Ból łokcia – na co może wskazywać?

Ból łokcia – na co może wskazywać?

Ból łokcia nie musi wskazywać na nic poważnego, jeśli zdarza się sporadycznie i znika na długi czas. Co innego, gdy dokucza ci coraz częściej, utrudniając wykonywanie codziennych czynności. Nie lekceważ go, a ostateczną diagnozę pozostaw lekarzowi. Ortopeda wskaże nie tylko na możliwą przyczynę, ale jeśli zajdzie taka potrzeba, zastosuje odpowiednie leczenie lub rehabilitację.

Kiedy może pojawiać się ból łokcia?

Objaw w postaci bólu może pojawić się zarówno przy wykonywaniu różnych czynności, jak i w stanie spoczynku. Warto zwracać na to uwagę, by powiedzieć o tym lekarzowi w trakcie wywiadu medycznego.

Ból łokcia przy opieraniu

Łokcie bardzo często wykorzystywane są do opierania się o stół, biurko lub inne powierzchnie. To tak naturalne, że mało kto zastanawia się na tego rodzaju wykorzystaniem łokci. Do czasu, gdy pojawi się ból łokcia przy opieraniu. Jeśli zdarza się to raz na bardzo długi czas, nie musi to wskazywać na nic poważnego. Co innego, gdy dolegliwości bólowe utrzymują się i uniemożliwiają opieranie się na łokciach. Nie jest to oczywiście czynność niezbędna, ale potraktuj to bardziej jako sygnał wysyłany przez twoje ciało. Przyczyną tego mogą być bowiem zmiany zwyrodnieniowe, a tych nie należy lekceważyć. Bólowi łokcia przy opieraniu może towarzyszyć mrowienie małego i serdecznego palca oraz drętwienie i pieczenie.

Ból łokcia w nocy

Jeśli nie doszło do żadnego urazu, a pojawił się u ciebie ból łokcia w nocy i zaburza twój nocny odpoczynek, dowiedz się, co może być tego przyczyną. Najlepszym sposobem będzie konsultacja ortopedyczna. W jej trakcie lekarz może stwierdzić zmiany zwyrodnieniowe stawów, zapalenie ścięgien, zapalenie przyczepów ścięgnistych lub też stan zapalny kaletki łokciowej. Żadnego z tych schorzeń nie należy lekceważyć, dlatego utrzymujący się ból łokcia w nocy to wystarczający powód do wizyty w gabinecie ortopedy.

Ból w łokciu – najczęstsze przyczyny

Staw łokciowy, który łączy ramię z przedramieniem, nie należy do najprostszych. Składa się ze złączonych anatomicznie i objętych wspólną torebką trzech stawów. Zmiany patologiczne w obrębie stawu łokciowego, mogą mocno ograniczyć wykonywanie różnych czynności. Dlatego ważne, by jak najszybciej po rozpoznaniu przyczyny, poddać go rehabilitacji.

Oto często spotykane dolegliwości, wywołujące ból w łokciu.

Łokieć tenisisty

Zwykle dotyka nie tylko sportowców, ale także pracowników biurowych, technicznych, informatyków i mechaników. Zmiany degeneracyjne przyczepu bliższego mięśni prostowników nadgarstka i palców, powstają w wyniku częstego wykonywania jednego rodzaju czynności. Może to być zarówno uderzanie rakietą do tenisa, jak i pisanie na klawiaturze. Każda tego rodzaju czynność, może spowodować przeciążenie i doprowadzić do mikrourazów.
Do najczęstszych objawów łokcia tenisisty należy:

  • tkliwość,
  • kłujący i przeszywający ból w łokciu,
  • promieniowanie bólu w stronę nadgarstka lub barku,
  • osłabienie ręki, uścisku i uchwytu,
  • mrowienie po bocznej stronie przedramienia.

Natężenie bólu może ulegać zmianie i zwykle nasila się w trakcie wykonywania określonej czynności lub zaraz po jej zakończeniu.

Tenisistka z bólem łokcia

Łokieć golfisty

To schorzenie degeneracyjno-przeciążeniowe, może dotyczyć między innymi osób grających w golfa, badmintona, tenisa, squasha oraz łuczników i tych, którzy cyklicznie wykonują tę samą czynność związaną z zawodem. Do przeciążenia dochodzi w wyniku nieprawidłowego wykonywania treningu siłowego, długotrwałej pracy przed komputerem oraz pracy wymagającej utrzymania jednostajnej postawy.
Do najbardziej charakterystycznych objawów łokcia golfisty należy ból łokcia po jego wewnętrznej stronie. Zdarza się, że promieniuje on do przedramienia i palców ręki. Podobnie jak w przypadku łokcia tenisisty, ból spowodowany jest przez przeciążenie mięśni zginaczy nadgarstka.

Zmiany zwyrodnieniowe

Zwykle dotyczą chrząstek oraz kości łokcia, a dolegliwości pojawiają się w chwili opierania się o coś. Prócz bólu, możesz odczuwać mrowienie, drętwienie i pieczenie małego oraz serdecznego palca. Sam ból może też pojawiać się w nocy. Prócz tego może pojawić się deformacja, przeskakiwanie, blokowanie łokcia i ograniczenie ruchów w stawie.
Powinieneś wiedzieć, że poważne i nieleczone zwyrodnienia mogą spowodować utratę sprawności w łokciu.

