Korzyści z fizjoterapii w leczeniu zwyrodnień stawów kolanowych

Korzyści z fizjoterapii w leczeniu zwyrodnień stawów kolanowych

Fizjoterapia kolan przy zdiagnozowanych zmianach zwyrodnieniowych to jeden ze sposobów na zatrzymanie postępującego procesu ich niszczenia. Niestety, wiele osób odwleka wizytę u ortopedy, ponieważ boi się diagnozy, która wymagać będzie operacji i wszczepienia protezy stawu kolanowego. A to w ich przekonaniu jeszcze mocniej ograniczy ruchomość i codzienne funkcjonowanie. Nie wiedzą jednak, że zarówno leczenie zachowawcze, jak i operacyjne to dwa skuteczne sposoby na uwolnienie od bólu i przywrócenie pełnej sprawności.
Jeśli doświadczasz dolegliwości bólowych i czujesz, że twoje kolano nie pracuje tak, jak należy, sprawdź, dlaczego warto skorzystać z pomocy fizjoterapeuty. Być może to właśnie te korzyści przekonają cię, byś umówił się na konsultację i zahamował rozwój zmian zwyrodnieniowych.

Czym jest choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego?

Zwyrodnienie stawu kolanowego to najczęściej problem osób starszych, u których rozwinęła się jej postać pierwotna. Wraz z wiekiem w kolanach dochodzi do zmian degeneracyjnych, którym dodatkowo sprzyjają inne, w wielu przypadkach związane ze stylem życia czynniki.
Choroba ta może też być wywołana przez schorzenia współistniejące, do których należy między innymi reumatoidalne zapalenie stawów, choroby genetyczne, wady wrodzone stawu czy też doznane urazy.

W trakcie rozwoju choroby zwyrodnieniowej w stawie kolanowym dochodzi do stopniowego niszczenia jego poszczególnych elementów. Mowa tu o torebce stawowej, kości podchrzęstnej, czy też więzadłach i chrząstce. Z czasem zmianami objęte zostają wszystkie tworzące go elementy, co nierzadko wymaga interwencji chirurgicznej. Nie musi jednak do tego dojść, ponieważ w każdej chwili możesz rozpocząć terapię, która pomaga w spowolnieniu, a nawet w zatrzymaniu postępującego procesu zmian zwyrodnieniowych w kolanie. Bardzo duże korzyści w leczeniu przynosi fizjoterapia kolan przy pojawieniu się zmian zwyrodnieniowych.

Po czym można rozpoznać zmiany zwyrodnieniowe w kolanie?

Zmiany zwyrodnieniowe w stawach kolanowych nie pojawiają się z dnia na dzień, dlatego warto znać podstawowe objawy tego schorzenia. Dzięki temu możesz w porę zareagować i podjąć odpowiednie kroki w ramach leczenia zachowawczego i działań profilaktycznych.

Jednym z pierwszych objawów, który może świadczyć, że w stawie kolanowym dzieje się coś złego, jest ból kolana i stopniowe pogarszanie jego funkcji, czyli uczucie sztywności, ograniczenie ruchomości oraz powolna utrata stabilności w kolanie. Problemy te wynikają ze stopniowego niszczenia chrząstki i innych struktur w kolanie oraz stanu zapalnego torebki stawowej.
Możesz też mieć problemy z porannym rozruszaniem kolana, co zwane jest sztywnością poranną. W trakcie wykonywania ruchu kolanem, oprócz bólu może też pojawić się trzeszczenie.

Jeśli nie zareagujesz i zlekceważysz tego rodzaju objawy, ryzykujesz rozwojem choroby zwyrodnieniowej. Z czasem może to skutkować zniekształceniem osi nóg i obrysu kolana, co może być spowodowane zbieraniem się płynu wysiękowego.

Fizjoterapia kolan — jakie korzyści niesie przy zmianach zwyrodnieniowych

Fizjoterapia to jedna ze skuteczniejszych form leczenia zmian zwyrodnieniowych i sposobów na zahamowanie ich dalszego rozwoju.

