Dolegliwości towarzyszące migrenie potrafią skutecznie utrudnić zarówno codzienne czynności, jak i nocny odpoczynek. I choć ta przewlekła napadowa choroba neurologiczna nie zagraża życiu, to warto skorzystać z pomocy medycznej, by ograniczyć ból i inne charakterystyczne dla niej objawy. Oprócz leczenia farmakologicznego, również fizjoterapia pomaga w leczeniu migreny. Jeśli cierpisz na ten wyjątkowo silny ból głowy, sprawdź co możesz zrobić, by zmniejszyć częstotliwość jego występowania i które formy terapii mogą ci pomóc go złagodzić.
Czym jest migrena?
To jedna z tych dolegliwości, która nie jest spowodowana przez żadne choroby. Zwykle objawia się napadowym bólem głowy i dolegliwościami o podłożu neurologicznym. Za ich występowanie odpowiadają zmiany w układzie nerwowym oraz w układzie krążenia.
Objawy wskazujące na migrenę
Choć migrena kojarzona jest głównie z silnym bólem głowy, na który nie bardzo pomagają zwykłe środki farmakologiczne, to na tym nie kończą utrudniające codzienne funkcjonowanie objawy. Jeśli zastanawiasz się, czy masz migrenę, zwróć uwagę, czy nie towarzyszy im również:
- światłowstręt,
- nudności,
- wrażliwość na hałas,
- drażliwość zapachów,
- wymioty,
- biegunka
- zaburzenia widzenia.

Nowoczesna rehabilitacja ortopedyczna pomaga nie tylko w powrocie do zdrowia po doznanym urazie. Z zabiegów, ćwiczeń i wybranych form terapii możesz też skorzystać w celu złagodzenia dolegliwości bólowych innego pochodzenia.
Jeśli takich doświadczasz, umów się na konsultację i sprawdź, jak możemy ci pomóc.
Poza tym, typowa migrena ma aż 4 fazy:
- zwiastunową,
- aurę migrenową,
- ból głowy i inne, wspomniane wcześniej dolegliwości,
- objawy postdromalne.
Natężenie objawów i ilość tych, które występują jako dodatkowe, może się różnić u każdej osoby, która cierpi na migrenowe bóle głowy.
Co nasila bóle migrenowe?
Choć na chwilę obecną nie wiadomo, co jest główną przyczyną migreny poza tym, że może być dziedziczona, to warto znać czynniki, które wyzwalają lub nasilają towarzyszące jej dolegliwości. Dzięki temu będziesz w stanie przynajmniej częściowo ograniczyć napady bólu i tym samym zwiększyć komfort życia, ograniczany przez tę dolegliwość.
Objawy towarzyszące migrenie mogą być wyzwalane lub nasilane między innymi przez:
- zbyt małą lub za dużą ilość snu,
- uczucie głodu,
- spożywanie alkoholu,
- duże zmęczenie fizyczne,
- jaskrawe światło,
- hałas,
- stres,
- nadużywanie wybranych leków,
- gwałtowne zmiany pogody.
Ważne, by samemu obserwować, co działo się tuż przed napadem bólu i prowadzić własny dziennik. Jeśli okaże się to powtarzalne, znajdź sposób na unikanie wybranych sytuacji, zdarzeń czy działań lub też na zastąpienie ich takimi, które nie będą nasilać objawów migreny.

Migrena – jak fizjoterapia pomaga w jej leczeniu
Do bólu głowy, również tego, który jest objawem migreny, mogą się przyczyniać napięcia w obrębie odcinka szyjnego kręgosłupa. Może to być skutkiem zarówno przewlekłego stresu, jak i wielogodzinnego utrzymywania niewłaściwej postawy ciała (zwłaszcza tej zajmowanej podczas pracy przy komputerze).
Dlatego oprócz leczenia farmakologicznego, stosowanego w przypadku migren, warto skorzystać też ze wsparcia fizjoterapeuty. Z pomocą wybranych technik:
- uwolni on napięcia z wybranych części ciała,
- poprawi ruchomość kręgosłupa,
- zrelaksuje ciało,
- obniży poziom stresu,
- poprawi przepływ krwi i limfy.
Może to osiągnąć za pomocą:
terapii manualnej
W ramach tej metody terapeutycznej fizjoterapeuta stosuje mobilizacje mięśni i stawów oraz manipulacje szyjnego odcinka kręgosłupa, skąd uwalnia zgromadzone napięcie. Poza tym poprawia ruchomość stawów szyjnych i redukuje możliwy ucisk na nerwy.
terapii powięziowej
Zmniejszenie sztywności mięśni i poprawę ruchomości stawów fizjoterapeuta może też osiągnąć za pomocą terapii powięziowej połączonej z masażem tkanek głębokich. Jednym z czynników migrenowego bólu głowy może być bowiem zrost mięśni i powięzi spowodowany stanami zapalnymi w tkankach. Podczas zabiegu dochodzi do rozerwania sklejonych powięzi i mięśni oraz do ich odżywienia i nawodnienia. Przywrócenie równowagi skutkuje większą elastycznością, ukrwieniem i poprawą ruchomości.
kinesiotapingu
Napięcie w obrębie szyi można też złagodzić za pomocą kinesiotapingu. W tym celu należy nakleić odpowiedniej długości taśmy dynamiczne po lewej i prawej stronie szyi, zaczynając za uszami i kończąc odpowiednio po obu stronach niższej części kręgosłupa. Dodatkową korzyścią płynącą z tego zabiegu będzie też poprawa propriocepcji.
Przeczytaj także:

Kręcz szyi — przyczyny, objawy, leczenie
Jeśli nie możesz wyprostować głowy, która nienaturalnie przechylona jest do ramienia, może to wskazywać na kręcz szyi. Jak go leczyć?
ćwiczeń rozciągających i wzmacniających mięśnie szyi
Fizjoterapia pomaga w leczeniu migreny również poprzez odpowiednio dobrane ćwiczenia. Ich celem jest wzmocnienie mięśni, które stabilizują odcinek szyjny kręgosłupa i wzmacniają mięśnie posturalne. Są na tyle proste, że możesz je wykonywać samodzielnie w domu po wcześniejszym nauczeniu się ich pod okiem fizjoterapeuty.
Korzyści w tym przypadku może przynieść:
- stretching szyi,
- wybrane ćwiczenia wzmacniające głębokie mięśnie szyi,
- techniki oddechowe,
- joga (wybrane asany na ból głowy),
- ćwiczenia rozluźniające typu pilates.
Co jeszcze pomoże ci zmniejszyć częstotliwość migrenowych bólów głowy?
Im więcej wiesz na temat migreny, tym skuteczniej możesz unikać czynników, które wywołują i nasilają jej objawy. Możesz też wprowadzać zmiany w stylu życia. Zwłaszcza, gdy dominuje w nim czas spędzany przy komputerze i znikoma ilość aktywności fizycznej. W takiej sytuacji również możesz skorzystać z pomocy fizjoterapeuty. Dowiesz się od niego między innymi tego, jaka postawa ciała podczas siedzenia będzie najbardziej ergonomiczna. Dzięki temu zmniejszysz napięcia mięśniowe w obrębie szyi, co może ograniczyć dolegliwości bólowe związane z migreną.
Pomyśl też o korzystaniu z technik relaksacji i radzenia sobie ze stresem, co pomoże ci zmniejszyć stres i napięcie emocjonalne skutkujące bólem głowy.
Źródło:
4fizjo.pl/migrena-pozegnaj-ja-z-pomoca-fizjoterapii-blog-pol.html
zyjdlugo.pl/index.php?page=artykul&tytul=okleic-migrene