Wizyta profilaktyczna u ortopedy — kiedy warto się na nią umówić - Novum Ortopedia

Wizyta profilaktyczna u ortopedy — kiedy warto się na nią umówić

Wizyta profilaktyczna u ortopedy — kiedy warto się na nią umówić

Ortopeda to specjalista, do którego zwykle umawiamy się dopiero wtedy, gdy zmagamy się z konkretnym problemem zdrowotnym. Okazuje się jednak, że wartym rozważenia pomysłem jest również wizyta profilaktyczna u ortopedy. Jak wygląd, jakie korzyści ze sobą niesie i przed czym może cię uchronić?

Najczęstsze wskazania do wizyty u ortopedy

Jako że ortopeda zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem schorzeń układu kostno-szkieletowego, możesz zgłosić się do niego zarówno z problemami mięśniowo-powięziowymi, jak i kostno-stawowymi. To nie wszystko, ponieważ większość ortopedów specjalizuje się też w traumatologii. Tym samym mogą oni diagnozować i leczyć skręcenia, złamania oraz zwichnięcia.

Do najczęstszych wskazań, które powinny skłonić cię do wizyty w gabinecie ortopedy, należą między innymi:

  • bóle stawów,
  • bóle pleców,
  • ograniczenia ruchomości,
  • złamania,
  • urazy,
  • skręcenia,
  • wady postawy ciała,
  • problemy z chodzeniem.

Do innej grupy wskazań należy charakterystyka dolegliwości, które są objawem konkretnych problemów z narządem ruchu. Stąd wizyta u ortopedy wskazana jest również w sytuacji, gdy:

  • wybrane dolegliwości:
    • nie ustępują pomimo odpoczynku i stosowania domowych metod,
    • nasilają się,
    • pogłębiają się,
  • wraz z upływem czasu dochodzą nowe objawy,
  • pogarsza się ogólny stan całego organizmu.

Rehabilitacja sportowa koszykarza

Rehabilitacja ortopedyczna Szczecin

Z pomocy rehabilitanta możesz skorzystać nie tylko w przypadku doznania urazu lub po przebytym zabiegu ortopedycznym. Możesz to zrobić również wtedy, gdy chcesz zadbać o swój narząd ruchu, poprawić mobilność i ułożyć plan treningowy dostosowany do twoich możliwości i celów, jakie sobie wyznaczysz.

Umów się konsultację, by dowiedzieć się, jak specjalista ten może ci pomóc w bezpiecznym uprawianiu wybranych dyscyplin sportowych.


Zawsze lepszym rozwiązaniem jest skonsultowanie się z lekarzem i rozwianie wątpliwości niż narażenie siebie na pogorszenie stanu zdrowia i możliwe powikłania.

Wizyta profilaktyczna u ortopedy — co powinno cię do niej skłonić

Jak widzisz, powodów, dla których warto korzystać z pomocy ortopedycznej, jest sporo. Możesz jednak zapobiec wielu z nich, w czym może ci pomóc wizyta profilaktyczna u ortopedy. Co może być wskazaniem do skorzystania z niej?

Diagnostyka wad postawy u dziecka

Profilaktyczna wizyta u ortopedy może się okazać szczególnie ważna w przypadku dzieci, których ciało jest w fazie wzrostu i kształtowania się. Dlatego nawet jeśli w twojej ocenie wszystko jest w porządku, nie rezygnuj ze wsparcia tego specjalisty. Oceni on:

  • stan stawów biodrowych twojego dziecka,
  • działanie elementów narządu ruchu,
  • rozwój motoryczny,
  • rozwój stawów kolanowych i stóp,
  • postawę ciała, która szczególnie narażona jest na nieprawidłowości,
  • napięcie mięśniowe.

Starszy wiek

Choć osoby w starszym wieku mają dużo więcej problemów z narządem ruchu, niż miało to miejsce w młodości, to i tu wskazana jest profilaktyczna wizyta u ortopedy. Im wcześniej zaczniesz z niej korzystać, tym większe szanse, że ograniczysz zmiany związane z upływem czasu i niezdrowym stylem życia.