Przyczyny braku leczenia zwyrodnienia stawów kolanowych

Wciąż wiele osób, które odczuwających coraz większy ból w kolanie i postępujące ograniczenie ruchomości nie zwraca się po pomoc do ortopedy lub fizjoterapeuty. Najczęściej wynika to z lęku przed operacją i diagnozą, że kolano trzeba będzie wymienić na sztuczne. A to oznacza, że nigdy nie będzie ono już tak sprawne, jak przed zabiegiem. Wolą więc cierpieć z powodu bólu i zmagać się ze sztywnością, niż poznać prawdę. Uznają bowiem, że po zabiegu kolano nie będzie nawet w połowie tak sprawne i trzeba będzie na nie uważać do końca życia.

Starszy mężczyzna kuca na trawie i trzyma się za bolące kolano - fizjoterapia kolan - zwyrodnienia stawów

Jeśli też się tego boisz, pomyśl o zmianie nastawienia. Operacja to przede wszystkim uwolnienie od bólu, a do tego przywrócenie pełnej sprawności i zakresu ruchu w kolanie. Nie dowiesz się jednak, czy w twoim przypadku tego rodzaju zabieg jest konieczny, jeśli nie zgłosisz się do ortopedy. Zabieg zwykle rozważany jest w sytuacji, gdy zmiany zwyrodnieniowe osiągną stan bardzo zaawansowany. Do tego czasu możesz zrobić naprawdę wiele, by zahamować ich rozwój. Tym, co może ci pomóc, jest fizjoterapia kolan przy pojawieniu się zmian zwyrodnieniowych.

Zwyrodnienia stawów kolanowych – korzyści płynące z fizjoterapii

Jak pokazuje praktyka wielu fizjoterapeutów, dobrze zaplanowane ćwiczenia oraz zmiana stylu życia, czyli nieinwazyjne sposoby leczenia zmian zwyrodnieniowych, mogą przynieść naprawdę zaskakująco dobre efekty. Tym samym leczenie zachowawcze może cię skutecznie ochronić przed koniecznością wymiany stawu kolanowego na sztuczny. Wiele jednak zależy w tym przypadku od tego, kiedy zgłosisz się na konsultację ortopedyczne i tym samym od stopnia zaawansowania zmian zwyrodnieniowych. Nie warto jednak kierować się lękiem i czekać z decyzją.

Korzyści z fizjoterapii przy zwyrodnieniu stawów kolanowych to przede wszystkim:

  • zmniejszenie bólu,
  • uwolnienie mięśni od napięcia,
  • poprawa zakresu ruchomości w kolanach.

Poza tym dobrze dobrane ćwiczenia pomogą ci zrzucić nadmiar kilogramów, jeśli cierpisz na nadwagę lub otyłość. Zbytnie obciążenie stawów kolanowych nie sprzyja poprawie ich funkcjonalności i utrudnia powstrzymanie zmian zwyrodnieniowych.

Dobre efekty przynoszą ćwiczenia rozciągające i wzmacniające mięśnie nóg. Możesz również dodać do tego pływanie i Nordic Walking. W trakcie zajęć z fizjoterapeutą może on zastosować terapię manualną i zabiegi fizykoterapeutyczne.
Co ważne, po dobrym przeszkoleniu przez fizjoterapeutę, wybrane ćwiczenia możesz też wykonywać w domu.

Od czego zacząć?

Jeśli odczuwasz ból w kolanach, a do tego po wstaniu z łóżka pojawia się sztywność w stawach kolanowych, umów się na wizytę do fizjoterapeuty lub ortopedy. Odpowiednie i dokładne badania pozwolą ocenić stan twoich stawów i podjąć konkretne kroki w celu uwolnienia cię od dolegliwości. Pamiętaj, że decyzja o operacji nigdy nie jest podejmowana pochopnie i muszą być do niej bardzo konkretne wskazania. Lekarz w każdym przypadku najpierw rozważa różne metody leczenia zachowawczego. Dopiero w dalszej kolejności, gdy uzna to za najlepsze dla twojego zdrowia, może zasugerować zabieg operacyjny. I nawet jeśli okaże się on niezbędny do uwolnienia cię od bólu i przywrócenia sprawności, to może to być jedna z lepszych decyzji, jaką podejmiesz, by zadbać o swoje zdrowie. Dzięki nowoczesnym technikom zabieg jest małoinwazyjny i tym samym krótszy jest okres rekonwalescencji.

Zacznij jednak od konsultacji ortopedycznej i dokładnej diagnostyki. Im wcześniej to zrobisz, tym szybciej zahamujesz postępujące zmiany zwyrodnieniowe, które niszczą twoje stawy kolanowe.

To top