Zespół pasma biodrowo-piszczelowego — jak się objawia - Novum Ortopedia

Zespół pasma biodrowo-piszczelowego — jak się objawia i na czym polega leczenie

Zespół pasma biodrowo-piszczelowego — jak się objawia i na czym polega leczenie

Choć od najmłodszych lat słyszy się, że sport to zdrowie, to jest to tylko część prawdy. Aby odnosić z jego uprawiania jak największe korzyści, musisz zadbać o kilka ważnych szczegółów. Bez tego nie tylko nie osiągniesz celów treningowych, ale też narazisz się na różnego rodzaju urazy i problemy zdrowotne. Jednym z problemów, który może się pojawić w obrębie kończyn dolnych, jest zespół pasma biodrowo-piszczelowego.
Co kryje się pod tym pojęciem, kto jest w grupie ryzyka i na czym polega leczenie?

Pasmo biodro-piszczelowe – czym jest i jakie pełni funkcje

Zanim dowiesz się, czym jest zespół pasma biodro-piszczelowego, warto wiedzieć, czym jest samo pasmo i gdzie się znajduje. Ta miękkotkankowa struktura to gruba, ścięgnista i szeroka na kilka centymetrów taśma biegnąca po bocznej stronie uda. Jej początek jest jednocześnie zakończeniem mięśnia napinacza powięzi szerokiej uda, a koniec znajduje się na kłykciu bocznym kości piszczelowej. Stanowi też część powięzi, przez co kształtuje właściwe położenie mięśni w tej części nogi.
Gdy chodzisz lub biegasz, pasmo to przesuwa się nad nadkłykciem bocznym kości udowej. Zaburzenie tej funkcji określane jest mianem zespołu pasma biodro-piszczelowego (ITBS).

Zespół pasma biodrowo-piszczelowego — jak się objawia

Dolegliwości, które mogą wskazywać na zespół pasma biodro-piszczelowego, nie powinny być przez ciebie lekceważone. Już sama ich znajomość pomoże ci odpowiednio szybko wprowadzić działania, które ograniczą objawy. Warto też skorzystać z pomocy ortopedy lub fizjoterapeuty, by jak najszybciej przywrócić optymalną sprawność w nodze.


Rehabilitacja Szczecin

Rehabilitacja Szczecin Prawobrzeże

Kinesiotaping, terapia manualna, masaże, suche igłowanie to tylko wybrane zabiegi, z których możesz skorzystać pod okiem naszego fizjoterapeuty.

Jeśli pojawiły się u ciebie dolegliwości w obrębie narządu ruchu, umów się na konsultację, by zdiagnozować ich przyczynę i zaplanować skuteczną formę terapii dostosowaną do twoich potrzeb.


Do najczęstszych objawów należy między innymi:

  • ból odczuwany po stronie zewnętrznej kolana, gdzie pasmo łączy się z kością piszczelową,
  • obrzęk bocznej okolicy kolana,
  • drętwienie i mrowienie w okolicy uda,
  • narastanie bólu za każdym razem, gdy stawiasz stopę na ziemi podczas biegania,
  • uczucie przeskakiwania w kolanie,
  • trzaski w kolanie.

Zdarza się też, że ból promieniuje do biodra, zewnętrznej strony uda lub łydki. Nie pojawia się on jednak w stanie spoczynku.

Co może doprowadzić do zespołu pasma biodro-piszczelowego?

Jest wiele czynników, które mogą mieć wpływ na zaburzenie pracy pasma biodrowo-piszczelowego i doprowadzenie do stanu zapalnego.
Jedne z nich związane są z budową anatomiczną (na przykład kolana koślawe), a inne ze sposobem uprawiania wybranej dyscypliny sportowej.
Powinieneś zwrócić uwagę szczególnie na tę drugą grupę czynników, ponieważ tu możesz wiele zmienić, by skutecznie zapobiegać pojawieniu się wspomnianych wcześniej dolegliwości.

Do częstych przyczyn zespołu pasma biodro-piszczelowego u biegaczy, kolarzy i osób uprawiających sporty, w których często trzeba zginać kolana i robić przysiady, należy między innymi:

  • wzmacnianie tylko wybranych grup mięśniowych i jednoczesne zaniedbywanie innych (dysbalans mięśniowy),
  • niedostosowana do obciążeń związanych z uprawianiem sportu elastyczność mięśni nóg,
  • niedostateczna stabilizacja miednicy w pozycji poziomej,
  • zbyt częste zbieganie z i podbieganie pod wzniesienie,
  • brak regeneracji,
  • niewłaściwa regeneracja po treningu,
  • zbyt intensywny trening bez zwracania uwagi na sygnały płynące z ciała,
  • bieganie po nierównym oraz pochyłym terenie,
  • zużyte lub źle dobrane obuwie,
  • zaburzenie osi nóg,
  • stopa pronująca,
  • nieprawidłowy schemat ruchu podczas biegania.

Jak skutecznie wyleczyć zespół pasma biodro-piszczelowego?

To, czego z pewnością nie powinieneś robić, gdy pojawią się dolegliwości wskazujące na zespół pasma biodro-piszczelowego, to rozbiegać go. Nie tylko nie przyniesie to spodziewanych korzyści, ale może dodatkowo nasilić dolegliwości.

Biegacz trzyma się za bolące udo.  Zespół pasma biodrowo-piszczelowego

Dobra wiadomość jest taka, że terapia zwykle ogranicza się do leczenia zachowawczego pod okiem fizjoterapeuty.
Podobnie jak ma to miejsce w wielu innych problemach z układem ruchu o charakterze zapalnym, w pierwszej kolejności powinieneś zastosować zasadę R.I.C.E. W praktyce oznacza to odpoczynek, schładzanie, ucisk i utrzymywanie nogi powyżej poziomu serca.

Gdyby ból był bardzo silny, możesz przyjąć środki przeciwbólowe dostępne bez recepty. Jeśli jednak odpowiednio wcześnie skorzystasz z pomocy fizjoterapeuty, tego rodzaju wsparcie farmakologiczne nie będzie długo potrzebne.
Podczas rehabilitacji specjalista ten może wykorzystać zarówno techniki manualne (masaże, techniki mięśniowo-powięziowe), jak i wybrane zabiegi w postaci krioterapii, laseroterapii, czy ultradźwięków.
Pomocne może się też okazać oklejenie taśmami, czyli kinesiotaping oraz rolowanie pasma biodro-piszczelowego.
Z kolei w zmniejszeniu przykurczu powięzi szerokiej uda mogą pomóc ćwiczenia rozciągające.

Źródło:

www.mp.pl
www.doz.pl/czytelnia/a15070-ITBS__przyczyny_objawy_i_leczenie_zespolu_pasma_biodrowopiszczelowego

To top