Ból pięty przy chodzeniu — co może być przyczyną

Ból pięty przy chodzeniu — co może być przyczyną

Ból pięty przy chodzeniu może skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Trudno bowiem stawiać stopę z pominięciem tej jej części, choć dolegliwości nierzadko zmuszają do chodzenia na palcach. Nie tylko dlatego powinieneś w porę skorzystać z pomocy medycznej. Objaw ten może bowiem wskazywać na poważne schorzenia, które wymagają konsultacji w gabinecie ortopedy stóp i wykonania niezbędnych badań diagnostycznych.

Oto możliwe przyczyny, które mogą objawiać się bólem pięty w trakcie chodzenia, co powinno cię skłonić do wizyty u lekarza.

Ból pięty przy chodzeniu — jakie schorzenia stóp mogą go wywoływać

Za ból pięty przy chodzeniu zwykle odpowiadają zmiany zwyrodnieniowe i stany zapalne, do których dochodzi z różnych przyczyn. Jeśli dolegliwość pojawia się sporadycznie i samoczynnie mija w krótkim czasie, najczęściej nie ma powodu do obaw. Problem pojawia się wówczas, gdy stan ten utrzymuje się, a nawet dochodzą do tego inne dolegliwości w postaci bólu łydki, opuchlizny, narośli nad piętą, ograniczenia ruchomości w kończynach dolnych, a nawet zwiększenia ciepłoty ciała i zaczerwienienia.

Dlatego warto tego rodzaju dolegliwości jak najwcześniej skonsultować z ortopedą stóp lub fizjoterapeutą. Po przeprowadzeniu niezbędnych badań może się bowiem okazać, że przyczyną bólu pięty przy chodzeniu jest:

Ostroga piętowa

Ból pięty przy chodzeniu oraz po dłuższym okresie bezruchu to jeden z głównych objawów zmian zwyrodnieniowych przyczepu rozcięgna podeszwowego. Towarzyszące mu zwapnienie, czyli narośl kostna przy przyczepie zginacza krótkiego palców do pięty nosi nazwę ostrogi piętowej.
Rozcięgno jest więzadłem tworzącym podłużny łuk stopy i utrzymującym w niej wysklepienie. I choć jest długie na całą stopę, to ból w przypadku pojawienia się stanu zapalnego odczuwać będziesz właśnie w pięcie, po jej podeszwowo-przyśrodkowej stronie.
Na ostrogę piętową wskazuje ból po wielogodzinnym staniu, na przykład w pracy, rano po wstaniu z łóżka oraz w ciągu dnia, gdy postanowisz poświęcić więcej czasu na odpoczynek i siedzenie na kanapie.
Jeśli chcesz w przyszłości ustrzec się przed bólem pięty spowodowanym przez ostrogę piętową, unikaj czynników, które mogą do niej doprowadzić, czyli:

  • przeciążania stopy,
  • zbyt długiego i nieprzerwanego przyjmowania pozycji stojącej,
  • zaniedbywania odpowiedniej rozgrzewki przed treningiem,
  • rezygnacji z leczenia urazów stopy i kostki.

Ostroga Haglunda

Choć problem ten dotyka głównie dzieci, to jego objawów możesz też doświadczyć jako dorosły, gdy uprawiasz sport albo nosisz źle dobrane obuwie ze zbyt wysokim zapiętkiem. Jałowa martwica guza piętowego to schorzenie, które dotyczy tylnej części kości piętowej.
Na ostrogę Haglunda może wskazywać między innymi ból pięty przy chodzeniu połączony z obrzękiem. Potwierdzeniem tej wstępnej diagnozy jest złożona ze zgrubiałej skóry narośl nad piętą i wyczuwalna wystająca kość na pięcie.
Jeśli nie zgłosisz się w porę do lekarza, może też przy okazji dojść do zapalenia ścięgna Achillesa, na co wskazywać będzie zaczerwienienie w tej okolicy.

Lekarz diagnozuje ból pięty przy chodzeniu

Zapalenie ścięgna Achillesa

Jednym z kilku objawów zapalenia ścięgna Achillesa jest ból pięty przy chodzeniu. Zwykle jednak dolegliwości nie ograniczają się do tego obszaru i obejmują łydkę, czemu towarzyszy też uczucie sztywności. Ból możesz czuć w trakcie wybranej aktywności fizycznej i po zakończeniu. Jeśli jednak go zlekceważysz, dolegliwości zaczną się też pojawiać poza nim, utrudniając ci nie tylko chodzenie, ale też codzienne funkcjonowanie. Problemem zacznie być korzystanie ze schodów i wspinanie się na palach, a w okolicy łydki pojawi się obrzęk i tkliwość.

Dna moczanowa

Choć ból w przypadku dny moczanowej zwykle występuje w przedniej części stopy, to może też promieniować do pięty. Oznacza to, że kryształki moczanów odłożyły się również w tym miejscu.
Podwyższony poziom kwasu moczanowego, który odkłada się w stawach, doprowadza do wystąpienia w nich stanu zapalnego. Oprócz bólu w stopie, dnie moczanowej towarzyszy też ból stawu kolanowego, skokowego, stawów w nadgarstku i w palcach u rąk.
Charakterystyczne jest to, że ból i inne objawy zwykle mijają po kilkunastu dniach, ale po pewnym czasie wracają z dużo większym nasileniem. Dlatego najlepiej, gdy od razu przy pierwszym pojawieniu się zarówno bólu w stopie, w tym promieniującym do pięty, jak i w innych częściach ciała, skonsultujesz się z lekarzem.

To tylko wybrane, możliwe przyczyny, które mogą powodować ból pięty przy chodzeniu. Jeśli dolegliwości nie mijają samoczynnie w krótkim czasie, powinieneś umówić się na wizytę do fizjoterapeuty lub ortopedy stóp. Nieraz wystarczy zmiana obuwia, kilka zabiegów fizjoterapeutycznych lub dobrane przez fizjoterapeutę ćwiczenia, by dolegliwości minęły. W innym przypadku konieczne może się okazać leczenie przyczynowe związane ze zdiagnozowaniem wspomnianych wcześniej chorób.
Powyższe informacje to tylko niewielka porcja wiedzy, która nie powinna stać się dla ciebie podstawą do postawienia ostatecznej diagnozy. To raczej pomoc w podjęciu decyzji o skorzystaniu z pomocy specjalisty. Dopiero wtedy będziesz pewny, dlaczego coraz częściej pojawia się u ciebie ból pięty przy chodzeniu i co mogło do niego doprowadzić. Dowiesz się też, jak możesz się od niego uwolnić.

To top