Czy małoinwazyjna endoprotezoplastyka biodra i kolana ma rzeczywiście wpływ na szybkość powrotu pacjenta do sprawności oraz na wynik leczenia?
Jeśli stan twoich stawów biodrowych lub kolanowych wskazuje na duże zużycie i zmiany zwyrodnieniowe, warto rozważyć poddanie się operacji wszczepienia endoprotezy.
Którą metodę wybrać? Jak długo trwa rehabilitacja i kiedy będziesz mógł chodzić bez użycia kul? To ważne pytania, które zwykle słyszą lekarze w trakcie konsultacji.
Oto kilka informacji, które wstępnie mogą ci pomóc w dokonaniu wyboru i przyspieszyć decyzję o umówieniu wizyty u ortopedy.
Endoprotezoplastyka stawów — co to oznacza w praktyce?
To wymiana stawu, który uległ zwyrodnieniu, na sztuczny. Protezy biodra i kolana to jedne z najczęściej wykonywanych procedur ortopedycznych na świecie, a liczba ich nieustannie rośnie. Ma na to wpływ wiele czynników. Jednym z najważniejszych jest fakt, że żyjemy coraz dłużej. Chcemy tym samym być aktywni i żyć pełnią życia. Niestety u części z nas rozwijają się zmiany zwyrodnieniowe, które utrudniają normalne funkcjonowanie i jedynym wyjściem z sytuacji jest wymiana stawu na sztuczny.
Co to jest małoinwazyjna technika w endoprotezoplastyce stawów?
Technika operacyjna to sposób, w jaki krok po kroku lekarz wykonuje daną operację. Gdy chodzi o endoprotezy biodra i kolana, istnieje kilka dostępnych i aktualnie stosowanych technik operacyjnych.
Technika tradycyjna
Najbardziej popularna technika to tradycyjny sposób dotarcia do stawu, który ma zostać wymieniony. W tym celu chirurg ortopeda odcina fragment mięśnia od kości i wszczepia protezę, po czym doszywa odcięty wcześniej mięsień. Tego typu operacja ma jednak dwie podstawowe wady:
- potrzebny jest czas na zgojenie się mięśnia do kości,
- dość często doszyty mięsień już nigdy nie odzyskuje 100% swojej wytrzymałości i siły.
Technika małoinwazyjna
W przypadku techniki małoinwazyjnej lekarz dociera do operowanego stawu w tak zwanej przegrodzie międzymięśniowej. Odsuwa mięśnie od kości, ale ich nie odcina. Zabieg jest dłuższy i technicznie trudniejszy, ale daje wymierne korzyści.
Małoinwazyjna endoprotezoplastyka biodra i kolana — korzyści dla pacjenta
Korzyści jest wiele. Można je podzielić na wczesne i odległe w czasie.
Korzyści wczesne
Najważniejszą jest to, że mięsień, który nie został odcięty od kości, może praktycznie od razu podjąć pracę. Gdy poddasz się operacji, to już kilka godzin po jej zakończeniu, gdy tylko ustąpi znieczulenie, możesz być pionizowany.
Drugą ważną zaletą jest to, że tak naprawdę kul łokciowych używasz po operacji tylko dla zachowania równowagi. Możesz spokojnie obciążać operowaną kończynę całym swoim ciężarem już od pierwszych chwil.
Trzecią korzyścią, jaką niesie ze sobą małoinwazyjna endoprotezoplastyka biodra i kolana, jest krótszy czas używania kul łokciowych. Odnosi się to do pacjentów w różnym wieku. Młodsi, którzy są aktywni zawodowo, mogą szybciej wrócić do pracy. Starci wymagają krótszej opieki i szybciej odzyskują samodzielność.
Korzyści odległe w czasie
Warto wspomnieć o jednej z wad protez stawu kolanowego i biodrowego, co nie znaczy, że nie warto z nich korzystać.
