Wymiana stawu biodrowego – 3 powody, dla których warto zdecydować się na zabieg

Wymiana stawu biodrowego – 3 powody, dla których warto zdecydować się na zabieg

Jak ważne jest życie bez bólu, często doceniamy dopiero wtedy, gdy ten się pojawi i nie chce ustąpić.
Gdy zaczyna boleć biodro, na początku można to uznać za chwilowe, z nadzieją, że dolegliwości samoczynnie ustąpią. Kiedy jednak z każdym dniem jest coraz gorzej, a ból nasila się i utrudnia codzienne funkcjonowanie, trudno udawać, że nic się nie dzieje. Bo co, jeśli jego przyczyna jest na tyle poważna, że niezbędna będzie wymiana stawu biodrowego na sztuczny?

Decyzja o skorzystaniu z zabiegu wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego nie musi być czymś, co odwlekasz w nieskończoność, blokowana przez wiele obaw i niesprawdzonych opinii znalezionych w Internecie. Spróbuj spojrzeć na to, jak na zbiór wielu korzyści i zmianę na lepsze. Coś, co może cię pozytywnie zaskoczyć i czego w przyszłości z pewnością nie tylko nie będziesz żałować, ale też będzie sobie za to wdzięczny.
Dlaczego warto zdecydować się na zabieg wymiany stawu biodrowego i jak zmieni się twoje życie po jego przeprowadzeniu?

Kiedy wskazane jest wszczepienie endoprotezy stawu biodrowego?

Bardzo możliwe, że przy nasilających się dolegliwościach bólowych niejeden raz zastanawiałeś się, czy naprawdę konieczna jest wymiana biodra. Sam jednak nie jesteś w stanie tego stwierdzić, ponieważ dopiero dokładna diagnostyka oparta na badaniach fizykalnych, obrazowych i fizjoterapeutycznych może dać ostateczną odpowiedź.

Dlatego bardzo ważna jest konsultacja ortopedyczna. W jej trakcie lekarz ortopeda przeprowadzi z tobą dokładny wywiad medyczny. Sprawdzi też zakres ruchu w bolącym stawie i przeprowadzi niezbędne, wspomniane wcześniej badania. Dopiero na ich postawie będzie mógł stwierdzić, czy może jednak na początek w twoim przypadku wystarczy zastosować wybrane metody leczenia zachowawczego. Jeśli tak będzie, ale po określonym czasie okaże się, że tego rodzaju terapia nie przyniosła spodziewanych rezultatów i dolegliwości bólowe nie ustąpiły oraz nie udało się przywrócić pełnej ruchomości w stawie, niezbędna może się okazać wymiana stawu biodrowego na sztuczny.

Objawy, które powinny cię skłonić do wizyty u ortopedy to ból biodra, który nie tylko jest dokuczliwy, ale też sprawia, że nie możesz bez problemu stawać na nodze. Dodatkowym sygnałem, że w biodrze doszło do zmian chorobowych, jest coraz większe ograniczenie ruchomości w stawie. Wszystko to sprawia, że utrudnione jest twoje codzienne funkcjonowanie, zaburzony zostaje wzorzec chodu i musisz rezygnować z kolejnych ulubionych aktywności.

Kobieta trzyma się za bolące biodra - kiedy wskazana jest wymiana stawu biodrowego

Wymiana stawu biodrowego – 3 powody, dla których warto skorzystać z zabiegu

Do najważniejszych korzyści płynących z wymiany stawu biodrowego na sztuczny, należy uwolnienie od dotychczasowego bólu i przywrócenie utraconej ruchomości. O tym mówią wszyscy, którzy skorzystali z zabiegu. A jedno, czego wielu z nich żałuje, to to, iż tak długo zwlekali z decyzją.

Co jeszcze mogłoby cię przekonać do rozważenia tego skutecznego sposobu na poprawę jakości twojego życia, tego, które zaburzone zostało przez problemy z biodrem?

1. Małoinwazyjny zabieg

Choć sama wymiana stawu biodrowego nie należy do zabiegów prostych i szybkich, to dzięki zastosowaniu odpowiednich technik, do minimum została obniżona jego inwazyjność.
Co to oznacza w praktyce?

Otóż w przypadku wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego:

  • chirurg ortopeda do minimum ogranicza uszkodzenie struktur anatomicznych wokół operowanego biodra,
  • mięśnie nie zostają naruszone,
  • zachowane zostają unaczynienia najważniejszych struktur,
  • tkanki i ważne struktury stawu biodrowego szybciej się goją.

To wszystko sprawia, że jeszcze tego samego dnia fizjoterapeuta pomoże ci uruchomić mięśnie i wrócić do chodzenia przy pełnym obciążeniu kończyny. To zaś oznacza, że twój powrót do pełnej sprawności po zabiegu będzie dużo szybszy, niż miałoby to miejsce w przypadku zastosowania tradycyjnych technik operacyjnych. Krótsza też będzie rehabilitacja, która jest niezbędnym elementem każdego procesu leczenie ortopedycznego.

