Najczęstsze urazy piłkarzy zawodowych i amatorów

Najczęstsze urazy piłkarzy zawodowych i amatorów

Niezależnie, czy grasz w piłkę nożną zawodowo, czy amatorsko, musisz wiedzieć, że to jedna z najbardziej urazowych dyscyplin sportowych. Kontuzje piłkarzy wynikają głównie z częstego, bezpośredniego kontaktu z przeciwnikiem, nagłych skrętów i zmian kierunku ruchu oraz wyskoków i zeskoków.
Aby zminimalizować ryzyko kontuzji w trakcie gry, ważne jest prawidłowe przygotowanie fizyczne Zalicza się do niego między innymi właściwa rozgrzewka, polegająca na uelastycznieniu mięśni i ścięgien oraz poprawie stabilizacji w stawach skokowych oraz kolanowych.
Warto jednak wiedzieć, jakie są najczęstsze urazy piłkarzy, by jeszcze lepiej zadbać o swoje zdrowie w trakcie uprawiania tej popularnej dyscypliny sportowej.

Najczęstsze urazy piłkarzy

Uszkodzenia ciała związane z grą w piłkę nożną, zdarzają się w sezonie bardzo często. Choć przeważają kontuzje wynikające z kontaktu z rywalem, to niewiele mniej jest też innych, do których dochodzi podczas biegu, wyskoków i nagłych zwrotów.
Najczęściej dochodzi do uszkodzeń stawu skokowego i kolanowego. Dominują skręcenia i stłuczenia. Rzadko w przypadku dużej siły może dojść do złamań, szczególnie w obrąbie stawu skokowego.

Staw kolanowy

To najbardziej skomplikowany pod względem budowy i biomechaniki staw kończyny dolnej. Podczas gry w piłkę nożną najczęściej jest narażony na urazy skrętne. Urazy takie zwykle powstają przy nagłej zmianie kierunku ruchu lub w sytuacji, gdy ciało piłkarza skręca się, a stopa jest ustabilizowana na podłożu. W takim mechanizmie urazu może dojść do uszkodzenia więzadła krzyżowego przedniego lub łąkotek.

Drugim najczęstszym mechanizmem urazu stawu kolanowego jest uraz bezpośredni. Polega on na nagłym, bezpośrednim kontakcie stawu kolanowego z inną częścią ciała przeciwnika lub boiskiem. Może to być np. kopnięcie, zderzenie kolanami lub upadek na boisko.
W mechanizmie urazu bezpośredniego może dojść do:

  • uszkodzenia więzadeł krzyżowych przy uderzeniu w przód lub w tył podudzia,
  • więzadeł pobocznych przy uderzeniu w bok kolana,
  • troczków rzepki przy uderzeniu w okolicę rzepki.

Łąkotka

Gdy chodzi o najczęstsze urazy piłkarzy, należy do nich również uszkodzenie łąkotki.
W stawie kolanowym mamy dwie łąkotki: przyśrodkową i boczną, które pełnią funkcję amortyzatorów i stabilizatorów stawu kolanowego. Najczęściej ulegają uszkodzeniu przy gwałtownych zmianach kierunku ruchu lub w wyniku urazów bezpośrednich. Uszkodzeniu łąkotki najczęściej towarzyszy silny ból, zlokalizowany szczególnie w bocznych częściach kolana. Może pojawić się obrzęk lub uczucie pełności kolana oraz ograniczenie zakresu ruchu.
Tego typu uraz najczęściej wymaga leczenia operacyjnego.

Więzadła

Pełnią ważną funkcję stabilizatorów stawu kolanowego. W zależności od siły urazu, która działa na staw kolanowy, może dojść do uszkodzenia częściowego lub całkowitego zerwania. Uszkodzenie więzadeł najczęściej powstaje w trakcie urazu rotacyjnego lub bezpośredniego. Objawami uszkodzenia jest silny ból oraz obrzęk. Gdy do niego dojdzie, możesz usłyszeć charakterystyczny trzask i mieć poczucie niestabilności czyli „uciekania” kolana. W zależności od stopnia uszkodzenia, lekarz może zdecydować o leczeniu zachowawczym lub operacyjnym.