Zespół rowka nerwu łokciowego

Do tego rodzaju schorzenia neurologicznego prowadzi ucisk nerwu łokciowego. Zespół rowka nerwu łokciowego możesz rozpoznać po:

  • nasilającym się w trakcie ruchu bólu przyśrodkowej okolicy stawu łokciowego,
  • zaburzeniu czucia okolicy nadkłykcia,
  • drętwieniu i mrowieniu 4. i 5. palca,
  • trzaskaniu, które może świadczyć o podwichnięciu nerwu.

Gdy zauważysz u siebie tego rodzaju objawy, zgłoś się do ortopedy. Nieleczony zespół rowka nerwu łokciowego może bowiem prowadzić do poważnych zaburzeń czuciowo-ruchowych ręki.

Zapalenie kaletki łokciowej

Ból łokcia spowodowany zapaleniem jednej lub kilku kaletek maziowych może się objawiać dodatkowo obrzękiem i bolesnością stawu. Ból jest większy, gdy ruszasz ręką. Stan zapalny kaletki maziowej może być wywołany otarciem skóry, upadkiem, przeciążeniem lub zakażeniem bakteryjnym. W tym ostatnim przypadku mogą pojawić się objawy ogólne, na przykład podwyższona temperatura, a inne ulec nasileniu.
Do innych objawów należy wyraźny i łatwy do zauważenia obrzęk nad wyrostkiem łokciowym oraz zaczerwienienie miejsca, w którym pojawił się stan zapalny.

Zespół supinatora

Tego rodzaju neuropatia nerwu międzykostnego tylnego, choć sama w sobie występuje dość rzadko, to w głównej mierze dotyka mężczyzn. Grupą ryzyka są osoby pracujące fizycznie oraz kulturyści.
Zespół supinatora możesz rozpoznać po piekącym bólu w okolicy bocznej przedramienia i łokcia, który promieniuje proksymalnie lub dystalnie. Objawy te mogą się nasilać przy powtarzających się ruchach obrotowych przedramienia.

Dyskopatia

To jeden z tych przypadków, gdy przyczyna bólu zlokalizowana jest poza miejscem, w którym go odczuwasz. W tej sytuacji problem leży w dysfunkcji krążka międzykręgowego na poziomie kręgosłupa szyjnego. Dyskopatia objawia się promieniujących przewlekłym i ostrym bólem, który może prowadzić do zaników mięśniowych.

Co jeszcze może być przyczyną bólu łokcia?

Ból łokcia może mieć jeszcze inne przyczyny. Niektóre mogą być mniej, inne bardziej poważne, dlatego nie lekceważ ich. Najlepiej, jeśli w przypadku powtarzającego się lub utrzymującego się bólu, zgłosisz się na konsultację do ortopedy.

Do innych przyczyn bólu w łokciu należą:

  • schorzenia reumatyczne,
  • artozy,
  • zapalenie stawów,
  • dyskopatie,
  • choroby więzadeł kręgosłupa w odcinku szyjnym.

Ortopeda diagnozuje ból w łokciu

Jak wygląda diagnozowanie bólu łokcia?

Wspomniane wcześniej objawy traktuj bardziej jako sygnały, które wysyła twoje ciało, niż jedyną metodę diagnostyczną. O tym, co tak naprawdę powoduje ból w łokciu przy opieraniu się, ból łokcia w nocy, czy ból występujący pojawiający się w innych okolicznościach, dowiedz się od ortopedy. Przeprowadzi on z tobą wywiad medyczny i zleci wykonanie niezbędnych badań, wśród których może się znaleźć:

  • badanie USG,
  • prześwietlenie RTG,
  • tomografia komputerowa,
  • rezonans magnetyczny,
  • badanie histopatologiczne.

Jak leczyć ból łokcia?

Jak zwykle w tego rodzaju dolegliwości, rodzaj terapii i stosowanych metod zależy od przyczyny, która leży u źródła. Inaczej lekarz podejdzie do leczenia łokcia tenisisty i golfisty, a inaczej do zmian zwyrodnieniowych czy zapalenia kaletki maziowej.
Do często stosowanych metod, gdy chodzi o ból w łokciu, należą:

  • fizykoterapia:
    • fala uderzeniowa,
    • jonoforeza,
    • ultradźwięki,
    • laseroterapia,
  • terapie manualne,
  • kinesiotaping,
  • okłady chłodzące,
  • unieruchomienie stawu łokciowego za pomocą ortezy, szyny gipsowej lub stabilizatora,
  • blokady,
  • leki przeciwbólowe i przeciwzapalne,
  • dobrane przez rehabilitanta ćwiczenia.

Musisz się również liczyć z koniecznością wykonania zabiegu operacyjnego, co często zależy od stopnia zaawansowania zmian, które wywołały ból łokcia. Tym bardziej więc nie zwlekaj z wizytą u ortopedy, ponieważ czas również gra bardzo ważną rolę i wpływa na dobór metody leczenia. Umów się na konsultację zarówno, gdy ból jest silny i towarzyszą mu inne dolegliwości, jak i wtedy, gdy utrzymuje się przed dłuższy okres. Nie licz na to, że przejdzie bez twojej, czy lekarskiej interwencji. Być może wystarczą domowe sposoby, ale gdyby one nie przyniosły spodziewanych rezultatów, skorzystaj z pomocy specjalisty.

To top