Mężczyzna uczy się chodzić o kulach

2. Niewielkie pooperacyjne dolegliwości bólowe

Już samo zastosowanie techniki małoinwazyjnej w trakcie wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego sprawia, że dodatkowo uszkodzonych tkanek jest dużo mniej. To zaś znacząco wpływa na zmniejszenie dolegliwości bólowych po operacji.


Przeczytaj także: Lęk przed wszczepieniem endoprotezy stawu biodrowego — czy są ku niemu powody


Na ograniczenie, a nawet brak bólu po zabiegu duży wpływ ma również bardzo wysoka jakość samego implantu oraz jego rodzaj. A o tym, że ból jest naprawdę mały, świadczy fakt, iż w innym przypadku nie byłbyś w stanie stanąć na operowanej nodze już wkrótce po wybudzeniu się ze znieczulenia. To nie wszystko, ponieważ oprócz chodzenia, z pomocą rehabilitanta wykonujesz od razu proste, dostosowane do twoich możliwości ćwiczenia.

Poza tym, w przypadku niskiego progu bólu oraz na twoje życzenie lekarz przepisze ci odpowiednie środki przeciwbólowe. Pomogą ci one jeszcze bardziej zminimalizować dyskomfort i odczucia pooperacyjne.

3. Powrót do ulubionych aktywności sportowych

Sporo osób boi się, że wymiana stawu biodrowego oznacza koniec z uprawianiem sportu. Zwłaszcza tych dyscyplin, które wymagają sporego zaangażowania i obciążenia kończyn dolnych. A choć i tak nie pozwala im na to coraz większy ból i postępujące ograniczenie ruchomości, to często lęk przed zabiegiem zdaje się nie do przejścia.
Jeśli i ty masz obawy i nie wyobrażasz sobie reszty swojego życia bez ulubionych aktywności sportowych, porozmawiaj o tym z chirurgiem ortopedą, który miałby wykonać twój zabieg. Gdy powiesz mu o tym, jakie dyscypliny sportowe chcesz nadal uprawiać, będzie on mógł dobrać do nich odpowiednią endoprotezę biodra. Dopasuje też sposób jej mocowania oraz technikę operacyjną. Wytrzymałość i efektywność musi być tak dostosowana, by nie ograniczała ruchomości w trakcie wykonywania ćwiczeń. Mniejsze musi też być tempo zużycia endoprotezy.

Do najważniejszych korzyści płynących z wymiany stawu biodrowego na sztuczny, należy uwolnienie od dotychczasowego bólu i przywrócenie utraconej ruchomości. O tym mówią wszyscy, którzy skorzystali z zabiegu, a jedno, czego wielu z nich żałuje, to to, iż tak długo zwlekali z decyzją.

Przed operacją ortopeda musi też wiedzieć, jaki rodzaj oraz wielkość obciążeń oddziaływać będzie na nową protezę. Do tego ryzyko upadków, zderzeń z innymi sportowcami i częstotliwość ruchów wykonywanych w trakcie treningów, czy rozgrywek.
Poza tym ważny jest stan twoich kości, który może ostatecznie zaważyć o możliwości powrotu do uprawiania sportu.

Starsza para na rowerach - życie po wymianie stawu biodrowego

Rodzaje sportów, jakie możesz uprawiać z endoprotezą biodra

Co do rodzaju konkretnych dyscyplin sportowych, w których uprawianiu wymiana stawu biodrowego nie będzie przeszkadzać, to ostateczną odpowiedź uzyskać możesz dopiero po konsultacji ortopedycznej.

Zwykle, jednak jeśli nie ma ku temu wyraźnych przeciwwskazań, o których dowiesz się od lekarza, z endoprotezą stawu biodrowego możesz uprawiać między innymi:

  • pływanie kraulem,
  • spacer,
  • jazdę na rowerze,
  • wędrówki i Nordic Walking,
  • bieganie,
  • żeglowanie,
  • jeździectwo,
  • tenis stołowy,
  • siatkówka,
  • taniec towarzyski,
  • golf,
  • kręgle,
  • gimnastyka,
  • narciarstwo biegowe,
  • nurkowanie,
  • łyżwy,
  • sztuki walki.

To wszystko może stać się twoim udziałem, jeśli pokonasz obawy i zaufasz wiedzy oraz doświadczeniu chirurga, który przeprowadzi operację wymiany twojego stawu biodrowego na sztuczny. Aby tak się stało, najpierw potrzebny jest pierwszy krok, jakim jest wizyta u ortopedy. Nie musisz od razu w jej trakcie podejmować decyzji o operacji. Możesz za to zadać lekarzowi nurtujące cię pytania, by rozwiać wszelkie swoje wątpliwości.

To top