Bez wody nie ma życia. Zarówno tego na Ziemi, jak i w przypadku twojego ciała. Nie bez powodu woda zajmuje około 60-70% ludzkiego organizmu, ponieważ pełni w nim wiele ważnych funkcji. Transportuje, oczyszcza, rozpuszcza i wspiera działanie wielu procesów zachodzących w twoim ciele każdego dnia. A skoro tak, to również wpływ nawodnienia na zdrowie stawów wydaje się czymś oczywistym.
Dlatego tak ważne jest regularne picie wody i innych zdrowych oraz wartościowych płynów w ciągu dnia.
Wpływ nawodnienia na zdrowie stawów — jak bardzo jest ważny
Wspomniane wcześniej dane o 60-70% wody w organizmie to średnia, na którą składają się różne poziomy wody w poszczególnych częściach ciała. Więcej jest jej między innymi w stawach, a konkretnie w chrząstce stawowej (ok. 80%). Jak łatwo się domyślić, przy tak dużych proporcjach nietrudno o zachwianie równowagi i pogorszenie funkcji tej ważnej dla prawidłowego funkcjonowania stawu tkanki. To ona pokrywa twoje kości i zapewnia im bezproblemowe ocieranie się o siebie. Ważną jej częścią są włókna kolagenowe, które uginają się i pracują w trakcie wykonywania przez ciebie ruchów. Innym ważnym elementem składowym są aminoglikozydy. To właśnie w przestrzeniach między nimi wiązane są cząsteczki wody, które na przemian są wypychane i wchłaniane. Umożliwia to właściwą pracę chrząstki oraz spełnianie przez nią funkcji poślizgowych i amortyzacyjnych.
Z kolei płyn stawowy można porównać do smaru, który dodatkowo zmniejsza zużycie chrząstki i w połączeniu ze zdrową chrząstką, umożliwia bezbolesne poruszanie się.
I dlatego właśnie tak ważne jest regularne nawadnianie organizmu każdego dnia. Również ze względu na zdrowie twoich stawów. Gdy bowiem pijesz odpowiednią ilość płynów przez cały dzień, wspierasz produkcję płynu stawowego oraz zapewniasz odpowiednią amortyzację chrząstce stawowej i ochronę przed zużyciem, co z kolei pomaga złagodzić wstrząsy, do których dochodzi w trakcie poruszania się. Woda odpowiada też za detoksykację organizmu i ograniczanie stanów zapalnych. Również tych, które mogłyby rozwinąć się w obrębie wybranego stawu.
Jakie objawy mogą wskazywać na odwodnienie organizmu?
Gdy pijesz za mało wody i tym samym narażasz swoje ciało na odwodnienie, cierpią na tym między innymi twoje stawy. Skutkiem tego mogą być nie tylko odczuwalne problemy w postaci ich sztywności i problemów z poruszaniem się. Jeśli nie zadbasz o dostarczanie odpowiedniej ilości wody do organizmu, z czasem może dojść do coraz większego zużycia chrząstki stawowej. To zaś może skutkować nieodwracalnymi zmianami, do których dochodzi między innymi przy chorobie zwyrodnieniowej stawów.
Przeczytaj także: Zapalenie stawów. Jak sobie z nim poradzić?
To nie wszystko. Odwodnienie może skutkować też stanem zapalnym, który objawia się między innym obrzękiem i bólem. Stawy w takim stanie mają ograniczoną zdolność do amortyzacji wstrząsów, co dodatkowo je obciąża i doprowadza do uszkodzeń.
Słabsze stawy to też większe ryzyko urazów w postaci skręceń, naciągnięć, a nawet zerwań poszczególnych części, które wchodzą w ich skład. Jeśli w ostatnim czasie były one twoim udziałem, zwróć uwagę na ilość wypijanej w ciągu dnia wody. Zbyt mała jej ilość może być jednym z powodów podatności na urazy.
Jak dbać o prawidłowe nawodnienie organizmu, w tym stawów?
Samo odczucie, że chce ci się pić to pierwsze sygnały zbyt niskiego poziomu wody w organizmie. Nie czekaj więc na pragnienie. Wyrób w sobie nawyk regularnego picia niewielkich ilości wody, w tym wody alkalicznej, która ma odczyn zasadowy (>7,5 pH, zbliżone do płynów w komórkach), dzięki czemu jest lepiej wchłaniana przez komórki i tym samym skuteczniej nawadnia organizm.
Jeśli uprawiasz sport, pamiętaj o dobrym nawodnieniu zarówno przed treningiem, jak i w jego trakcie oraz po zakończeniu. Im większa aktywność, tym wyższe powinno być spożycie płynów w ciągu dnia, również w zimie. W ramach nawodnienia stosuj też dietę bogatą w owoce i warzywa zawierające większą ilość wody.
Staraj się też unikać tych produktów, które skutecznie pozbawiają cię wody. Mowa tu o alkoholu, kofeinie oraz napojach z dużą zawartością substancji słodzących.
Teraz gdy już wiesz, jaki jest wpływ nawodnienia na stawy oraz do czego może doprowadzić zbyt małe spożycie wody i płynów zawartych w diecie, czas wprowadzić tę wiedzę w życie. Na początek przyjrzyj się swoim codziennym nawykom dotyczącym picia wody. Przez kilka dni zapisuj ilość płynów, co pomoże ci wprowadzić niezbędne zmiany. Warto też samodzielnie przyrządzać wodę alkaliczną i pić ją w ciągu dnia. Pamiętaj też, by zabierać ze sobą butelkę z wodą, gdy na dłużej wychodzisz z domu i to nie tylko w upalne dni.
Dobrze nawodnione stawy nie tylko wpłyną na ich lepszą kondycję i ruchomość, ale też zmniejszą ryzyko stanów zapalnych, szybszego zużycia chrząstki i zmian zwyrodnieniowych.
Źródło:
www.medexpress.pl/zdrowie-uroda/nawodnienie-stawow-podstawa-bezpiecznego-sportu-83200/