowanie jest uzależnione praktycznie wyłącznie od jakości tkanki kostnej. To zaś automatycznie sprawia, że lekarz kwalifikuje pacjentów młodszych do endoprotez bezcementowych, a pacjentów w bardzo podeszłym wieku — do cementowych. Ostateczną decyzję o metodzie fiksacji może on tak naprawdę podjąć w trakcie operacji, na podstawie bezpośredniej oceny wytrzymałości kości. Może też obie techniki fiksacji mieszać, co nazywane jest fiksacją hybrydową.
Czy metoda fiksacji ma wpływ na sposób, intensywność i długość rehabilitacji?
Jak wynika z doświadczenia ortopedów pracujących w Centrum Ortopedycznym Novum Ortopedia, przebieg rehabilitacji, zalecane obciążenia i ćwiczenia nie różnią się zasadniczo w zależności od zastosowanej metody fiksacji implantów endoprotezy. Niezależnie od tego, czy jest to cementowa, czy bezcementowa fiksacja implantów endoprotezy stawu biodrowego, prawidłowo zastosowana zapewnia doskonałą stabilność implantów. Dzięki temu możliwe jest natychmiastowe i pełne obciążanie operowanej kończyny.
Co warto zapamiętać?
Jak wynika z powyższych porównań, wybór metody fiksacji w głównej mierze zależy od jakości tkanki kostnej. Gdy okazuje się, że kość jest osteoporotyczna, czyli miękka i słabsza, co najczęściej ma miejsce u pacjentów starszych, lekarz ortopeda stosuj metodę fiksacji cementowej.
Natomiast w przypadku pacjentów młodszych lub pacjentów starszych, u których jakość tkanki kostnej jest dobra, a kość jest twarda i wytrzymała, stosuje on metodę fiksacji bezcementowej.
Tak naprawdę jednak, bez względu na to, jaką metodę lekarz zastosuje w trakcie operacji, zarówno cementowa, jak i bezcementowa fiksacja implantów endoprotezy stawu biodrowego daje dobre połączenie endoprotezy z kością. W praktyce oznacza to długoterminowe dobre wyniki. Umożliwiają one wczesne uruchomienie i rozpoczęcie rehabilitacji u pacjenta, i co za tym idzie, szybki powrót do zdrowia.
Jeśli od jakiegoś czasu odczuwasz dolegliwości bólowe w stawie biodrowym i masz coraz większe problemy z poruszaniem się, umów się na konsultację ortopedyczną. Dowiesz się, co jest przyczyną dolegliwości i otrzymasz skuteczną pomoc.
Gdyby okazało się, że jedynym skutecznym i trwałym sposobem na uwolnienie się od bólu jest wymiana zmienionego chorobowo stawu biodrowego na sztuczny, poznasz wszystkie szczegóły dotyczące zabiegu. Dowiesz się też, jak szybko będziesz mógł wrócić do codziennych aktywności.