Połączenie endoprotezy z kością nie jest wieczne i każda proteza prędzej czy później ulegnie obluzowaniu. Nowoczesne endoprotezy wytrzymują długo, bo ok. 15-20 lat. Jednak mając na uwadze fakt, że żyjemy coraz dłużej i z protez korzystają coraz młodsi pacjenci, powinieneś mieć to na uwadze, gdy zdecydujesz się na operację.
Stąd w przyszłości możesz być zmuszony do poddania się zabiegowi rewizyjnemu. I tu pojawia się korzyść odległa w czasie.
Jeśli bowiem zdecydujesz się na pierwszy zabieg wykonywany techniką małoinwazyjną, to przy operacji rewizyjnej twój mięsień będzie praktycznie taki, jakbyś przechodził pierwszą operację wymiany stawu. Tym samym dopiero wtedy lekarz odetnie mięsień od kości, co jest niezbędne przy zabiegu rewizyjnym.
Gdyby jednak w trakcie wymian stawu lekarz wykonał zabieg techniką tradycyjną, z odcięciem mięśnia od kości, to przy zabiegu rewizyjnym kolejny raz odetnie i tak już osłabiony mięsień od kości. W ten sposób ponownie ten mięsień osłabi.
Jak wygląda rehabilitacja po wszczepieniu endoprotezy techniką małoinwazyjną ?
Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku innych, podobnych zabiegów operacyjnych, musisz się przygotować na dwa etapy rehabilitacji. Oba z nich są bardzo ważne i mają znaczący wpływ na proces zdrowienia oraz powrotu do pełnej sprawności.
Rehabilitacja w ramach szpitalnego oddziału rehabilitacyjnego
Po zabiegu twoja rehabilitacja rozpocznie się kilka godzin od jego zakończenia, gdy tylko ustąpi znieczulenie. Jest to możliwe dzięki temu, że nieodcięty od kości mięsień, może od razu pracować. Rehabilitacja odbywa się w asyście wyszkolonego fizjoterapeuty, który musi być dostępny w danym ośrodku późnym popołudniem albo wczesnym wieczorem. Jest to pora, kiedy to operowani pacjenci są pionizowani.
Już w dniu operacji wykonasz kilka kroków i pierwsze ćwiczenia, a kule łokciowe tak naprawdę służyć ci będą tylko i wyłącznie do zachowania równowagi. Nie będą ci jednak potrzebne do tego, by chronić doszyty mięsień lub endoprotezę.
Zabieg wykonany techniką małoinwazyjną niesie ze sobą jeszcze jedną korzyść. Chodzi o twój pobyt w szpitalu, który jest naprawdę krótki. Osoby po operacji, najczęściej po jednym, dwóch dniach wychodzą do domu. Tak też prawdopodobnie będzie w twoim przypadku.
Rehabilitacja poszpitalna
Ostatnim etapem jest rehabilitacja poszpitalna, w której trakcie najważniejszym elementem jest współpraca wykonującego operację ortopedy, z fizjoterapeutą. Zakres tej rehabilitacji i jej intensywność dobierana jest indywidualnie. Są różni pacjenci w różnym stanie ogólnym i z różnymi oczekiwaniami. Przygotowane dla nich ćwiczenia są indywidualizowane i nie można tak naprawdę dać jednego schematu dla każdego pacjenta.
Wykonanie zabiegu techniką małoinwazyjną zdecydowanie przyspiesza proces rehabilitacji praktycznie u wszystkich grup pacjentów.
Jeżeli chodzi o pobyt w szpitalu i rehabilitację w ramach szpitalnego oddziału rehabilitacyjnego, to w przypadku naszych pacjentów, którzy poddali się zabiegowi małoinwazyjnemu, najczęściej wystarczy jedna godzinna wizyta u rehabilitanta w tygodniu.
W trakcie zajęć na sali rehabilitacyjnej rehabilitant wykonuje różnego rodzaju terapię manualną. Druga część zajęć wypełniona jest ćwiczeniami, których uczysz się, by wiedzieć, jak wykonywać je w domu.
Technika małoinwazyjna w endoprotezoplastyce biodra i kolana skraca proces leczenia i pozwala pacjentom zdecydowanie szybciej wrócić do sprawności.