Stosowanie małoinwazyjnych metod operacyjnych oraz wykorzystywanie wysokiej jakości materiałów przy produkcji protez i elementów używanych przy złamaniach to tylko kilka z wielu obszarów medycyny, gdzie wykorzystywane są najnowsze odkrycia. Nie mniejsze znaczenie w leczeniu mają też nowoczesne technologie w fizjoterapii i rehabilitacji. Korzyści ze stosowania urządzeń do terapii są nieocenione i znacząco przyspieszają proces powrotu do zdrowia oraz pełnej sprawności. Pozwalają też na bieżąco monitorować postępy w rehabilitacji, co dodatkowo motywuje pacjentów do jeszcze większego zaangażowania w regularne ćwiczenia.
Oto kilka wybranych metod terapeutycznych, w których zastosowano nowoczesne przyrządy do fizjoterapii i rehabilitacji.
Nowoczesne technologie w fizjoterapii i rehabilitacji
Fizjoterapeuci nieustannie podnoszą swoje kwalifikacji, by zdobywać coraz większe umiejętności i tym samym skuteczniej pomagać pacjentom w uwolnieniu od bólu i powrocie do zdrowia. Na co dzień w swojej pracy wykorzystują różne formy masażu, w tym masaż tkanek głębokich, terapię powięziową i manualną czy też proprioceptywne nerwowo-mięśniowe torowanie ruchu (PNF), które pomaga w nauce zaburzonego wzorca chodu. Stosują też autoadaptacyjną elektroterapię ENF, która pomaga przywrócić bioelektryczną równowagę komórek i sprzyja ich regeneracji.
Wykorzystują też nowoczesne urządzenia, które nie tylko urozmaicają stosowane przez nich metody terapeutyczne, ale przede wszystkich przyspieszają procesy naprawcze w organizmie po urazie i operacji. Wiele z nich pełni też funkcje analityczne i testowe, co pomaga na bieżąco monitorować postępy w prowadzonej rehabilitacji.
Nowoczesne technologie w fizjoterapii i rehabilitacji wykorzystuje między innymi:
Terapia TECAR
Transfer of Energy Capacitive And Resistive w skrócie TECAR to stosowana w rehabilitacji i fizjoterapia metoda wykorzystująca prąd elektryczny o wysokiej częstotliwości. Za pomocą specjalnych aplikatorów przekazywany jest on do mięśni, stawów i tkanek głębokich. Bardzo dobrze sprawdza się w leczeniu zapaleń, urazów, chorób mięśniowo-szkieletowych i jako wsparcie w łagodzeniu dolegliwości bólowych.
Terapia TECAR to sposób na pobudzanie mechanizmów odpowiedzialnych za regenerację do wzmożonego działania, co przyspiesza procesy naprawcze w organizmie. Tym samym uszkodzone mięśnie i stawy, zwłaszcza te po urazie i przebytych zabiegach operacyjnych, goją się dużo szybciej, co skraca okres rekonwalescencji.
Przezskórna Elektroliza EPTE
Nowoczesne technologie w fizjoterapii i rehabilitacji dostępne są również w formie urządzenia elektromedycznego EPTE, które pozwala na wykonanie przezskórnej elektrolizy. Tu również wykorzystywany jest prąd elektryczny, ale o małej mocy. Mikroprądy naśladują ładunki elektryczne i aktywizują komórki oraz uruchamiają procesy metaboliczne. Działają zarówno na skórę, jak i na tkankę mięśniową oraz naczynia krwionośne i limfatyczne. Rozluźniają przy tym skurcze lub napinają włókna mięśni.
Procesy regeneracyjne są tu uruchamiane poprzez nakłucia igłami do akupunktury, przez które aplikowane są mikroprądy galwaniczne. EPTE stosowane jest między innymi w terapii tendinopatii.