Rehabilitacja przy osteoporozie — jakie korzyści ze sobą niesie

Rehabilitacja przy osteoporozie to kluczowy element w leczeniu osób starszych. Z czego to wynika i co oprócz ćwiczeń ma wpływ na jej skuteczność?


Do bardzo poważnych problemów zdrowotnych dotykających seniorów należą między innymi złamania osteoporotyczne. A ponieważ osteoporoza nie daje odczuwalnych objawów we wczesnym stadium rozwoju, dlatego warto korzystać z badań gęstości kości dużo wcześniej. Również badania mające na celu wykrywanie schorzeń narządu ruchu we wczesnej fazie rozwoju mogą przynieść wiele korzyści. Nie tylko zmniejszy to ryzyko rozwoju poważnych zmian i konieczności poddania się operacji. Pomoże też zachować sprawność i niezależność, która dla osób starszych jest szczególnie ważna.

Rozpoczęcie pracy mocno obciążającej układ ruchu

Gdy zaczynasz nową pracę, oprócz wykonania obowiązkowych badań, które wymagane są przez pracodawcę w danej firmie, warto też je nieco poszerzyć. Tym bardziej, gdy to, czym zajmować się będziesz każdego dnia, wymagać będzie sporego wysiłku i obciążać będzie poszczególne części narządu ruchu. Podczas profilaktycznej wizyty u ortopedy nie tylko sprawdzisz, jak kondycyjnie jesteś przygotowany do podjęcia nowych obowiązków. Dowiesz się też, co możesz zrobić, by zmniejszyć ryzyko urazów i przeciążeń, do których może dochodzić w trakcie wykonywania pracy.

Decyzja o regularnej aktywności fizycznej i uprawianiu sportu

Z porady ortopedy warto też skorzystać, gdy rozpoczynasz regularne uprawianie sportu i chcesz sprawdzić, czy nie masz ku temu wyraźnych przeciwwskazań ze strony układu ruchu. Dowiesz się przy okazji, jak unikać kontuzji i na co zwrócić uwagę przy planowaniu treningów. Możliwe, że trzeba będzie zmienić dyscyplinę lub lepiej się przygotować do tej, którą wybrałeś pierwotnie.

Lekarz sprawdza stopę pacjentki. Wizyta profilaktyczna u ortopedy przez rozpoczęciem uprawiania sportu

Jak może wyglądać profilaktyczna wizyta u ortopedy?

Jej początek nie różni się od każdej pierwszej wizyty u tego specjalisty i zaczyna się od dokładnego wywiadu medycznego. W jego trakcie ortopeda może cię zapytać o ogólne samopoczucie, prowadzony styl życia oraz historię chorobową związaną z narządem ruchu i układem kostno-szkieletowym. Mogą też pojawić się pytania o rodzaj wykonywanej pracy, nawyki ruchowe oraz o formy aktywności uprawiane w czasie wolnym.

Samo badanie w przypadku ortopedy zaczyna się od twojego wejścia do gabinetu. Lekarz ten zwraca bowiem uwagę na możliwe zaburzenia chodu, postawę ciała, sposób, w jaki siadasz i przyjmujesz pozycję siedzącą. Poza tym za pomocą odpowiednich testów sprawdzi elastyczność i siłę twoich mięśni oraz zakres, stabilność i ruchomości twoich stawów.

Dodatkowe badania, które może zlecić w ramach profilaktyki zdrowotnej, to między innymi RTG, USG, densytometria, a w wybranych przypadkach również rezonans magnetyczny.

Jak widzisz, wizyta profilaktyczna u ortopedy niesie ze sobą wiele korzyści. Jeśli więc do tej pory nie myślałeś, by się na nią umówić, może warto rozważyć ją w najbliższym czasie.

To top