Piłkarz trzyma się za bolącą stopę. Najczęstsze urazy piłkarzy zawodowych i amatorów

Staw skokowy

Kontuzje piłkarzy dotyczą też stawu skokowego. Urazu możesz się nabawić między innymi stawiając w nieodpowiedni sposób stopę na podłożu w trakcie biegu lub po wyskoku. Może do niego dojść również w wyniku zblokowania stopy przez rywala. W wyniku takiego skrętnego urazu może dojść do rozerwania torebki stawowej i uszkodzenia więzadeł. Jeśli chodzi o najczęstsze urazy piłkarzy w tym obszarze, to głównie dochodzi tu do uszkodzenia więzadła strzałkowo-skokowego przedniego. Objawem, który towarzyszy urazowi stawu skokowego jest zwykle krwiak, ból i obrzęk w okolicy stawu skokowego. Skręcenie stawu skokowego najczęściej leczone jest zachowawczo i polega na rehabilitacji poprawiającej siłę mięśni łydki oraz stabilizację.

Jeżeli doznałeś jednego z wyżej wymienionych urazów i masz niepokojące objawy, powinieneś skonsultować się z lekarzem ortopedą. Ważne jest w tym przypadku dokładne badanie oraz diagnostyka obrazowa, która pozwoli mu zdiagnozować uraz i zaplanować jego leczenie.

Ścięgna

Do urazu ścięgna Achillesa może dojść pośrednio lub bezpośrednio. Nagły wyskok, czy też szybki start do piłki, mogą doprowadzić do nagłego skurczu ścięgna. Jeśli jednak zadbasz o dobrą rozgrzewkę przed meczem, możesz tego pośredniego urazu uniknąć.
Do bezpośredniego urazu dochodzi w sytuacji, gdy przeciwnik nagle kopnie cię w naciągnięte ścięgno, co niestety na boisku zdarza się dość często.
Zerwanie ścięgna jest bardzo poważną kontuzją i dlatego wymaga ona leczenia operacyjnego.

Mięśnie

Gdy chodzi o mięśnie kończyn dolnych, w trakcie treningu lub meczu możesz je zarówno zerwać, jak i naderwać, czy naciągnąć. Możesz też je stłuc, w wyniku czego w miejscu uderzenia pojawi się obrzęk i krwiak.
Najpoważniejszą kontuzją jest zerwanie, które często jest wynikiem braku odpowiedniego rozgrzania. Nie lekceważ też naciągnięcia i naderwania mięśni, ponieważ ostatecznie może to doprowadzić do poważniejszego urazu.

Kości

Tego typu kontuzje piłkarzy, choć zdarzają się dużo rzadziej, mogą przybrać formą złamania zamkniętego lub otwartego. Wymagają najczęściej leczenia operacyjnego. Urazy te na długo eliminują piłkarzy z gry i treningów.

Młody mężczyzna w trakcie rehabilitacji.

Rehabilitacja – nieodłączny element leczenia piłkarzy

Najczęstsze urazy piłkarzy wymagają nie tylko leczenia, ale i rehabilitacji. Im poważniejszy uraz, tym dłuższy może być okres rekonwalescencji i powrotu do zdrowia. Praktycznie w każdym przypadku, bardzo ważną rolę odgrywa dobrze prowadzona rehabilitacja.
Najczęściej odbywa się ona w dwóch etapach:

Przed-funkcjonalny

Obejmuje leczenie zgodne z zasadą PRICE, czyli zabezpieczenie (Protection), wypoczynek (Rest), lód (Ice), ucisk (Compression), uniesienie ( Elevation). Po nim lekarz unieruchamia uszkodzoną kończynę i aplikuje leki przeciwzapalne. W międzyczasie rehabilitant, za pomocą ćwiczeń bez obciążenia mobilizuje kończynę, z czasem dodając obciążenie częściowe. Wszystko po to, by stopniowo przywracać zakres siły mięśniowej, ruchu i mocy.

Rehabilitacji funkcjonalnej

Na tym etapie, po otrzymaniu pozytywnego orzeczenia ze strony lekarzy prowadzących, rehabilitant włącza ćwiczenia z pełnym obciążeniem i takie, które są typowe dla dyscypliny, jaką jest piłka nożna.

Lekarze z Novum Ortopedia, od wielu już lat wspierają piłkarzy zarówno na etapie leczenia, jak i w drodze do odzyskania pełnej sprawności, która pozwala im wrócić na boisko. Tak jest między innymi w przypadku zawodników Pogoni Szczecin, z którymi niedawno Novum Ortopedia, przedłużyło współpracę. Więcej na jej temat możesz przeczytać w artykule „Novum Ortopedia jest z nami„, który ukazał się na stronie internetowej zespołu.

To top