Rola ćwiczeń w leczeniu osteoporozy u seniorów

Rola ćwiczeń w leczeniu osteoporozy u seniorów

Rola ćwiczeń w leczeniu osteoporozy jest tak samo ważna, jak w jej zapobieganiu. I choć można by się spierać, czy faktycznie jedne z tych działań nie są ważniejsze, to zważywszy na rozległe skutki braku aktywności, lepiej to na nią przekierować swoją energię. Oznacza to, że jeśli jesteś młody lub w średnim wieku, każdy dzień jest dobry, by zacząć dbać o kondycję swoich kości. Gdybyś jednak lata te miał za sobą, a do tego lekarz zdiagnozował u ciebie osteoporozę, twój styl życia również nie powinien być siedzący.

Jaką rolę odgrywają ćwiczenia w leczeniu osteoporozy u seniorów i w uniknięciu jakich dodatkowych problemów zdrowotnych mogą skutecznie pomagać?

Kilka słów na temat samej osteoporozy

Za mało kości w kości to jedna z pierwszych definicji osteoporozy, jaka się pojawiła, choć kilkanaście lat wcześniej określano ją gąbczeniem i tworzeniem pustych przestrzeni w kościach.
I tak naprawdę nic więcej nie trzeba dodać, by wyjaśnić, czym jest to groźne w skutkach schorzenie. Choć dotyka ono głównie osoby starsze, to odpowiednią wiedzę na jej temat powinniśmy zdobywać już jako dzieci, by odpowiednio wcześnie uczynić działania profilaktyczne swoim codziennym nawykiem.

Kości nogi z osteoporozą

W trakcie rozwoju tej wolnej od dolegliwości i przez to późno diagnozowanej choroby dochodzi do stopniowego ubytku masy kostnej i szeregu zmian w mikroarchitekturze kości, a sama tkanka kostna staje się słabsza pod względem struktury. To wszystko sprawia, że kości nie są już tak mocne i odporne na obciążenia. W dalszych stadiach choroby nierzadko wystarczy zwykłe podparcie się na ręce, by doszło do złamania. Dlatego właśnie tego typu urazy zwane są niskoenergetycznymi.

Jaka jest rola ćwiczeń w leczeniu osteoporozy?

Jako że twoje kości to jak najbardziej żywe tkanki, a do tego przez cały czas poddawane są zmianom i odbudowie, twoja aktywność oraz jej brak ma konkretny wpływ na ich kondycję. A dokładnie na proces kościotworzenia, w który zaangażowane są osteocyty, osteoblasty i osteoklasty. W jego trakcie z jednej strony dochodzi do niszczenia komórek kostnych, a z drugiej do tworzenia nowych. Przy czym jakość tych nowo powstałych w dużej mierze zależy od poziomu obciążenia, na które wystawiane są kości. A to ma miejsce właśnie w trakcie aktywności fizycznych, w tym podczas określonych ćwiczeń.

Ważne, by były one odpowiednio dobrane do twojej aktualnej kondycji i stanu twoich kości, dzięki czemu nie dopuścisz do przeciążeń i mikrouszkodzeń. Tylko bowiem zrównoważone ćwiczenia są w stanie odpowiednio pobudzić osteoblasty do odbudowy kości.
Inną korzyścią regularnych ćwiczeń jest lepsza synteza kolagenu i wzmożona resorpcja kości.

Aktywność fizyczna osób chorych na osteoporozę

Jeśli lekarz zdiagnozował u ciebie osteoporozę, nie powinieneś samodzielnie wybierać ćwiczeń, które mogłyby stać się częścią terapii. Zadanie to powierz fizjoterapeucie, który ma zarówno odpowiednią wiedzę, jak i doświadczenie związane z pracą z osobami cierpiącymi na tego rodzaju schorzenia. Tym bardziej że same ćwiczenia mają na celu też ogólną poprawę twojej sprawności i zmniejszenie ryzyka złamań osteoporotycznych.

Seniorzy ćwiczą na świeżym powietrzu. Rola ćwiczeń w leczeniu osteoporozy u seniorów

Najlepiej w tym przypadku sprawdzają się ćwiczenia:

  • oporowe,
  • czynne z oporem,
  • dynamiczne,
  • ogólnousprawniające,
  • rozciągające,
  • izometryczne,
  • równoważne,
  • koordynacji wzrokowo-ruchowej.

Duże korzyści przynoszą też ćwiczenia w wodzie oraz spacer, w tym Nordic Walking, który angażuje wiele partii twojego ciała.

Aktywność fizyczna pod okiem fizjoterapeuty — dlaczego warto skorzystać z jego pomocy

Być może pojęcia te są dla ciebie niejasne i nie bardzo wiesz, z jakich konkretnych ćwiczeń powinien się składać twój codzienny trening. Nic dziwnego, ponieważ zwykle nie operujemy tego rodzaju określeniami. Oznacza to jednak, że w sytuacji, gdy twoje kości są mocno osłabione, powinieneś szczególnie na nie uważać. Również podczas wykonywania ćwiczeń i aktywnego spędzania czasu. I dlatego właśnie, jeśli chcesz zapobiec złamaniom, pomyśl o skorzystaniu z pomocy fizjoterapeuty.

Zanim przygotuje on dla ciebie odpowiedni zestaw ćwiczeń, sprawdzi twoją aktualną kondycję oraz przyjrzy się twojej zdolności utrzymania równowagi i mobilności. Dowie się też, jak mocno osteoporoza osłabiła twoje kości, by dostosować do tego bezpieczny stopień obciążenia w trakcie ćwiczeń.

Już wkrótce po rozpoczęciu zajęć pod okiem fizjoterapeuty dostrzeżesz, jak ważna jest rola ćwiczeń w leczeniu osteoporozy. Rosnąć będzie twoja pewność w trakcie chodzenia, polepszy się twoja kondycja i łatwiej ci będzie utrzymać równowagę. Stopniowo zwiększać się też będzie zakres ruchomości twoich stawów, które straciły swoją optymalna mobilność przez siedzący tryb życia.

Seniorzy ćwiczą jogę

Ćwiczenia w leczeniu osteoporozy — jaki jest ich główny cel

Najważniejsze, byś poprzez praktykowanie regularnej aktywności dostosowanej do twoich możliwości, uniknął urazów w postaci złamania. To one bowiem okazują się najgroźniejsze w skutkach dla osób cierpiących na osteoporozę. Unieruchomienie na dłuższy czas prowadzi bowiem nie tylko do osłabienia fizycznego, ale też pogorszenia kondycji psychicznej.

Dobra wiadomość jest taka, że nawet, jeśli dojdzie do groźnego w skutkach upadku, to dzięki prowadzeniu wcześniej aktywnego trybu życia, łatwiej ci będzie wrócić do zdrowia. Nie będziesz też mieć oporu przed pełnym zaangażowaniem się w proces rehabilitacji. Ten bowiem tylko w części różnić się będzie od zajęć, w których uczestniczyłeś wcześniej pod okiem fizjoterapeuty.

Źródło:

ppm.edu.pl

To top