Techniki relaksacyjne dla osób z przewlekłym bólem stawów

Techniki relaksacyjne dla osób z przewlekłym bólem stawów

Na ból przewlekły w wybranych partiach ciała, cierpi wiele osób w różnym wieku. Szczególnie jednak dokucza on osobom starszym, u których zdiagnozowano poważne choroby stawów. To schorzenia, które nierzadko rozwijają się latami, a gdy pojawiają się pierwsze dolegliwości, przez wielu są lekceważone. Dopiero gdy choroba przybiera postać przewlekłą, a ból utrudnia codzienne funkcjonowanie i nocny odpoczynek, chorzy szukają pomocy medycznej. Aby uzyskać jak najlepsze rezultaty, coraz częściej oprócz leczenia farmakologicznego i fizjoterapii, lekarze zalecają wybrane techniki relaksacyjne na przewlekły ból stawów.

Jeśli zmagasz się z tego rodzaju problemem, sprawdź, dlaczego warto stosować relaksację i jak może ona pomóc w łagodzeniu bólu przewlekłego.

Jak relaksacja wpływa na ciało człowieka

Relaksacja, czyli inaczej odprężenie, to przeciwieństwo spięcia zarówno tego, które gromadzi się w ciele, jak i związanego z umysłem oraz emocjami. Stąd celem relaksacji jest stopniowe zmniejszanie tego napięcia i odzyskanie wewnętrznego spokoju. Pomocne okazują się tu różnego rodzaju techniki, które na wiele sposobów oddziałują na ciało i psychikę osoby, która je stosuje.

Regularnie praktykowane, pomagają:

  • zmniejszyć napięcie mięśniowe,
  • poprawić samopoczucie,
  • złagodzić dolegliwości bólowe,
  • w regeneracji fizycznej i psychicznej,
  • obniżyć ciśnienie tętnicze,
  • poprawić jakość snu,
  • wzmocnić układ odpornościowy,
  • zwiększyć produkcję endorfin, które między innymi działają przeciwbólowo.
Dwie kobiety ćwiczą jogę

Techniki relaksacyjne na przewlekły ból stawów – które wybrać

Przewlekły charakter bólu sprawia, że trudno o nim zapomnieć i choć na chwilę przestać zwracać uwagę na bolące części ciała. Poza tym im dłużej boli, tym częściej możesz się zastanawiać, czy przyczyna nie jest poważniejsza, a może nawet zagraża twojemu życiu. To rodzi niepokój, strach i niepewność, co z czasem może przerodzić się stan przewlekłego stresu. A utrzymujący się stale podwyższony poziom kortyzolu, mocno zaburza pracę wielu narządów oraz układu ruchu, w tym stawów.


Przeczytaj także: Stres a ból stawów — czy istnieje powiązanie


Dlatego też nie od dziś specjaliści zajmujący się leczeniem wybranych schorzeń stawów, które objawiają się przewlekłym bólem, podchodzą do terapii w sposób holistyczny. Wiedzą, że nie wystarczy oddziaływać na samo ciało, ale że trzeba zająć się też sferą emocjonalną i psychiczną pacjenta.
I choć leczenie farmakologiczne odgrywa istotną rolę, coraz częściej stosowane są też techniki relaksacyjne na przewlekły ból stawów.

Nie różnią się one od tych, które stosuje się w ramach odstresowania. Wszystkie one bowiem mają na celu rozluźnienie, uwolnienie napięć, wyciszenie umysłu i obniżenie poziomu kortyzolu w organizmie. Są też na tyle proste, że możesz je stosować bez specjalnych szkoleń, czy warsztatów (choć warto uczyć się od specjalistów, by od samego początku były one praktykowane w sposób prawidłowy), poza pewnymi formami ćwiczeń, które dobrze jest wykonywać pod okiem instruktora (przynajmniej do czasu dobrego przyswojenia sobie właściwej techniki).

Jakie zatem techniki relaksacyjne wybrać?

Do często stosowanych technik relaksacyjnych, które pomogą ci złagodzić przewlekły ból stawów i przyniosę wiele innych korzyści, należą między innymi:

  • techniki oddechowe — jedną z nich jest metoda 4-7-8, które pomaga dotlenić ciało, uspokoić umysł i zrelaksować mięśnie oraz stawy, ale równie dobrze możesz wybrać inne, które najbardziej będą ci odpowiadać;
  • trening relaksacyjny Jacobsona — jest prosty i polega na napinaniu kolejno poszczególnych partii ciała, a następnie rozluźnianiu ich. Ważne, by napięcie mięśni trwało około 5 sekund, a rozluźnienie było dwa razy dłuższe;
  • medytacja — może polegać na obserwacji oddechu, ale równie dobrze możesz korzystać z medytacji prowadzonych, również tych ukierunkowanych na łagodzenie dolegliwości bólowych;
  • joga — regularne praktykowanie tej formy aktywności, zawierającej elementy relaksacji, ruchu i świadomego oddechu, zwiększy elastyczność twoich stawów, wzmocni mięśnie i uwolni od napięć miejsca, w których zebrało się ich zbyt dużo;
  • masaż — jako skuteczna metoda rozluźniania napiętych mięśni i zmniejszania bólu stawów może być wykonywany zarówno przez wykwalifikowanego masażystę, jak i fizjoterapeutę, który dodatkowo oceni stan twoich mięśni i stawów, co też pomoże mu dobrać odpowiednią technikę masażu.

Warto wypróbować również inne metody relaksacji, a wśród nich muzykoterapie i aromaterapię.

Masaż pleców

O czym warto pamiętać?

Jeśli cierpisz na przewlekły ból stawów, porozmawiaj ze swoim lekarzem o technikach relaksacyjnych i poproś o radę, które z nich w twoim przypadku mogłoby przynieść najlepsze korzyści. Warto przy tym pamiętać, że do uzyskania efektów niezbędna jest regularność w ich stosowaniu i prawidłowa technika. Dlatego najlepiej wiedzę czerpać od specjalistów i trenerów, którzy mają odpowiednią wiedzę w tej dziedzinie. Jeśli się okaże, że wybrane przez ciebie techniki relaksacyjne na ból stawów po określonym czasie nie przynoszą spodziewanych efektów, wypróbuj inne. Zwracają przy tym uwagę również na inne efekty, w tym te w obszarze emocjonalnym i psychicznym. To ważne, ponieważ obecne tu problemy mogą intensyfikować doświadczany przez ciebie przewlekły ból stawów.

Źródło:

www.doz.pl/czytelnia/a16936-Trening_Jacobsona__czym_jest

www.niewidacpomnie.org

www.darzdrowia.pl/ciekawostki/lagodzenie-bolu-stawow-za-pomoca-technik-relaksacyjnych/?srsltid=AfmBOopjM5pbsy5BSaODfArN3Yxe-yQvH4nfTSKhBzoT7gTeZ2-DoalG

To top