Technologia Kinect
Kinect to kolejne urządzenie, które pozwala wykorzystać nowoczesne technologie w fizjoterapii i rehabilitacji. Okazuje się, że wirtualna rzeczywistość sprawdza się nie tylko w grach, ale też może pomóc w zmotywowaniu do ćwiczeń osoby, które wymagają rehabilitacji.
Technologia Kinect łączy zabawę z rehabilitacją. W tym przypadku ćwiczenia to nie tylko mechaniczne ruchy, ale niezbędne działania, które są częścią gry. Właściwe wykonanie zadania nagradzane jest punktami i przejściem na kolejny poziom.
Urządzenie wyposażone w kamerę pozwala też odczytywać kilkadziesiąt elementów ciała. To zaś daje możliwość zbierania ważnych dany na temat schematu ruchu w wybranych obszarach.
Platforma stabilometryczna ALFA
To zaawansowane technologicznie urządzenie z jednej strony pomaga wykonać specjalistyczne testy, a z drugiej może być częścią efektywnej rehabilitacji. Posiada wbudowane interaktywne programy terapeutyczne, które dostosowane są do indywidualnych potrzeb danej osoby. Dzięki czujnikom ruchu śledzi zachowanie każdej części ciała, co w połączeniu z możliwością nagrywania pozwala na dokładną analizę wyników.
Platforma przeznaczona jest do pracy z pacjentami neurologicznymi i ortopedycznymi. Pomaga w rehabilitacji po udarze i urazach głowy oraz osobom z dysfunkcjami mięśniowymi. Sprawdza się też w rehabilitacji po złamaniach oraz zwichnięciach kolana i biodra. Elementy grywalizacji pozwalają na skuteczną rehabilitację równowagi, korygowanie postawy ciała i poprawę koordynacji mięśniowej.
AQUAI — Urządzenie do masażu membranowego
Masaż to jedna z częściej stosowanych przez fizjoterapeutów metod, które bardzo dobrze sprawdzają się w przypadku wielu schorzeń i dolegliwości oraz problemów mięśniowych. Tu również widać, jak nowoczesne technologie w fizjoterapii i rehabilitacji pomagają zwiększyć skuteczność zabiegów. Jednym z urządzeń, z którego możesz skorzystać w ramach rehabilitacji, jest wodne łóżko do masażu membranowego AQUAI. Z jego pomocą można masować całe ciało, wprowadzając je jednocześnie w stan relaksu i pobudzając produkcję endorfin.
Terapia z użyciem tego urządzenia:
- zwiększa:
- wchłanialność obrzęków,
- ruchomość kończyn,
- rozluźnienie całego ciała,
- poprawia:
- krążenie,
- elastyczność i wytrzymałość wiązadeł,
- obniża poziom stresu.
Urządzenie do rehabilitacji stawu kolanowego
Jeśli doznałeś urazu lub przeszedłeś zabieg w obrębie kończyn dolnych, pomocne w powrocie do zdrowia może się okazać urządzenie wykorzystujące opór elastyczny. JUPITER działa na zasadzie stopniowego i równomiernego zwiększania oporu w miarę wykonywania ruchów nogami. Doskonale sprawdza się zarówno w rehabilitacji ortopedycznej i sportowej, jak i neurologicznej i geriatrycznej. Wbudowane programy pozwalają śledzić postępy i tym samym motywować pacjenta do wykonywania kolejnych ćwiczeń w ramach rehabilitacji. Mogą też być dostosowane do jego indywidualnych potrzeb i aktualnych możliwości.
Egzoszkielet
Fizjoterapia przyrządowa dysponuje też jeszcze bardziej zaawansowanymi technologicznie urządzeniami, a jednym z nich jest egzoszkielet. Ten mechaniczny robot rehabilitacyjny pomaga w wykonaniu ruchu pacjentom z czterokończynowym porażeniem po poważnym urazie kręgosłupa. Urządzenie pomaga nie tylko przyjąć pozycję stojącą, ale też chodzić, co dla osób sparaliżowanych jest niezwykłym przeżyciem.
Źródło i inspiracja: