Jeśli prowadzisz aktywny tryb życia, być może zastanawiasz się, czy uprawianie sportu przy haluksach, to dobry pomysł. Zwłaszcza, gdy już samo poruszanie się, wywołuje ból i duży dyskomfort.
Paluch koślawy, zwany haluksem to bardzo uciążliwe i często bolesne schorzenie przedniej części stopy. Polega na przemieszczeniu palucha w stronę drugiego palca i przesunięciu pierwszej kości śródstopia w wewnętrznym kierunku stopy. Prócz wyraźnie przechylonego dużego palca, dodatkowym objawem jest balonowate zgrubienie w kształcie guza, utworzone przez głowę pierwszej kości śródstopia.
Nie lekceważ pierwszych objawów
Jeśli zależy ci na uprawianiu sportu, a jakiś czas temu w twojej stopie pojawił się stan zapalny, któremu towarzyszył ból, nie lekceważ tego. Choć teraz nic cię nie boli, nie znaczy to, że problem zniknął. To może stwierdzić dopiero lekarz, któremu powinieneś pokazać stopę, by po przeprowadzeniu rozpoznania, mógł określić, czy ma do czynienia z haluksem.
Pierwszy ból, którego doświadczyłeś, był objawem pęknięcia torebki stawowej palucha. Ustąpienie stanu zapalnego i bolesności miejsca, oznacza jedynie jej całkowite pęknięcie. To również początek pogłębiania się deformacji stopy i stawu skokowego. Jeśli zbagatelizujesz pierwsze objawy i nie zgłosisz się w porę do ortopedy, zmiany w stopie będą postępować. Haluksy to schorzenie postępujące, dlatego jeśli chcesz się od nich uwolnić na dobre, najlepszym wyjściem będzie operacja.
Uprawianie sportu przy haluksach jest możliwe, ale…
…tylko w niektórych jego form. Choć uprawianie sportu przy haluksach nie jest zabronione, to jest bardzo ograniczone. Możesz pływać, jeździć na rowerze, uprawiać stretching, pilates i wykonywać ćwiczenia wzmacniające, w pozycji siedzącej, leżącej oraz w podporze klęcznym.
Jeśli jednak nie należą one do twoich ulubionych i chcesz czegoś więcej, jedynym rozwiązaniem jest leczenie operacyjne. Im szybciej się na nie zdecydujesz, tym wcześniej wrócisz do pełnej aktywności fizycznej.
Dlaczego nie powinieneś uprawiać określonych dyscyplin sportowych przy haluksach?
Uprawianie sportu przy haluksach może jedynie pogłębić tę wadę. Odpada więc bieganie, ćwiczenia siłowe, podskoki i wszystko, co powoduje przeciążenie zarówno przodostopia, jak i całej stopy. Aktywność fizyczna w takiej sytuacji może prowadzić do stanów zapalnych, którym zwykle towarzyszy silny ból. To zaś z pewnością nie przyczyni się do czerpania radości z uprawiania ulubionej dyscypliny sportowej.
Stopa wolna od haluksów, dzięki odpowiednio ustawionym kościom oraz dobrze działającym ścięgnom i więzadłom, jest wystarczająco silna, by wytrzymać obciążenia.
Co innego przy haluksach. Więzadła są rozciągnięte, co powoduje nieprawidłowe ustawienie kości. Poza tym przemieszczone i działające jak cięciwa ścięgna, nasilają tylko koślawość. Biegając, mocno obciążasz przodostopie, co nasila deformację, a kurczące się mięśnie wywołują koślawienie się palucha.
Jak uwolnić się od haluksów, by móc uprawiać sport?
Masz dwa wyjścia. Jeśli masz predyspozycje do powstania haluksów, możesz robić wszystko, by im zapobiegać. Codziennie przez kilkanaście minut wykonuj stopami ćwiczenia korekcyjne. Chodź na piętach, zwijaj ręczniczek stopami, za pomocą palców stóp podnoś woreczki z sypką zawartością i chodź na zewnętrznych krawędziach stóp. Wzmacniaj też mięśnie stopy, poprawiaj krążenie i uelastyczniaj tkanki przez masowanie stóp piłką do tenisa.
Dbaj też o odpowiednie obuwie. Ta rada skierowana jest szczególnie do kobiet, które często chodzą w zbyt wąskich (szpic w kształcie trójkąta) butach na wysokim obcasie.
Gdy haluksy pojawiły się już na twoich stopach, jedynym rozwiązaniem jest poddanie się operacji. To jedyna skuteczna metoda leczenia palucha koślawego. Im szybciej się na nią zdecydujesz, tym będzie prostsza, a ty już wkrótce będziesz się mógł cieszyć prowadzeniem aktywnego trybu życia.